Pozvánka + co je to 4X

5.8.2002
<p>V sobotu 10.8. se v Bike Parku Špindlerův Mlýn, který vyrůstá ve známém areálu Svatý Petr, odehraje premiérové Mistrovství České republiky nejmladší cyklistické discipliny, four-crossu (4X), součást seriálu Czech 4X Cup 2002.</p>

Four cross letos vystřídal v programu Světového poháru i domácího šampionátu dual. Tato nová disciplina horských kol je synonymem pro rychlost, napětí, totální koncentraci, maximální kontrolu kola, tvrdé kontaktní souboje i pády. To vše je vtěsnáno do cca 30 vteřin, na trati délky 300–500 metrů, oplývající skoky a klopenými zatáčkami. Společná trať nabízí více možností překonání většiny překážek a tedy i příležitostí pro předjíždění. 4X je show na prostoru přehledném pro diváky a nenáročném na pokrytí televizní technikou, proto je mnohými považován za šťastný krok směrem k popularizaci horských kol. Jde ale také o mimořádný sprinterský výkon, jakékoli zaváhání znamená ztrátu postupových míst a rozdíly v cíli se měří na setiny sekundy. Česká republika patří ke světové špičce, proto jako jedna z prvních přešla od dualu k závodům čtyř jezdců.
Finalovým jízdám předchází většinou neveřejná kvalifikace jednotlivých jezdců oproti času, 32 nejrychlejších postupuje do vlastního závodu. Tam startují čtyři jezdci společně, o výsledku rozhoduje pořadí v cíli. Vítěz jízdy postupuje přímo do dalšího kola, borci na druhém a třetím místě mají další šanci v opravné jízdě. O nasazení do skupin prvního a dalších kol rozhoduje přehledný „pavouk“, sestavený tak, aby se favorité teoreticky utkali až ve finále. Vrcholem sezony je letos poprvé Mistrovství světa v rakouském Kaprunu. Nejvýznamější dlouhodobou soutěží pak šestidílný Světový pohár ve Skotsku, Slovinsku, Kanadě, USA a Francii.
Závodníci se často rekrutují z řad jezdců bikrosu, se kterým má four-cross mnoho společného. Pro plnohodnotnou účast v závodech 4X dostačují i několika drobnými speciálními doplňky vybavená kola střední třídy. Díky tomu jde o sport dostupný mladým a začínajícím jezdcům. Proto je vypisována kategorie Hobby 12+, kde se nevyžaduje licence Českého svazu cyklistiky. V současné době část jezdců kombinuje závodění ve 4X se sjezdem nebo bikrosem a to i na nejvyšší úrovni. S rozvojem discipliny a vývojem specifického vybavení samozřejmě roste také skupina závodníků – specialistů. Účast žen v domácích závodech je spíše výjimkou. Českého poháru se účastní kolem stovky domácích a zahraničních závodníků. O výsledcích rozhoduje součet bodů ze všech pěti dílů seriálu, který se letos odehrává v Litoměřicích, Tachově, Špindlerově Mlýně, Rokytnici nad Jizerou a Kaplici. Třetí závod, je zároveň vypsán také jako jednorázové Mistrovství České republiky. Uvedené skutečnosti garantují účast kompletní české špičky, doplněné o jezdce ze Slovenska, Polska, Německa, případně dalších okolních států.
Čeští závodníci patřili již v éře dualu, jehož je 4X přímým následníkem, k absolutní světové špičce. Jen málokterá sportovní disciplina se může pochlubit výsledky, jakých dosahují profesionálové v čele s Michalem Maroši (tým Author) a Michalem Prokopem (Be One). Vždyť právě Prokop, člen špičkové holandské stáje Be Ono, vedoucí muž Českého poháru a momentálně šestý v pořadí Světového poháru, dokázal nedávno v Kanadě vybojovat fantastické druhé místo! K favoritům špindlerovského klání patří také Slovák Filip Polc (Author) či věkem ještě junior Filip Matuš (Specialized 69).
Trať v Bike Parku Špindlerův Mlýn patří k nejnáročnějším v celém programu domácího poháru. Její délka, obtížnost překážek a především sklon černé sjezdovky kladou na závodníky extrémní nároky. Start je umístěn v bezprostřední blízkosti sedačkové lanovky, trať vede podél snowboardové U-rampy, s cílem nedaleko Turistické chaty. Závěrečná pasáž, včetně atraktivního obřího skoku, je přehledná z cílového prostoru. Zbylá část trati je pohodlně dostupná díky lanovce za symbolickým jízdným a přehledná z přírodní tribuny přirozeně vzniknuvší na boku rampy .
Start finalových jízd je plánován na 14:00 hod. a vedle profesionálů kategorie Elite se na start postaví také amatérští jezdci kategorie Hobby a dokonce i několik odvážných žen.
 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu