TEST univerzální mazivo PEATY’S PT17 GENERAL MAINTENANCE SPRAY

1.1.2023

Sprej PT17 je určen pro celkovou údržbu jízdního kola. Jeho účelem je mazat, odpuzovat vlhkost a zanechávat ochranný fi lm, který snižuje následné usazování nečistot a špíny. Aplikovatelný je na snad všechny povrchy, jež můžete najít na svém kole. Prostě taková holka pro všechno. K tomu je samozřejmě biologicky rozložitelný, a proto životnímu prostředí neškodný. Tolik úvodní slova uvedená na přebalu spreje.

Jsou tu ještě ta, že byl vyvinut v týmu kolem sjezdové legendy Steva Peata. Ovšem důvěřuj, ale prověřuj. A tak jsme dlouhodobě aplikovali po každém umytí PT17 na pastorky, kladky přehazovačky, řetěz a převodník. Později se ale dostaneme ještě k jednomu zajímavému místu. Aplikace je velmi jednoduchá, protřepete láhev a ze vzdálenosti zhruba 20 cm stříknete požadovanou dávku na určené místo. Bohužel výstup z tlakové láhve nedovolí přesné zamíření. Dobře se tak sprej nanáší na větší plochy, u menších se musíte smířit s tím, že část maziva půjde vedle. To může být problém hlavně ve chvíli, kdy se v sousedství takového místa nachází například kotouč brzdy.

Výkon PT17 se ukázal jako příkladný, nejvíce se nám osvědčilo nanášet ho večer na exponované části hned po umytí kola a další den jen namazat řetěz, a to buď přímo PT17, nebo dalším mazivem. I po celodenním ježdění, včetně týdenního broušení trailů ve Finale Ligure, ve velmi prašném prostředí se řetěz ani pastorky nezanášely nečistotami, řetězová linka zůstávala po celou dobu namazána. Ke konci jízd nás netrápily žádné rušivé zvukové projevy a zjednodušila se následná údržba. Byla tu ale oblast, ve které sprej překvapil snad ještě více. Máme totiž rádi, když bike šlape jak hodinky a při jízdě se nedožaduje častého odborného servisu kvůli záhadným zvukům. Kam míříme? PT17 prokáže skvělou službu při údržbě čepů. Ložiska a čepy představují intenzivně namáhaná místa, jež nejsou nijak spolehlivě chráněna před prachem a vodou. Prach je mechanicky opotřebovává, voda z nich vymývá mazivo a dopravuje nečistoty ještě hlouběji. Čepy tak nežadoní o údržbu nejen po sezoně; když člověk hodně jezdí, ale i dvakrát během ní – a jejich servis něco stojí a někdy taky nějaký čas trvá. Pravidelná aplikace spreje PT17 okamžitě po mytí, když je kolo ještě celé mokré, výrazně prodloužila servisní interval, při rozborce se ukázalo, že takto jsou schopné vydržet celou sezonu. Tímto sprejem totiž vypudíte nečistoty i vodu z povrchu a zabráníte tedy jejich dalšímu pronikání. Navíc nanesená vrstva čepy promaže a vytvoří ochranný film. Tato péče vždy zabrala jen několik desítek vteřin, ale prodloužila životnost systému. PT17 bychom tedy doporučili jako vhodný doplněk pro téměř každodenní a opravdu univerzální péči o vaše kolo.

TECHNOBOX

objem balení 400 ml

vůně mátová

cena 239 Kč

výhody

› jednoduché použití › výborné služby při aplikaci na čepy celoodpruženého kola

› silná ochrana proti usazování nečistot › příjemná vůně

nevýhody

› nepřesné nanášení na menší plochy

webové stránky

Připravili: Petr Ducháček a David Florián

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu