TEST – přilba ENDURA MT500 MIPS

26.10.2022

Už dávno nenabízí skotská Endura jen oblečení, několik let už obohacují její kolekci i originální přilby. Novinkou letošní sezony je model MT500 MIPS. V testované bílé barvě nepřehlédnutelný, a to zejména díky posílení ochrany o „plástev“ technologie Full Koroyd Core. Už tak MT500 slibuje vysoký stupeň ochrany hlubokým provedením a krytím temene, ale také přítomností populární vložky MIPS.

První, co nás potěšilo, je štítek nastavitelný ve třech polohách. Aretace probíhá pomocí samosvorného systému v oblasti montážních šroubů štítku. Štítek i při větších přetíženích držel a necestoval, jeho pozici jsme mohli snadno měnit dle potřeby i jednou rukou za jízdy. A jedeme dále.

Žádná ze zmíněných „bezpečnostních“ technologií nebrání intenzivnímu proudění vzduchu do helmy, hlavu jsme tak měli i v horku v tepelném komfortu. Antibakteriální výstelky nás ani během dlouhých výletů netlačily, stejně tak ani konstrukce přilby, výstelky navíc rychle schnou. Takže stačí udělat zastávku na tyčku a limonádu, sundat helmu z hlavy a při opětovném nasazení je vnitřek suchý.

Velmi příjemně funguje stabilizační systém. Kolečkem na týlu jej snadno nastavíme. I jemný tlak je přitom zcela dostačující, aby se helma za jízdy ani nehnula. Upínání pod bradou je na klasickou přezku, což je celkem škoda, protože dnes je magnetické provedení už téměř samozřejmostí u modelů z vyšších řad. Na funkci to ale samozřejmě vliv nemá, jen na komfort. Nastavení upínacích pásků kolem uší je uživatelsky přátelské a nedochází k jejich tření o boltce.

Přilba umožňuje použití i MX brýlí, pro které je připravena gumová základna na zadní straně. My jezdili převážně v klasických brýlích a tady jsme jen občas narazili na problém s dlouhými stranicemi, které už zasahovaly pod přilbu a tlačily. S ohledem na současnost najdete na přilbě i držák na kameru, který je přidáván jako originální příslušenství.

VÝHODY

› vysoká úroveň ochrany

› skvělý výhled

› silné odvětrání

› značný komfort

NEVÝHODY

› s ohledem na cenu pouze mechanická přezka pod bradou

› problematické použití s brýlemi s delšími stranicemi

TECHNOBOX

konstrukce In-mold, zvýšení ochrany technologiemi Full Koroyd Core a MIPS

velikosti S/M, M/L, a L/XL

barevné varianty černá, bílá/modrá/šedá, zelená/žlutá, červená/šedá, modrá/šedá, bílá/zelená/šedá hmotnost 415 g (velikost M/L)

cena 4400 Kč

webové stránky produktu

Připravil: Ondřej Bílek

Foto: Michal Červený

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu