Závod míru juniorů odstartuje 7. května

30.4.2015
<p>Terezín/Litoměřice – Týden zbývá do startu mezinárodního cyklistického etapového Závodu míru juniorů (7. – 10. 5.). Nejlepší juniorští závodníci se na severu Čech setkají v rámci čtyřiačtyřicátého ročníku, aby se utkali o jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky. Na mladé jezdce čeká téměř čtyři sta náročných kilometrů a boj o cenné body do světového poháru.</p>

„Je to s každým rokem stále těžší, ale s klidným srdcem mohu říci, že i letos se nám povedlo kompletní ročník zajistit. Pokračujeme v jeho čtyřdenní podobě, aby závod neztratil nic ze své vysoké úrovně, kterou se nám za ta léta podařilo vybudovat. Může nás těšit, jak vysoko je závod hodnocený a i letos uděláme maximum proto, abychom si punc nejlépe připravené juniorské akce na svět udrželi,“ sdělil ředitel májových etap Svatopluk Henke.

Cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 7. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí v 14:40 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích. Odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. „Start bude obligátně na Karlově náměstí a cíl opět na Masarykově třídě, kde závod získal více na své atraktivitě. Na trati nebude chybět ani rychlostní prémie v Budyni, Štětí a Hoštce,“ podotkl Henke.

V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Start těžké kopcovité etapy bude v Teplicích tentokrát Na Stínadlech u fotbalového stadionu, cíl pak v Zinwaldu. Sobotní prověrka právem nese označení „Královská“. Během ní cyklisté budou muset dvakrát vystoupat na Komáří Vížku a naplánovány jsou také sprinterské prémie v Duchcově a v Dubí. „Loni jsme teplickou etapu mírně natáhli a stala se z ní nejen nejtěžší, ale se svými sto jedna kilometry také nejdelší zkouška. Letos jsme kvůli rekonstrukci náměstí přesunuli start na Stínadla,“ připomněl Henke.

Čtyřdenní boj o žlutý trikot jezdci uzavřou netradičně v Litoměřicích. Zcela mimořádně musel být cíl v Terezíně, kvůli uzavírce Tyršova mostu přemístěn. Na peloton ale čeká dnes už známý okruh u Ploskovic, Maškovic a Třebušína. “Start v Terezíně se nám podařilo zachovat – cyklisté přejedou přes nový most, ale zpět už by to bylo příliš komplikované, takže cíl bude výjimečně v Litoměřicích,“ upozornil Svatopluk Henke, když současně připomněl, že i letos se na přípravách podílela policie České republiky. „Policii patří velké poděkování. Díky úzké spolupráci s ní vybíráme trasy tak, aby mohly být stále velmi zajímavé, ale z hlediska bezpečnosti co nejlépe zajištěné. V tomto roce nám některé stavební práce sice trochu zkomplikovaly přípravy, ale věřím, že jsme si se všemi nástrahami opět poradili a Závod míru napíše další skvělou kapitolu,“ přeje si ředitel Henke.

Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Májové etapy jsou jednou ze sedmi etapových akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Přihlášeno je devatenáct šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace. „Jak se do dění zapíše šestice českých jezdců, se nechme překvapit. Když bude některý do desítky, budu spokojený. Aktuálně na tom nejlépe je asi Jakub Otruba, ale třeba Tomáš Čapek při etapovém závodě v Cottbusu dospurtoval v etapě bronzový. Sám jsem zvědavý, jak se jim bude dařit při májových etapách,“ dodal Svatopluk Henke.

44. ročník – Závod míru juniorů 2015 – fakta a čísla:

Pořadatel: CK Slavoj Terezín

Termín: 7. 5. – 10. 5. 2015

Ředitel závodu: Svatopluk Henke

Velitel trati: Jan Sedlák

Hlavní rozhodčí: Enzi Christopher

Dopingový komisař: Georgi Popov

Celková délka: 374,9 km

Rozpočet: 1,6 mil. Kč

Mediální partneři: ČT, ČT Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz, Litoměřicko24.

Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

Čestný ředitel závodu – ředitel policie Ústeckého kraje Tomáš Landsfeld.

Hlavní sponzoři: Gabriel, Vars, Lufft, NTD, Ústecký kraj, Changroup, Lafarge, Iveco, Euroregion a jednotlivá města.

Etapy

1. 7.5. 14.40 – 17.00 Litoměřice silniční závod 98,7 km

2.a 8.5. 9.00 – 12.00 Třebenice časovka jedn. 11,6 km

2.b 8.5. 16.00 – 17.30 Roudnice n./L. silniční závod 63,0 km

3. 9.5. 13.30 – 15.40 Teplice – Zinwald silniční závod 101,8 km

4. 10.5. 9.00 – 11.20 Litoměřice silniční závod 99,8 km

Zahraniční týmy:

Potvrzeno 19 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: Belgie, ČR, Dánsko, Francie, Holandsko, Itálie, Kazachstán, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Ukrajina, USA, Norsko, Švédsko.

Česká účast:

Popáté v historii, tedy podle zavedených pravidel UCI, se zúčastní pouze jediný reprezentační výběr z Česka. Možné není ani někdejší smíšené družstvo Euroregionu. Do závodu tak odstartuje jen šestice českých jezdců vedená trenérem Luďkem Kubiasem. Reprezentace ČR: Michal Brázda, Jakub Otruba (oba Mapei Cyklo Kaňkovský), Matěj Štibingr (SP Kolo Loap Specialized), Jonáš Březina (Kolo-bbm.cz), Tomáš Čapek (TJ Kovo Praha), Lukáš Kunt (Remerx-Merida Team Kolín).

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu