Bikový víkend v Harrachově, závěrečný závod IZOMAT Cup a MČR v Short tracku

15.8.2022

Závěrečný závod bikového seriálu IZOMAT Cup – Českého poháru horských kol se jel v Harrachově a rozhodlo se o celkových vítězích. V pátek se zde jelo také MČR v Short tracku.

Mistry republiky v short tracku se stali Jan Zatloukal (Nutrend Specialized) a Jitka Čábelická (GAPP System Kolofix). Stejně jako před rokem se teprve druhé mistrovství v této disciplíně jelo na stejném místě a Čábelická dokázala obhájit loňské prvenství, Zatloukal, loni stříbrný se radoval poprvé. V juniorkách zvítězila Simona Spěšná (jb Brunex Superior), v juniorech Pavel Šumpík (Jaroslav Kulhavý Cycling Team), věkem ještě kadet.

„Výkon byl dobrý, nevěděla jsem, co od toho čekat. Jsem po náročném soustředění, ale soupeřky mi to zjednodušily, protože se tam po startu sťukly a já jsem tam zůstala s Barčou Průdkovou. Tu jsem setřásla a mohla jsem si pak jet svoje tempo,“ řekla v cíli Jitka Čábelická.

Mezi muži chyběl na startu obhájce titulu Jan Vastl (GAPP System Kolofix), jenž se při tréninku zranil. O to měl cestu k titulu snazší Zatloukal, který se pohyboval vepředu společně s Matějem Průdkem (Multicraft), Lukášem Kobesem (GAPP System Kolofix) a Markem Rauchfussem (Česká spořitelna Accolade). Do závěrečného spurtu najížděl společně Zatloukal s Kobesem a prvně jmenovaný dokázal zvítězit, třetí skončil Rauchfuss.

V sobotu byl na programu závěrečný závod IZOMAT Cup, na kterém se sešla bohatá zahraniční konkurence, startovali mj. bikeři z JAR, USA či Nového Zélandu. Jasným vítězem, při absenci české jedničky Ondřeje Cinka, se stal Polák Krzyzstof Lukasik, v elitní kategorii žen slavila triumf Britka Isla Shortová. Celkovými vítězi IZOMAT Cupu se stali Jana Czeczinkarová (LIV Elmtrade) a těsně Lukáš Kobes (GAPP System Kolofix) před Janem Zatloukalem (Nutrend Specialized).

Mezi muži patřil k favoritům Philip Buys z JAR, ale radoval se Lukasik, který se od všech soupeřů odpoutal již po prvním okruhu a zbytek závodu jel sám na čele a vyhrál naprosto jasně. Souboj o druhé místo trval déle. Kobes měl horší start, ale postupně se dokázal probojovat přes všechny soupeře i před Zatloukala s nímž bojoval o celkové prvenství v seriálu. Nakonec si dojel pro druhé místo a to mu stačilo. Třetí skončil Buys, čtvrtý Zatloukal. Ten měl s Kobesem sice stejně bodů, ale o celkovém pořadí nakonec rozhodly jednotlivé lepší výsledky.

V kategorii elitních žen byla dle pořadí ve světovém žebříčku (53.) favoritkou Shortová a to také splnila. Po zaváděcím okruhu projela na čele spolu s Jitkou Čábelická (GAPP System – Kolofix) a Terezou Tvarůžkovou (Expres CZ Tufo Kolín). Po druhém okruhu s ní zůstala jen Tvarůžková, tu ale v nájezdu na nejtěžší a nejdelší kopec potkal defekt a propadla se až na pátou pozici. Britka mezitím navyšovala svůj náskok a závod suverénně opanovala. Druhé místo nakonec vybojovala vítězka pátečního short tracku Čábelická: „Jsem spokojená, nejelo se mi úplně dobře, musela jsem si jet svoje tempo, s Islou to nešlo, ta byla dnes jednoznačně lepší,“ řekla Jitka Čábelická.

Mezi juniory si pro páté vítězství dojel Ondřej Novotný a stal suverénním vítězem IZOMAT Cupu, to samé platí mezi juniorkami o Simoně Spěšné (jb Brunex Factory).

Výsledky závěrečný závod IZOMAT Cup:

Muži:

1. Lukasik (Pol./JBG2 CryoSpace) 1:19:56 2. Kobes (GAPP System – Kolofix) +44, 3. Buys (JAR) +1:00, 4. Zatloukal (Nutrend Specialized) +1:58, 5. Průdek (Multicraft MTB team) +2:21, 6. Wison (N. Zél./Team Talley’s – Kiwi MTB) +2:31.

Ženy:

1. Shortová (Brit/Hunt Bike Wheels) 1:22:39, 2. Čábelická (GAPP System – Kolofix) +1:12, 3. Tvarůžková (Expres CZ Tufo Kolín) +1:27, 4. Holubová (kola-bbm.cz) +2:47, 5. Czeczinkarová (Liv Elmtrade Racing) +4:15, 6. Czaboková (Pol.) +5:17.

Junioři:

1.Novotný (Dukla Praha) 1:12:25, 2. Weinberg (Něm./SSV Mounty Altenberg) +46, 3. Elovssson (Švéd./Mjölby CK) +1:14.

Juniorky:

1. Spěšná (jb Brunex Superior Factory) 1:10:02, 2. E. Hanáková (Rexonix Racing Team) +3:39, 3. Viktorová (Rouvy Specialized) +5:11.