TEST: sedlo SDG Bel-Air V3

14.1.2024
Sedlo Bel-Air americké firmy SDG spatřilo světlo bikového světa již začátkem tisíciletí a do třetí dekády své existence se vydává v mírně přepracované třetí generaci. Tvar se přizpůsobil současným trendům, ale své předchůdce v sobě nezapře.

 

 

Profil sedla v sobě kombinuje ovladatelnost se stabilitou. Zatímco přední část sedla je plochá s relativně širokou, rovnou špičkou, zadní část se výrazně zvedá. Při pohledu shora zůstává sedlu takřka stejná šířka až do poloviny jeho délky. Teprve poté se ostrými oblouky rozšiřuje a tvoří zadní část. Plochá přední část umožňuje volit různé pozice posedu při zachování stejného jízdního pocitu.

Použité mikrovlákno není úplně hladké, takže se sedlo při posedu zakousne do kalhot a drží. Ten, komu to vyhovuje, bude rád, já si na to musel zvykat. Mám raději, když mohu na sedle lehce klouzat po celé délce. Zvednutá zadní část funguje jako opěradlo u židle. Zvyšuje pohodlí při delší monotónní jízdě ve vzpřímeném posedu. Současně však trochu překáží při pohybu za sedlo. Průběžný žlábek sice pomáhá ulevovat měkkým tkáním, ale výrazně méně než u sedel s dírou. Zvláště v horkých letních dnech po delší době v sedle zadek pozná, že sedlo nevětrá.

 

 

Předchozí verze měly boky zpevněné kevlarem nebo cordurou. Nově je potah jen z jednoho kusu mikrovlákna, takže odpadají mnohdy nepohodlné švy. Pro zachování odolnosti jsou boky v zadní části zpevněny metodou odolného materiálu za horka vstřikovaného do mikrovlákna. Na ližiny byla použita slitina Lux-Alloy, která je oproti používanější Ti-Alloy pevnější, lehčí a cenově dostupnější. Ližiny jsou tvarovány a upevněny do skořepiny tak, aby negativně neovlivňovaly pocit při jízdě. Sedlo pruží jednak podélně, jednak se měkké boky při šlapání ohýbají. Výsledkem je pohodlnější jízda.

 

 

Model Bell-Air je dostupný v jediném rozměru, a to 260×140 mm. Jedná se o běžné rozměry současných sedel, takže si troufnu tvrdit, že padne většině cyklistů. Ovšem výjimečná je barevná variabilita. Na výběr je devět provedení s desátým limitovaným v podobě populární olejové skvrny (oil slick). Díky tomu si lze vytvořit zcela osobitý design kola.

Připravil: Matěj Stejskal

 


 

TECHBOX

  • rozměry 260×140 mm
  • materiál ližin/svršku Lux-Alloy/mikrovlákno
  • hmotnost 242 g
  • cena 1990 Kč

produkt pořídíte například zde

 

plus

  • perfektní tvar pro různé jízdní pozice
  • bezešvá konstrukce svršku
  • pohodlí jízdy
  • deset barevných provedení

 

minus

  • zvednutá zadní hrana může překážet při jízdě za sedlem

FOTOGALERIE

 


 

 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu