Dvojnásobná radost Jiřího Hudečka na Brdech

24.4.2017

Tento závod je sám o sobě velmi oblíbený díky svým náročným trasám v brdských kopcích, které zahrnují dlouhá stoupání, technické kamenité a kořenité pasáže i rychlé rovinaté sprinty po hřebenech. Ani letos nechyběla velmi kvalitní konkurence včetně Jaroslava Kulhavého, tváře seriálu Kolo pro život.

Pro velkou část účastníků jsou Trans Brdy prvním ostrým závodem sezóny, takže po dlouhé pauze konečně nastala příležitost porovnat s ostatními kvalitu zimní přípravy – ta většinou stoupá s kvalitou cyklistického opálení, které se k nám hojně importuje ze všech možných ostrovů, takže leccos se dalo odhadnout ještě před roztočením pedálů. Poté, co bikery rozmazlovalo období krásných teplých dní i u nás bohužel přišlo kruté ochlazení a pořadatelům se nabízela varianta, zda dodatečně neprodloužit seriál Stopa pro život a Trans Brdy nezařadit do něj. Ale tradice je tradice. V průběhu týdne stihl roztát všechen sníh ve vrcholových partiích Brd, a předpověď pro Dobřichovice slibovala dopoledne lehký déšť a odpoledne již polojasno a přijatelných 10 stupňů.

Ani nepříznivá předpověď neodradila malé bojovníky a v hojném počtu (300 účastníků!) se jali svými pneumatikami rozrývat podmáčenou louku vedle řeky Berounky. Motivaci jim hned na startu dodal Jaroslav Kulhavý, který se ujal role startéra dětských závodů. Kromě tradičně hlasitého spíkra Lukáše Beděrky, podle jehož charakteristického povzbuzování lze dopoledne nalézt areál KPŽ i poslepu, hnali své ratolesti kupředu samozřejmě i rodiče a také mnozí diváci z tribuny v podobě mostu pro pěší, který se vinul přímo nad závodní dráhou. Most zároveň posloužil dětem čekajícím na své starty jako široký deštník, pod kterým našli suché přístřeší. Nezávodní trasa D – Fitness jízda se vydala vstříc Karlickému údolí. Tady je třeba smeknout vůbec nejvíc před všemi rodiči s dětmi, kteří se vydali vstříc dešti a zimě. Dokázali, že nejsou z cukru a zvládli vyjížďku s úsměvem i za podmínek, které nebyly ideální. V pondělí ve škole, školce a v práci se budou právem chlubit!v

Na start hlavní trasy B přesně podle předpovědi pršet přestalo a mnozí závodníci s pokračující důvěrou v norské rosničky odložili zdánlivě zbytečné vrstvy oblečení a vydalo se řadit do startovních koridorů. Přesně v 11:30 poslal startovní výstřel zhruba pětisethlavé stádo vstříc brdským lesům. Nervozita a napětí vydržely ještě během krátkého úseku, než nádherné zaváděcí vozidlo Škoda Kodiaq převedlo peloton přes most přes Berounku a poté už se závod rozběhl naplno. Dělení zrna od plev začalo velmi záhy ve dlouhém stoupání, kdy závodníci musí vystoupat 300 výškových metrů od řeky až na hřeben Brd, kde na nejrychlejší závodníky čekala slíbená vrchařská prémie, na všechny pak neslíbený déšť, který bohužel vytrval po celý zbytek závodu. S tím, že se na závodě nebude prášit, všichni předem počítali, horší byl ale razantní pokles teploty až na 1°C, který si s přibývajícím časem a ubývajícími silami mnozí začínali, čím dal tím víc uvědomovat. Zmrzlé a mokré prsty při sjezdech horko těžko zvládaly tisknout brzdové páky a o řazení vůbec nemluvě. Jako test věrnosti cyklistickému sportu přišla ještě těsně před cílem změna trasy, kdy po vyšlápnutí téměř kompletního úvodního kopce nenásledoval sjezd dolů k cíli, ale další prudké stoupání, které ještě dodatečně dokázalo zamíchat s pořadím. O tuto třešničku na brdském dortu nezůstali ochuzeni ani závodníci trasy C, u které byl začátek i konec shodný s trasou B. Kvalitní zážitky si tedy domů odnesli všichni, ale jak to už chodí, nakonec budou na závod rádi vzpomínat. Komu se zdálo, že si do cíle nepřivezl dost brdského lesa na sobě a svém bicyklu, dostal od pořadatelů na památku ještě pěknou dřevěnou medaili. Jakoby se předem vědělo, že letos si medaili zaslouží opravdu každý, kdo závod dokončil, drtivá většina závodníků tras B i C strávila promočená a promrzlá na trati víc než 3 hodiny. Nejrychlejším v cíli trasy B byl domácí Jiří Hudeček, který se navíc během závodu stal otcem, takže měl důvod k oslavám hned dvakrát a ihned po závodě spěchal do porodnice, druhý dojel Jarda Kulhavý, třetí Matouš Ulman. Trasu C nejrychleji zvládl teprve 16letý Patrik Němec, ten však slavil pouze vítězství v závodě, na děti má ještě čas. Mezi ženami zvítězila na trase B Jitka Škarnitzlová a na Trase C Klára Pavelková.

Jaroslav Kulhavý, v hlavním závodě druhý: „Jediné špatné dnes bylo počasí, ale závod byl celkově dobrý. Na začátku nám Huďa rozjel hned po startu tempo, já bych si určitě jel volněji, ale zase se aspoň závod rozhodl hned od začátku. Drželi jsme si tempo ještě s Matoušem ve třech až do cíle. Bláto jsem si docela užil, kluzké kameny a kořeny mi nevadí… super trénink. Nahoře bylo okolo jednoho stupně, vymrzli jsme hlavně ve sjezdech, ale já jsme se přioblékl, protože jsem trochu nastydlý. No a špinavé dresy v cíli se vyperou. A Huďovi se někde na 30. kilometru narodil potomek. On to měl dokonce naplánované předem už od prosince. Říkal: Pojedu závod, vyhraju, narodí se mi dítě a půjdeme na pivo. Všechno se mu vyplnilo, jen to pivo s ním nestihnu. Vítězství si zaslouží, jel moc pěkně.“ Přesvědčivá vítězka ženské kategorie Jitka Škarnitzlová: „Jezdím Brdy na jaře i v zimě, ale na dnešních „ jarních“ Trans Brdech byla větší zima než v zimě. Na začátku trasy se tu snažím vždycky vyjet co nejrychleji první kopec a chytit se kluků. To se mi povedlo i tentokrát. V horních partiích začalo pršet, mrzly mi ruce, takže mi ve sjezdu nešly mačkat brzdy, to bylo nepříjemné, ale kolo drželo perfektně. S umístění jsem samozřejmě spokojená.“

Pro účastníky zůstala samozřejmě zachována tradičně vysoká úroveň služeb a atrakcí, nechyběli novinky, jako třeba nový pedagogický stan Vojenských lesů a statků nebo Info point KPŽ – CzechTourism Česko jede, kde se závodníci dozvědí veškeré informace ohledně závodů, areálu i okolí. Speciální zatěžkávací zkouškou prošla prádelna Whirlpool, kdy pračky po vložení závodnických dresů připomínaly spíše soustavu stavebních míchaček, ale nakonec zvládly oddělit Brdy zpět od oblečení. Trans Brdy, které v letošním roce zahájily jubilejní 18. ročník seriálu Kolo pro život, jsou za námi, zveme všechny příští sobotu do Hustopečí u Brna na další pokračování!

(tz)

foto archiv KPŽ

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu