Pro gravel i silnici: Bontrager Velocis Mips

3.12.2023
Model Velocis je v katalogu značky Bontrager zařazen v oddělení silničních přileb, ale ostudu neudělá ani na gravel biku. Svým vnějším tvarem následuje trend méně výrazných oblých designů kombinujících dobrou aerodynamiku s efektivním odvětráním. Z pohledu bezpečnosti je klíčová technologie Mips, dále zde máme výškově stavitelný upínací mechanizmus ovládaný kolečkem BOA, protiskluzové polštářky k odložení brýlí ve větracích otvorech a suchým zipem odepínací textilní štítek pro trochu stylu i ochrany navíc.

 

 

Střihem je přilba univerzální, s usazením jsme neměli problém, a díky tvaru přední hrany si také dobře rozumí se všemi typy brýlí. Stahovací kolečko má příjemný chod, od značky Boa nakonec nelze čekat nic jiného, výhrady nemáme ani ke klasickému zpracování přezky pod bradou. Stejně tak klasicky jsou pojaty pásky – v zadní části uchycené do jednoho bodu směřují do nastavitelných plastových průchodek pod ušima. Známe i uživatelsky příjemnější řešení, zde musíte pásky po nasazení kolem uší vždy srovnat. Pak ale vše sedí pohodlně a jistě.

 

 

Také komfort odvětrání je na aero helmu dobrý. V absolutním hodnocení jsou trochu znát menší větrací otvory, a hlavně plocha vložky Mips, která narušuje funkci vnitřních tunelů. Pokud se ale pohybujete rychleji, je proudění vzduchu dostatečné i v letních dnech. Pocitově vzdušnost přilby možná trochu snižuje také přítomnost štítku. Jeho využitelnost závisí na posedu a na usazení helmy – ve sportovní pozici nám překážel ve výhledu, při vzpřímenější už plnil svou funkci lépe. V každém případě jde o příjemný bonus, protože jeho odstranění je dílem okamžiku a helma tím nepřichází o žádný funkční nebo designový benefit.

 

 

Podobným detailem, který buď využijete, nebo ne, je příprava na zasunutí brýlí. Silikonové samolepky neruší design ani zásadně nezvyšují hmotnost, ale pokud si rádi odkládáte brýle na helmu, nemusíte se bát, že je na nerovnostech ztratíte.

 

 

Celkově je Velocis povedenou helmou s dobrým výkonem a nadčasovým designem. Dojem trochu sráží jen základní verze vložky Mips – pokud byste chtěli propracovanější provedení a více zajímavých technologií, musíte sáhnout po bratrském modelu Velocis prodávaném pod značkou Trek. Za ten si však připlatíte ještě dva tisíce korun.

Připravil: Karel Kuchler


TECHBOX

  • velikosti S (51–57 cm), M (54–60 cm), L (58–63 cm)
  • barvy černá, bílá, červená, signální žlutá
  • hmotnost 300 g (vel. L)
  • cena 5299 Kč

web produktu

 

plus

  • univerzální tvar
  • chod stahovacího kolečka
  • textilní rychle odepínací/nasazovací štítek
  • vzhledem k aero zaměření dobré odvětrání

 

minus

  • jen základní provedení vložky Mips omezující funkci ventilačních tunelů

FOTOGALERIE

 


 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu