Výbava pro začínající i pokročilé sportovce: Toto vám nesmí chybět

14.11.2022

Ať už se sportem začínáte, nebo se určité fyzické aktivitě věnujete dlouhodobě, měli byste mít na seznamu několik položek, které by neměly chybět ve vaší výbavě. Které to jsou?

Racionální přístup

Hned na úvod si vyjasněme jednu věc. Mnoho lidí ukončuje své období nicnedělání tím, že si vyhlédnou určitý sport, kterému se budou věnovat. Aniž by si ale sport vyzkoušeli a začali se mu věnovat, pořídí si veškeré vybavení. Abyste ale začali sportovat, nemusíte zrovna „vybílit“ svůj běžný účet. K většině sportů vám stačí základní výbava. Tím, co ke každému sportu potřebujete především, je racionální přístup k dané věci. Pokud si nějaký sport teprve zkoušíte, správnou cestou je si výbavu zapůjčit a svěřit se do rukou zkušeného instruktora, který vás danou aktivitu naučí správně vykonávat. Až poté je na čase si některou výbavu zakoupit.

Základem každého cvičení je kvalitní obuv

Obuv je základním vybavením u většiny sportů. Může jít o boty na běhání, boty na lezení (tzv. lezečky), lyžařské boty (lyžáky), atleti zase potřebují tretry, fotbalisté kopačky, hokejisté brusle. Pokračovat bychom mohli téměř donekonečna. Fyzické aktivity, které nevyžadují žádnou speciální obuv, jsou spíše výjimkou. Zmínit můžeme například jógu, která se naopak často cvičí naboso. Správné boty jsou mnohdy nezbytné k tomu, abyste vůbec mohli daný sport vykonávat. Některé zpevní kotník, jiné pomohou noze lépe přilnout k podkladu, nebo po něm naopak klouzat. V každém případě obuv chrání zdraví a pomáhá k lepším výkonům. Pro rekreační úroveň na některé sporty postačí univerzální volnočasová obuv, brzy byste ale měli zakoupit obuv specializovanou, pokud je šance, že u daného sportu vydržíte dlouhodobě. Investice v takovém případě dává smysl.

Sportovní taška či batoh

Na drtivou většinu sportů se vám bude hodit také sportovní taška pro vaše vybavení. Na běhání bude stačit malá kapsička na klíče, u jiných sportů se neobejdete bez sportovního batohu, nebo dokonce velké tašky, do které se vejde veškeré příslušenství. Kromě sportovního či náhradního oblečení a bot budete v tašce přenášet ručník, mýdlo a šampon, případně v ní lze mít i chrániče či třeba tenisovou raketu. Do fitka si zase můžete přibalit proteiny a další suplementy. Vše je velice individuální, v každém případě platí, že k provozování většiny sportů je taška nepostradatelná.

Sportovní náramek nebo chytré hodinky

I začátečníkům se mohou hodit data, která při sportu nasbírají díky moderním technologiím. Kvalitní fitness náramek či chytré hodinky dokážou měřit váš tep, hlídat tělesnou teplotu, mapovat trasu vašeho běhu a mnoho dalšího. Díky tomu zjistíte, jak vaše tělo na sportovní aktivitu reaguje a zda se jeho reakce v čase mění.

(tz)

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu