Vernisáž výstavy PO-SEDLO-ST

22.5.2018

Filip a Lukáš Houdkové alias Glassbrothers, z HG ATELIER DESIGN, představí v galerii Kvalitář svou nejnovější kolekci atypických svítidel, koncipovanou ze skla a “ready-made” komponentů. Výstava inspirovaná vášní k cyklistce ponese název POSEDLOST.

Sklo má v Čechách zcela unikátní pozici, je to materiál, který má u nás velkou tradici a díky zručnosti českých sklářů i velmi široké portfolio zajímavých zpracování, sklo vnímáme jako materiál přetavený do podob vhodných pro umění volné i užité. Snad právě proto si fenomén českého skla vybrala galerie Kvalitář, která dlouhodobě propojuje scénu designu a umění, jako celoroční program designové sekce.

„Cílem této výstavy ve spolupráci s Glassbrothers je ukázat kreativní možnosti sklářů a designérů, kteří jsou schopni díky svým technologickým znalostem posunovat možnosti výroby mnohem dále, než tradičně nabízí oblast volného umění“, doplňuje kurátor Kvalitáře Jan Dotřel.

Novoborský HG Atelier, je pověstný svou precizní řemeslnou prací, konstrukční dokonalostí, inovátorstvím a progresivním zpracováním skla. Zároveň do výstavy autoři vnáší i moment překvapení a hry, podnícený jejich dlouholetou vášní k cyklistice a oprávněným obdivem k největším světovým ikonám tohoto populárního sportu.

„Práce, plné nasazení, dřina, schopnost se obětovat pro věc, ale i radost, nadšení, sebekázeň, uspokojení a dá se vlastně říct i láska…to vše se pro nás prolíná jak v cyklistice, tak v řemesle a umění. Jsou to světy bohaté na zajímavé osobnosti, vznikají tu pevná a nerozlučná přátelství. Je to námět, který prochází naší tvorbou již od školních let,“ vysvětluje Filip Houdek, designér a zakladatel HG Atelieru.

„Stejně jako ve sportu, tak i v umění opouštíme krajinu všední reality a noříme se do svého nitra. Okolní svět se propadá, soustředíme se jen na to nejdůležitější, na cíl. Každý projekt, každá cesta nám přináší nové výzvy. Poznáváme své limity, které se snažíme pokořit. Díky cyklistice, která patří mezi nejnáročnější sportovní disciplíny, posouváme hranici svého těla na maximální pro nás možnou mez. V umění se nám ve chvíli naprosté koncentrace odkrývá sféra komunikace mezi tvořeným objektem, plátnem či instalací a divákem,“ uvažuje starší z obou bratrů, Filip Houdek.

Na výstavě v pražském Kvalitáři vás čeká v první řadě impozantní závěsný pendant Armstrong, jehož váha se pohybuje kolem 100 kg. Dále budete moci vidět stojanové lampy

Cipollini stolní lampy Dear Marcel a světelný objekt Mosser, jejichž tvarosloví vychází z různých fragmentů tradičních jízdních kol Favorit. Skalní fanoušky světové cyklisticky, ale i sklářského designu, bezpochyby zaujme i slavné jméno Merckx, jako soubor skleněných obrazů.

„Názvy jednotlivých děl jsme věnovali těm osobnostem světové silniční cyklistiky, které obdivujeme nejvíc. Zároveň si mohou návštěvníci tak trochu zahrát hru na Kdo je kdo. Některá díla vznikla z našich původních myšlenek, některá navazují na tvorbu jiných umělců či nabízí odlišný úhel pohledu na dané téma,“ pokračuje s úsměvem Filip.

„Nejvíce nás baví si hrát s reálnými prvky silničních kol. Když se nad tím trochu pozastavíme, jsou tyto komponenty ve většině případů geniální konstrukční řešení své doby. Tím, že se téměř každá věc na jízdním kole vyvíjí více jak sto let, zanechává za sebou stopu jedinečných mechanických specifik a z toho plynoucí krásný design. Například snaha minimalizovat váhu a maximalizovat pevnost je vidět z každého úhlu pohledu. Zakomponovat části kol do umělecký děl, dát jim druhý život a zcela odlišnou funkci, která pro nezasvěceného člověka může být i skryta, je pro nás krásnou výzvou a nádhernou zábavnou tvůrčí činností,“ zamýšlí se dále Filip.

„Nutno dodat, že tato výstava vznikla za podpory našich partnerů, kterými jsou nadnárodní korporace AGC Flat Glass a rodinná firma Kolokrám, které sdílejí naše nadšení pro věc, a jimiž bychom tímto rádi poděkovali,“ uzavírá Lukáš.

Prodejní výstava POSEDLOST bude zahájena vernisáží 24. Května 2018 a navštívit ji budete moci během následujících dvou letních měsíců.

Pište si, Vernisáž: 24. května 2018, Výstava : 23. 5. – 21. 9. 2018, Galerie Kvalitář, Senovážné nám. 17, Praha

GLASSBROTHERS & HGA

Filip a Lukáš Houdkovi, bratrská dvojice původem z Nového Boru, hledá nová uplatnění pro tradiční sklářské prvky nejen v podobě světelných objektů překračující hranice designu i volného umění. Oba bratry spojuje jak sklářské vzdělání, tak především i snaha posouvat hranice oboru, který je považován za národní poklad. Sklářskou tradici nepovažují za nedotknutelnou modlu ani za přežitek,

je pro ně velkou inspirací a východiskem, aniž by je omezovala. Jejich tvorba je příznačná výrobním, technickým, výtvarným a intelektuálním zázemím novoborské značky HG ATELIER DESIGN, která se zaměřuje především na design a výrobu svítidel, skleněných produktů i solitérních artefaktů. Své návrhy si zde také sami realizují.

Lukáš Houdek, mladší z dvojice bratrů je neotřele smýšlející sklář, který do svých produktů promítá typicky český humor, nadhled i kontextuální hříčky. Sklo využívá k zobrazování humoru a hledání nových souvislostí. Ke sklářské tvorbě ho dovedl starší bratr Filip. Filip Houdek je designér s širokou praxí, který se věnuje především návrhům svítidel. Ve své tvorbě se zaměřuje na spojení kovu a skla, zdůraznění hladkých linií ve spojení s nerezovou ocelí. Často s využitím volného zpracování skla s důrazem na detail.

KVALTÁŘ je unikátní prostor v centru Prahy, který razí myšlenku, že jednotlivé složky umění se mají doplňovat a fungovat společně. Prezentuje aktuální umělecké trendy, prodává české výtvarné umění, realizuje architektonické projekty pro náročnou klientelu, nabízí původní nábytek od předních osobností designu a disponuje odborníky, kteří rozumí současnému světu umění. Podobný koncept reprezentuje v České republice jako jediný.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu