Trentino: Jediné místo svého druhu

8.4.2024
Všudypřítomná pohoda, relaxace, zajímavé aktivity a jedinečný životní styl. Slunečné dny, kouzelné vesnice, pohodové „aperitivo chvíle“, skvělé jídlo a víno, přátelští lidé. Úžasné hory i údolí. Itálie má neopakovatelné kouzlo, které ji odlišuje od Rakouska, Francie. A Trentino je toho ukázkovým příkladem. Je to hlavní italský region, pro nás zajímavý i tím, že se silně zaměřuje na cyklistické vyžití svých návštěvníků.

 

Trentino jako region bývá označováno za „jediné místo svého druhu“ – nikde jinde v Alpách nemohou lidé zažít přírodu v té nejlepší podobě, a to díky Dolomitům, které jsou zapsané do Přírodního dědictví UNESCO. Jde o výjimečné geologické prostředí. Úžasné pohoří, které před více než 200 miliony let bývalo tropickým mořem (ve výšce 2000 m stále můžete najít mušle zasazené do skal), zahrnuje tři přírodní parky. A když cyklista může tuhle nádheru hltat ze sedla svého kola, dočká se výjimečných zážitků. Přinášíme vám několik zajímavých tipů, které ve vás zanechají silné vzpomínky. Jimiž se Trentino nejspíš zakousne do vašich srdcí tak silně, že se sem budete chtít stále vracet.

 

DOLOMITI PAGANELLA BIKE

Dolomiti Paganella Bike (DPB) je součástí okruhu Gravity Card (informace o něm na www.gravity-card.com), který spojuje 24 nejlepších bikeparků v Evropě. DPB je první a jediný italský bikepark v tomto okruhu. Nabízí devět trailů s celkovou délkou 38 km, nahoru vás vyveze některá ze tří lanovek.

www.dolomitipaganellabike.com/it/gravity-card

 

Do bikeparku Dolomity Paganella Bike si můžete přijet jen tak zajezdit, ale taky tu jsou připraveny zajímavé akce na jaro:

FAMILY BIKE DERBY, 30. května až 1. června

Rodinná akce na stezkách Dolomiti Paganella Bike. Pumptrack sessions, prohlídky s průvodcem, lekce na kole. Ochutnáte zde typická trentinská jídla a večer si užijete pizzu a grilování.

www.dierasenmaeher.de/family-bike-derby

BIKE WOMEN CAMP, 20. až 23. června

Čtyři dny trailů, horských kol a zábavy na břehu jezera Molveno. Nechybí ani expo aréna, kde můžete najít a vyzkoušet nejnovější kola a vše kolem MTB. Budete-li chtít, po stezkách Dolomiti Paganella Bike vás provedou známí profesionální jezdci, mezi nimi také Karen Ellerová, vícenásobná vítězka Bike Transalp a expertka na tuto oblast. Kromě ježdění je program opravdu zajímavý: lekce jógy, paddleboarding, black-roll, workshopy. Anebo si můžete jen odpočinout na pláži či si užít spritz s přáteli. Nezáleží na tom, jestli jste začátečnice nebo zkušená jezdkyně, Bike Women Camp si užijete!

http://bike-women.de

 

 

DOGA – Z DOLOMIT K JEZERU GARDA

DoGa je zkratka pro slova Dolomity a Garda, dva koncové body nové cyklotrasy, která začíná v Malè ve Val di Sole a po 110 km dosahuje až do Riva del Garda.

Až vyjedete, necháte za sebou výhled na skalnaté pohoří Brenta, abyste se podívali do olivových hájů obklopujících středomořskou pánev jezera Garda. Pojedete po vedlejších, málo využívaných lesních cestách v západní části Trentina; trasa protíná čtyři alpská údolí a tři horské průsmyky. Až 51 km tvoří asfaltové vedlejší silnice, 25 km trasy vede po cyklostezkách, 14 km po hlavních silnicích a 20 km po lesních a polních cestách. Tato trasa je navržena tak, aby ji mohl absolvovat každý cyklista svým tempem. Doporučený typ kola? Gravel, trekking nebo kros.

 

Po tocích řek

Směs přírodní krajiny a živých vesnic, strmé srázy Dolomit a mírné kopcovité oblasti – to je nezapomenutelný zážitek, setkání s krásou Trentina trvající po celé délce trasy DoGa.

Na prvním úseku vás bude neustále provázet voda – ve Val di Sole a na silnici směrem na Val Rendenu, na území přírodního parku Adamello-Brenta. Pohled na horská údolí na březích řeky Sarca se prolíná s venkovskou krajinou Bleggio a Lomaso kolem Comano Terme. Poslední úsek prochází mírnou kopcovitou krajinou posetou olivovníky: trasa vede kolem jezera Tenno s jeho tyrkysovou vodou a přes jeho charakteristickou vesnici, než vás zavede na břehy jezera Lago di Garda.

 

Vše pro radost z jízdy

V západní části Trentina má cyklistika dlouhou tradici, a tak je zde mnoho služeb dostupných po celý rok. Na cyklostezce Dolomity-Garda najdete půjčovny, cyklistické dílny, prodejny kol, cyklomapy, ale i místní rozvinutý dopravní systém přizpůsobený potřebám cyklistů.

 

100% ekologické

Při vytváření cyklotrasy Dolomity-Garda byl kladen velký důraz na hledisko udržitelného rozvoje. Z tohoto důvodu je výchozí bod trasy v Malè, kam se dostanete vlakem na trase Trento-Malè-Mezzana – projíždí také Mezzocoronou, stanicí na trati Verona-Mnichov, kterou stejně jako Trento obsluhuje Trenitalia.

DoGa je cyklistický projekt pokrývající mnoho oblastí, který provozují APT Val di Sole, Madonna di Campiglio Pinzolo Val Rendena a APT Garda Trentino ve spolupráci se specializovanou agenturou Helios.

www.doga-cycling.it

(pr)

Foto: Alex Luise, Ronny Kiaulehn a Ph T. Prugnola

 

FOTOGALERIE

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu