Továrna na cyklistické pláště na Tchaj-wanu rozšiřuje sortiment značky Goodyear

19.6.2023

Společnost Goodyear už je na sekundárním trhu ve 47 zemích a snaží se upevnit si svou pozici v odvětví cyklistických plášťů. Rozrůstající se výrobní komplex na Tchaj-wanu pod její licencí a nové zaměření na OEM jsou jasným signálem, že to značka v sektoru cyklistiky myslí opravdu vážně.

Společnost Rubber Kinetics pod licencí Goodyear provozuje skvěle fungující a moderní tovární komplex v Nan-tchou v Tchajwanu. – Foto: Bike Europe

Goodyear působí globálně v několika odvětvích a je jednou z největších světových společností na výrobu pneumatik. Nyní se pokouší etablovat také jako jeden z hlavních výrobců cyklistického segmentu díky spolupráci s Rubber Kinetics, specialistou na výkonnostní cyklistické pláště. Společnost Rubber Kinetics je registrována v USA a stará se o prodej, zatímco přidružená společnost RubberX je registrována na Tchaj-wanu, kde zaměstnává 110 pracovníků, kteří zajišťují výzkum, vývoj i výrobu: dohromady se jmenují „Goodyear Bicycle Tires“.

Běh na dlouhou trať

Jde o dlouhodobý projekt,” vysvětlil Bike Europe David Chamberlain z Rubber Kinetics / Goodyear Bicycle Tires. “Na trhu operujeme teprve lehce přes čtyři roky, ale už teď nás nesmírně těší, kam jsme se stihli posunout. Musíme stát na vlastních nohou, což znamená uvádět na trh působivé produkty, které na jednu stranu výborně slouží svému účelu a na druhou dobře reprezentují značku, která je na trhu již 125 let.“

Řízení kvality je v Goodyear naprosto klíčové a každý jeden kus je před zabalením po vyrobení ručně zkontrolován.

Společnost Goodyear Bicycle Tires se o své duševní vlastnictví nechtěla dělit s jinými továrnami a zároveň měla v plánu volně inovovat, a tak zainvestovala na delší dobu a vybudovala si prostory dostatečně rozsáhlé a vybavené na to, aby celý proces výroby probíhal přímo u nich. Disponují tak na míru zkonstruovanými stroji, specializovanými na výrobu cyklistických plášťů. Komplex se nachází v Nan-tchou, 220 kilometrů na jih od Tchaj-pej. Skládá se ze tří továren a obsahuje špičkové vybavení, které firmě dovoluje navrhovat, vyvíjet a vyrábět cyklistické pláště té nejvyšší úrovně.

Důraz na řízení kvality

V továrně č. 1, která zde stála jako první, se nyní nacházejí stroje pro zpracování gumy a opletu plášťů. Kvalita je pro společnost Goodyear Bicycle Tires klíčová, a proto vybudovala testovací zónu, kde vyráběné gumy procházejí namátkovou kontrolou. Najdeme zde padací zónu, ozonové testování, Mooneyho zařízení na testování viskozity a mikroskopickou kontrolu jednotlivých vrstev. Továrna disponuje také oddělením pro vývoj a testování směsí. Všechny vstupní materiály procházejí chemickou analýzou. I zde mají jeden menší válcovací stroj pro výrobu jednotlivých kusů plášťů pro testování.

Na každý plášť je vyražen čárový kód, aby bylo možné vysledovat jeho životnost.

Díky četným kontrolám v rámci výrobního procesu máme velice nízkou míru defektů,“ vysvětluje Chamberlain. „Díky tomu jsme schopní případné problémy a nedostatky vyřešit už zde, a ne až poté, co se výrobek dostane na trh. Každá jednotlivá pneumatika je po vyrobení ručně kontrolována během závěrečné inspekce. Když je nalezena závada, provedeme více navazujících textů a kontrol, dokud si nejsme jistí, že závady byly odstraněny a na trh se nedostanou žádné vadné kusy. Chamberlain znovu zdůrazňuje zaměření na důsledné řízení kvality a na výkon a dodává, „Zatímco v jiných státech mohou být nižší výrobní náklady, Tchaj-wan má výhodu díky skvělé dostupnosti surovin a velice dobře kvalifikované pracovní síle. Zároveň jde o jeden z klíčových uzlů světového bicyklového průmyslu, a tak jde o naprosto ideální místo pro výrobu špičkových plášťů.“

Rozšiřování je nutností

Továrna č. 2 je bývalý závod na montování bicyklů, který firma zakoupila minulý rok a výrobu zde spustila v červnu 2022. Rozšíření bylo nutností, protože společnost roste, aby pokryla zvyšující se poptávku. Každých pár hodin převáží kamiony polotovary z první továrny do 3-4 kilometry vzdálené továrny č. 2. V ní jsou jednotlivé rozválcované vrstvy nařezány na potřebnou velikost a na speciálních strojích zde pak vznikají pláště různých druhů a velikostí. Závěrem výrobního procesu této továrny je sušení.

Ve třetí továrně jsou všechny pláště poskládány a uloženy do krabic, a to dva týdny před odesláním, aby se ustálila kvalita pneumatik. Společnost Goodyear Bicycle Tires vyrábí všechny své pláště na objednávku a pokoušejí se ji vždy dodat ve lhůtě šedesáti dní. Momentálně továrny fungují šestnáct hodin denně na dvě osmihodinové směny.

Růst OEM

Výrobní prostory s certifikátem ISO-9001 jsou klíčovou součástí dodavatelského řetězce Goodyear Bicycle Tyres a základním stavebním kamenem vztahů OEM se světovými cyklistickými značkami. Cannondale, Factor a NORCO jsou jen některými z našich OEM zákazníků, kteří svá kola vybavují právě pneumatikami Goodyear. OEM se stal pro naši společnost tak důležitý, že loni v červenci byl Vedoucím prodeje OEM jmenován David Chamberlain. „Řekl bych, že nejlepší výsledky máme na silnici, ale rychle rosteme i v segmentech horské a dopravní cyklistiky, kde stále uvádíme na trh nové a nové produkty.“

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu