O devět evropských MTB titulů bude v Brně bojovat přes 450 závodníků

23.7.2019

Letošní mistrovství Evropy horských kol startuje už za tři dny v Brně. Čtyři dny bude tato moravská metropole evropským centrem off–roadových disciplín horských kol. O celkem devět titulů evropských šampionů bude bojovat 461 jezdců z 32 zemí. Soutěžit se bude v kategoriích Eliminator, Cross–Country juniorek a juniorů, žen a mužů do 23 let a obou elitních kategoriích. Kromě těchto závodů se ve dnech 25. a 26. července uskuteční také soutěže kategorií Masters.

Pro závody ME upravené tratě slibují zajímavou podívanou zejména po technické stránce, což bude vyžadovat od všech závodníků vysoké nasazení a soustředění po celou dobu závodu.

Podle očekávání svoji účast potvrdila řada závodníků z nejužší evropské, tedy i světové špičky. V elitní mužské kategorii na startu nebude chybět holandský fenomén Mathieu van der Poel, držitel čtyř titulů světových a dvou evropských titulů v cyklokrosu, stříbrný medailista z mistrovství Evropy v silniční cyklistice z roku 2018 a vítěz nedávného závodu Světového poháru Cross–Country horských kol v Novém Městě na Moravě. Spolu s ním se o titul mistrů Evropy poperou kromě dalších například Gerard Kershbaumer z Itálie, stříbrný medailista z MS 2018, úřadující mistr Evropy Lars Forster, olympijský vítěz z Londýna 2012, Jaroslav Kulhavý nebo mistr Evropy z roku 2018 v kategorii do 23 let, Francouz Joshua Dubau.

Mezi ženami lze v kategorii Elite očekávat vzrušující souboj mezi favoritkami, kam patří především úřadující mistryně Evropy, Jolanda Neff ze Švýcarska, bývalá mistryně světa a medailistka z olympijských her Maja Włoszczowska (Polsko) a evropská šampionka z roku 2017, Ukrajinka Yana Belomoina.

V soutěži mladých závodníků do 23 let patří mezi horké favority především Filippo Colombo (Švýcarsko) a Simon Andreassen (Dánsko). Na startu nebude chybět také švýcarský závodník Alexandre Balmer, který ovládl soutěž Cross-Country mezi juniory v sezoně 2018 ziskem titulů světového a evropského šampiona a vybojoval stříbrnou medaili na evropském šampionátu v silniční cyklistice. Spolu s ním budou v kategorii U23 debutovat také Ital Simone Avondetto a Němec Leon Kaiser, kteří na Mistrovství Evropy XCO juniorů v roce 2018 skončili druhý a třetí hned za Balmerem.

Mezi ženami do 23 let se bude upínat pozornost hlavně na vícenásobnou švýcarskou šampionku Sinu Freiovou, úřadující mistryni Evropy, a Rakušanku Lauru Stiggerovou, která je loňskou juniorskou světovou i evropskou šampionkou v XCO a nositelkou duhového trikotu v silničních závodech.

V závodech juniorek i juniorů si dělá zálusk na zisk obou titulů Velká Británie, která posílá na start Charlieho Alridge a Harriett Harndenovou.

V závodech Eliminator je hlavním favoritem opět Francie se současným světovým i evropským šampionem Titouanem Perrin Garnierem, zálusk na titul si ale dělají například i Lorenzo Serres a Simon Rogier. Mezi ženami se pak očekává boj především světové šampionky Coline Clauzureové, Ukrajinky Iryny Popové a domácí Barbory Průdkové.

Prezident UEC, Rocco Cattaneo: „Mistrovství Evropy horských kol v Brně potvrzuje úspěšné pokračování naší mise, která si dala před několika lety za cíl rozvoj cyklistiku na našem kontinentu. Především díky dohodě s Eurovizí můžeme přinést letošní šampionát široké veřejnosti. Přímým přenosem budeme vysílat závody Cross–Country mužské i ženské kategorie Elite včetně ceremoniálu oceňování vítězů, což zaručí mimořádné mediální pokrytí.

 

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu