Využité příležitosti

28.2.2017

Původně jsem chtěl psát o Brdech, což je téma, které od Nového roku sleduji a o němž přemýšlím. Na Brdy se vyloženě těším, je to můj kraj a moc západní část tohoto pohoří neznám. Protože bych však to, co mé myšlenky zaměstnává právě teď, označil mottem „Chytit příležitost za pačesy", naplním jej a chytím se pevně příležitosti. Příležitosti rozvinout téma, které se mi líbí, baví mě a koneckonců mě i obohacuje a naplňuje. Mám opravdu hodně rád zimu. Dlouho u nás nebylo tolik sněhu jako v polovině ledna. A do toho začalo mrznout, žádná břečka. Snížek byl bílý a teploty se držely hodně hluboko pod nulou, někdy až k minus deseti stupňům. Jen okolo poledne se udělalo přijatelněji. Jediná šance, která se naskytla k ježdění na kole – vyrazit přes poledne. Podařilo se mi to asi čtyřikrát za sebou. Práci jsem pak natáhnul do pozdních večerních hodin, kdy už je stejně dávno tma. A byly to jedny z nejkrásnějších cyklistických zážitků posledních let. Slabá hodinka, hodinka a půl, kdy vzduch seká do tváří, oči se mhouří před slunečními paprsky a pod pneumatikami horského kola křupe sníh. Využitá šance, proměněná příležitost. Skvělý začátek roku! Vím, že si to každý v práci nemůže dovolit, ale jde o model – sledovat předpověď počasí, změnit plán nebo zažité stereotypy a proměnit šanci.
„Kdy letos pojedeš na Mallorku?" ptají se mě známí. Neumím si jaro bez Mallorky představit a ti, kterým jsem ji kdy ukázal, už také ne. Můj program je ale letos nabitý, až do poloviny května mám skoro každý víkend něco. Jsou tam snad dvě nebo tři okýnka. „Uvidíme," říkám. Snad využiji příležitosti i v tomto případě, kdy se potká nevlídné počasí tady s příjemnou předpovědí tam a navíc v onen inkriminovaný volný víkend. Když to vše podtrhne slušná cena letenky, pojedu, chytím tu shodu za pačesy. Anebo letos vynechám, nebylo by to poprvé. Pokud mimořádný jarní cyklistický zážitek plánujete, může vás k tomu postrčit kratičké desatero uvnitř tohoto čísla s fotografiemi z tohoto cyklistického ostrova. Třeba bude vaše jarní Mallorka vaší proměněnou příležitostí!
A pak tu máme otevřené vojenské újezdy. Vím, že Libavá se tu a tam na jediný den otevírá turistům, tolikrát jsem si sliboval, že té příležitosti využiju, ale minula mě. To s Brdy to bude jinak, od roku 2016 jsou volné, otevřené a díky husté síti stezek a silnic i řídké infrastruktuře a prakticky nulové hustotě restaurací budou rájem právě pro cykloturisty. Pěší turisté to tu budou mít těžší, prostor je to rozlehlý a volný pohyb v přírodě bude nadále omezen. Brdy budou, vlastně už jsou, rájem pro cykloturisty. Je to příležitost, které by bylo dobré využít co nejdřív. Je to téma pro tento rok. Poznejte Brdy s Cykloturistikou. My se té příležitosti chytneme a určitě se letos Brdům budeme hodně věnovat.
A protože máme pořád začátek roku, přeji vám v něm co nejvíc proměněných příležitostí.

Menu