Adam Ťoupalík vyhrál Visegrad 4 Bicycle Race – GP Czech Republic

19.7.2021

Tři Češi se prosadili na pódium závodu Visegrad 4 Bicycle Race – GP Czech Republic na trase Brno – Mikulov – Brno. Na velmi náročné trati s mnoha stoupáními zvítězil Adam Ťoupalík (Elkov Kasper), druhý dojel Daniel Turek (Felbermayr Simplon Wels) a třetí Karel Camrda (Topforex ATT Investments). 

Adam Ťoupalík o svém vítězství rozhodl ostrým nástupem v prudkém stoupání na Žlutý kopec v Brně. Zde ujel ze sedmičlenné vedoucí skupiny a dotáhl svůj únik až na cílovou pásku na hradě Špilberk. Daniel Turek se v krátkém sjezdu před dojezdem na Špilberku dokázal k Ťoupalíkovi přiblížit, ale nakonec se musel smířit s druhým místem. Třetí skončil mladý Karel Camrda.

183 kilometry dlouhý závod z Brna do Mikulova zpět začal ve velmi ostrém tempu. Na start se postavil v dresu reprezentačního výběru také Josef Černý z celku Deceuninck – Quick-Step a současný mistr republiky v časovce byl jedním z nejaktivnějších jezdců v úvodu závodu. Směrem na jih foukal závodníkům vítr do zad a podle toho se také závodilo ve vysokých rychlostech. Ale o vítězi se rozhodlo až v posledních 50 kilometrech a několika stoupáních za sebou.

Při návratu z Mikulova zpět do Brna se vytvořil nenápadný únik, který tvořili Tomáš Kalojíros (Cycling Academy Trenčín), Mihkel Raim (HRE Mazowsze), Richard Habermann (Sparta Praha), Daniel Lehner (Felbermayr Simplon Wels) a Walter Calzoni (Gallina Ecotek Colosio). Tato skupina jako první, s náskokem přes 2 minuty před pelotonem, vjela do kopců za Dolními Kounicemi.

Raim brzo odpadl, ve výjezdu do stoupání Hlína kvůli defektu ztratil kontakt Habermann a stejný osud potkal Kalojírose. Ale český cyklista ve slovenských službách se nevzdal, dokázal opět dostihnout Lehnera a Calzoniho a dokonce v úniku vydržel nejdéle. Rakušanovi a Italovi unikl ve sjezdu od Automotodromu do Žebětína. A dostižen byl až po útoku Riccarda Zoidla (Felbermayr Simplon Wels) ve výjezdu do Kohoutovic.

Právě stoupání do Kohoutovic bylo pro vývoj závodu důležité. Před vrcholem stoupání zaútočil Daniel Turek, kterého se držel Adam Ťoupalík a další jezdci. Ve sjezdu do Pisárek se vytvořila skupina sedmi jezdců. Kromě Turka a Ťoupalíka zde byli Karel Camrda, Jakub Otruba (Elkov Kasper), David Per (Adria Mobil), Jakub Murias (Voster ATS) a Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze).

Otruba před stoupáním na Žlutý kopec rozjel tempo skupině a ztratil kontakt. Stabilní tempo ve strmém výjezdu držel Turek, ale Ťoupalík dokázal zrychlit a získal rozhodující náskok, který udržel až do cíle na Špilberku. Pro třetí příčku si dojel Karel Camrda, nejlepší závodník kategorie U23. Čtvrtý skončil Slovinec David Per, pátý Jakub Otruba, šestý nejlepší Polák Jakub Murias a sedmý Jakub Kaczmarek.

(tz)

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu