TEST tretry ENDURA MT500 BURNER SPD

8.11.2022

U skotské Endury si dlouho nemohli na sto procent říct, že oblékají jezdce od hlavy až k patě, protože na té patě sice byly ponožky s jejich logem, ale na nich už nic. Letos ale výrobce přišel s dvěma novými modely treter. Jeden z nich, na platformy, jste už v našem testu zachytili, nyní se podíváme na boty MT500 Burner pro nášlapné systémy.

Už od pohledu jde o botu pro trailové až enduro využití, s bytelným svrškem a pogumováním v místech největšího namáhání a s panely z tvrdšího materiálu, jež chrání chodidlo v případě střetu s kameny nebo jinou překážkou. Pryžová podrážka StickyFoot je tuhá, ale ne přehnaně, ve střední části nad pedálem ponechal výrobce měkčí směs, aby lépe přilnula k tělu pedálu. Tvrdší směs pryže na špičce a patě brání opotřebení. Nylonová mezipodešev nese vrstvu z pěny EVA, uvnitř boty pak najdete propracovanou stélku EGM. Podpora klenby je díky ní dostatečně mírná, aby si poradila s většinou tvarů chodidel. Zajímavostí je takzvaný metatarzální výstupek, který prý pomáhá lépe rozložit kosti velkých prstů a zabraňuje tak jejich brnění při delších jízdách. Vyvýšené body potom dle informací Endury zlepšují takzvanou propriocepci chodidla, tedy zlepšují jeho vnímání a schopnost uvolnit se a zpevnit podle potřeby při šlapání.

Tvrzení je to rozhodně působivé, bohužel nejsme asi tak citliví jako testeři Endury a nedokážeme ho po testu ani potvrdit, ani vyvrátit, prostě musíme Enduře věřit. Ocenili jsme stupnici s čísly pro nastavení správné pozice zarážky pedálů. Ty lze posouvat i natočit do stran v dostatečném rozsahu. Hned na první obutí jsou Endury velmi pohodlné, vnitřní prostor je univerzální jak pro širší, tak i užší nohu. Drobná výtka míří k pásku suchého zipu, při zavazování tkaniček až moc zasahuje do jejich prostoru a vzhledem k jeho tvrdosti ho nelze odsunout do strany. Překáží. Zvýšená vnitřní část kotníku, bránící nárazu kosti do klik, je naopak tvarována správně, při šlapání nebo i běžném pohybu jsme ji nevnímali, nemá žádný negativní vliv na pohodlí. Její polstrování pomáhá udržet nohu dobře usazenou v botě. Bota celkově při jízdě nijak neklouže z nohy a nedostavuje se ani pocit vyzouvání při záběru do pedálu či při chůzi. Citlivost nohy na pedálu je příkladná, proměnlivá tuhost podrážky pomáhá vstřebávat vjemy z kola při šlapání a z terénu. Noha ani při delších vyjížďkách nijak netrpí.

Odvětrání je díky laserem perforované přední části svršku boty (a také stran) příkladné, a to i v teplejším počasí. V ranní rose nebo při proměnlivějším počasí jsme se však setkávali s navlháním přes oblast jazyka a větrací otvory na špičce. Stříkající voda se dostává dovnitř poměrně rychle. Není to však nijak neobvyklé, je to podobné jako u jiných bot obdobného střihu. Pokud už musíte z kola slézt a vysápat se na kopec po svých, oblast špičky a paty má agresivní dezén, který poskytuje vynikající odolnost a stabilitu při chůzi.

Na to, že se jedná o první pokus o tvrdší SPD boty, odvedla Endura dobrou práci. Model MT500 sice nemá nejtvrdší podrážku za všech bot na trhu, ovšem možná díky tomu nabízí dobrou rovnováhu mezi výkonem a pohodlím. S vynikajícím odvětráváním, dobrou odezvou z pedálu a pocitem při šlapání.

výhody

› výborná podrážka

› dobře navržená stélka

› celodenní pohodlí

› dobré odvětrání

nevýhody

› malá odolnost proti vniknutí vody

TECHNOBOX

velikosti 38–47 (celá čísla)

barvy černá/šedá (testovaná), námořnická modrá, oranžovo-kakaová, lesní zelená

hmotnost 445 g (vel. 45, bez zarážek, 1 bota)

cena 3999 Kč

webové stránky 

Připravil: Petr Ducháček

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu