25. ročník Pražských schodů přinesl neskutečnou bikovou show

31.5.2018

Závod Pražské schody – Velká ceny České spořitelny slavil v úterý 29. května čtvrt století. Tomu odpovídaly nadupané startovní listiny populárního mezinárodního městského závodu na horských kolech a tisíci fanoušky obsypaná trasa v srdci staré Prahy. Mezi účastníky a uchazeči o cenný titul nechyběla jména medailistů a medailistek z víkendového Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě a dalších předních zahraničních i domácích bikerů a bikerek. Největší ambice na vítězství mezi muži se dlouho dopředu přisuzovaly dvěma olympijským vítězům, Nino Schurterovi a Jaroslavu Kulhavému, všechno ale nakonec dopadlo jinak.

V 17:00 se na start v Nerudově ulici postavily ženy. Podle očekávání hned v úvodním kole na čele závodu operovaly týmové kolegyně ze stáje Kross – Jolanda Neff s Majou Wloszczowskou, ale také české závodnice Jitka Škarnitzlová a Karla Štěpánová. Zatímco Štěpánová ve třetím kole již ztrácela, skvělá Škarnitzlová vydržela pospolu v trojici na čele až do předposledního kola. V polovině závěrečného sedmého okruhu ale za to švýcarská závodnice vzala, začala omylem spurtovat do cíle a radovat se z vítězství už u Hostince U Dvou slunců. Premiantku závodu však diváci a pořadatelé svým povzbuzováním a gesty, jasně upozornili, že je třeba ještě vystoupat až ke Hradu a sympatická blondýnka v dresu světové šampiónky znovu začala z posledních sil dupat do pedálů, aby uhájila zlatou pozici před Majou Wloszczowskou. S vypětím všech sil se jí to nakonec podařilo. V cíli skončily obě kamarádky na zemi v objetí za bouřlivého potlesku, fandění, zvuku kravských zvonců a všeho, co přihlížející měli po ruce. Fantastickou atmosféru dojezdu závodu žen umocnila Jitka Škarnitzlová (GAPP System – Cabtech), která do cíle dorazila jen o minutu později než vítězka. Obrovskou pochvalu zaslouží i další české bikerky Karla Štěpánová, Pavla Havlíková a juniorka Tereza Sásková, které obsadily čtvrté, páté a sedmé místo.

„O závodu jsem dopředu hodně slyšela, ale tohle jsem nečekala. Fantastická atmosféra, skvělí fanoušci a neskutečná kulisa. Praha je nádherné město, neumím si představit, že by se takový závod mohl uskutečnit u nás v Curychu,“ řekla později v rozhovoru šťastná vítězka Jolanda Neff.

To už se ale schylovalo k vrcholu 25. ročníku Pražských schodů – závodu mužů na 11 kol. Po slavnostním startu, který obstarala primátorka hlavního města Prahy, Adriana Krnáčová, se dalo do pohybu 60 elitních závodníků z celé Evropy i Alen Hatherly z Jihoafrické republiky. Duo favorizovaných olympijských vítězů a mistrů světa, Schurter a Kulhavý, nebylo na čele v první kole vůbec vidět a zatímco Jaroslav ve druhém kole ze závodu odstoupil, Nino Shurtera postihl ve stejném kole defekt.

Moment, kdy pochopil, že už nemůže bojovat o přední pozice, způsobil, že se po celý zbytek závodu rozhodl jízdou bavit sebe, ale především diváky. Závod si užíval, jezdil po zadním kole, předváděl neskutečné parádičky, plácal si s vděčnými přihlížejícími rukou a dokonce věnoval své duhové rukavičky jedné z divaček! Nino dojel do cíle jako poslední, který dokončil všech 11 kol, na 23. místě, ale zjevně spokojený.

Neskutečné tempo rozjel v prvním a druhém kole výborný Ondra Cink (Primaflor Nondraker Rotor), v dalších kolech ale už ztrácel na přední skupinku Fabian Giger, Bartolomiej Wawak, David Valero Serrano, Carlos Coloma a k radosti všech bouřících diváků i loni bronzový Matouš Ulman. Vedoucí partička lítala po schodech a umělých překážkách po zbytek kol nejrychleji.

Až do posledního kola to vypadalo, že se schyluje k dalšímu triumfu stáje Kross, ale v 11. Okruhu, na Jánském vršku svým únikem rozhodl David Valero Serrano, když dokázal předjet Gigera i Wawaka, vyždímal ze sebe ještě poslední zbytek sil a projel v ohlušujícím řevu diváků do cílové brány na Hradčanském náměstí s rukama nad hlavou.

Španělský závodník David Valero Serrano ze stáje MMR Factory Racing: “Závod se mi moc líbil. Ondra Cink jel od začátku strašné bomby, postaral se nám tak o opravdu intenzivní zážitek na dalších dvacet pět minut. České publikum mě je neuvěřitelné, netušil jsem, kolik lidí tady horským kolům fandí.“

Elitní závody mužů a žen doplnil závod pro pokročilé bikery z řad veřejnosti. Cenné trofeje ze závodu OPEN pro první, druhé a třetí místo si domů po vynikajícím výkonu odváží Pavel Šorf, Pavel Linet a Daniel Hovorka. Závodu na 5 kol se zúčastnily také dvě odvážně bikerky Kristina Koscová a Helena Kristková, obě vystoupaly zaslouženě na stupně vítězů.

Vydařenou oslavu Pražských schodů uzavřelo slavnostní vyhlášení vítězů závodu za doprovodu fanfár hudby Hradní stráže, z rukou zástupců hlavních partnerů akce převzala nejlepší pětice mužů a žen blyštivé poháry a nádherné kytice. Obrovský nával potom zažily hvězdy závodu při více než hodinové autogramiádě.

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu