Canyon K.I.S – stabilizátor řízení

25.10.2022

Myšlenka na stabilizaci řízení horského kola a jistější vedení přímého směru vznikla loni v dílně značky Syntace, ale její konstruktéři svůj patent poskytli i Litevillu a Canyonu.

 

 

Systém se skládá z několika částí:

1. objímka krku vidlice, která dovoluje protočení v případě pádu nebo když se dostane do většího než 90° otočení – v takovém případě proklouzne po povrchu krku. Pak se dá objímka opět srovnat podobným způsobem, jako by se rovnal povolený představec.

2. táhla a pružiny v horní rámové trubce hned za krkem vidlice – právě ty mohou za stabilizaci směru. Když se zatočí řídítky, dojde k natažení pružinky. Nic, co by bránilo běžnému zatáčení, ale dostatečná síla pro to, aby řídítka lépe držela přímý směr.

3. nastavitelné předpětí pružinky na horní rámové trubce – pokud chcete účinek systému snížit či zvýšit, nastavuje se pomocí posuvného elementu na vrchu rámové trubky.

 

 

Systém váží 110 g. Pokud někoho neuchvátí, lze ho vyndat, ale asi by to nedávalo smysl, když si za něj člověk připlácí 400 eur. Systém bude nasazen na kole Canyon Spectral 29 CF 8 K.I.S., ale dočkají se ho i elektrokola téhož ražení.

 

K.I.S – keep.it.stable, nové motto Canyonu

 

Zásadní otázka: Pro koho systém vlastně je? Výrobce dle svých slov cílí v první řadě na enduro závodníky, kteří se potýkají s dlouhými rychlostními zkouškami, kde únava a i krátké uvolnění rukou mohou vést k fatálním následkům.

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu