Už zítra zažijte cyklojízdu jinak

17.9.2015
<p>Velká podzimní cyklojízda, tradiční svátek všech příznivců pohybu po městě na kole organizovaný sdružením Auto*Mat, na sebe letos vezme novou podobu. Na kola společně nasednou studenti a senioři během mezigenerační cyklojízdy a jezdit se bude také během sousedské slavnosti Zažít město jinak.</p>

18. září dopoledne vyjede do pražských ulic mezigenerační cyklojízda. Kromě několika stovek studentů pražských středních škol a seniorů se může přidat kdokoli. Start bude v 9:30 z Centrálního parku Pankrác a trasa povede přes centrum Prahy na Rohanský ostrov a zpět do Café Na půl cesty na Pankráci. Tam bude od 13:00 prostor pro sdílení zážitků a zahraje k tomu příjemná hudba.

Za akcí stojí kromě sdružení Auto*Mat také Pražské matky a Elpida, která zajišťuje účast seniorů. “Ti se letos cyklojízdy účastní poprvé. Očekáváme asi 40 seniorů a nejstaršímu bude 76 let,” říká Petra Melingerová, koordinátorka vzdělávacího projektu z organizace Auto*Mat, v jehož rámci se mezigenerační cyklojízda koná.

Pro všechny ostatní, kteří se v pátek nebudou moci připojit, je určena sobotní cykloprojížďka “Zažít cyklojízdu jinak” mezi pražskými zónami sousedských slavností. Ty budou 19. září slavit už svůj desátý ročník. “Tentokrát si vyzkoušíme jízdu na kole za reálných podmínek, tedy bez tradičních uzávěr a špuntařů,” vysvětluje Hana Škodová, ředitelka iniciativy Auto*Mat.

Auto*Mat připravuje doporučené trasy pro přejezd na kole mezi jednotlivými zónami, které najdete na webu Prahounakole.cz. Informace budou zveřejněny i v aktualitách na webu Zažít město jinak. “Cyklisté si mohou najít i svoji vlastní cestu. Místo obvyklého jednoho velkého pelotonu bychom totiž rádi zaplnili město plošně,” dodává Škodová. Ti, kdo na kole objedou alespoň 5 sousedských slavností (důkazem bude fotografie z místa), si pak budou moci vyzvednout speciální odměnu na stánku Auto*Matu před kinem OKO v ulici Františka Křížka na Letné.

Motivaci k tomuto kroku vysvětluje odborník na dopravu ze sdružení Auto*Mat Vratislav Filler. “Dlouhodobě bojujeme za to, aby se kolo stalo respektovaným dopravním prostředkem ve městě. Víkend se slabším provozem je příležitostí i pro ty, kdo na kole v Praze denně nejezdí. Navržené trasy budou prověřené a bezpečné i pro jezdce se základní orientací v provozu.”

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu