TEST brýle POC ELICIT

24.11.2022

Poc Elicit od pohledu vypadá velmi lákavě. Proč? Velký bezrámečkový zorník slibuje nerušený výhled i značnou ochranu. Když se ale od pohledu přesuneme ke specifi kaci, bude to ještě zajímavější. Třeba proto, že stranice jsou vyrobeny z Bio-Grilamidu, tedy z materiálu z obnovitelných zdrojů, a jsou uchyceny přímo do zorníku. Ale pozor, každá je připevněna na krátký čep a lze ji snadno odpojit lehkým tahem. Důvod? Při pádu se mohou odtrhnout od zorníku a minimalizovat poškození. Zorník je zahnutý a jeho okraje zkosené, vrstva Ri-Pel ho chrání protiusazování vody, špíny, soli a podobně.

Technologie POC Clarity, vyvinutá ve spolupráci s lídrem v optickém průmyslu, firmou Carl Zeiss, řídí barevné spektrum pro lepší kontrast, definici barev a ostřejší a jasnější vidění. Nosník sice není nastavitelný, ale jednak si lze vybírat ze dvou velikostí, jednak je hodně měkký – s usazením na obličeji jsme neměli vůbec žádný problém, brýle dobře padly na více obličejů v redakci. Obecně bylo jejich přizpůsobení tváři a hlavě dokonalé. Stranice jsou totiž ve své druhé polovině nejen měkčené, ale i poddajnější. To jejich první polovina žebrované konstrukce je naopak extra pevná. Výsledkem je, že se brýle nekroutí, navíc se stabilně a pohodlně usadí a nezmění to ani rozbitý terén. Při jízdě o nich navíc skoro nevíte, zmíněná konstrukce vedla k velmi nízké hmotnosti pouhých 23 g.

Výhled přes zorník je přímo luxusní. O nějakém zkreslení nemůže být řeč, rozměry pak znamenají, že přes okraje se do přímého světla podíváte opravdu jen v extrémně krajních „pozicích“ očí. Mimo les je vidění skvělé, přechod světla a stínu také není problém, v tmavém lese a v šeru už bylo patrné lehké zatmavení zorníku. V setu je ale přiložen i zorník čirý. Ani dlouhá jízda na přímém ostrém světle oči nijak neunavuje a díky rozměrům zorníku pod něj nezafukuje, tohle je velká paráda. U odvětrání jsme přitom nenarazili na žádný problém.

A vlastně jsme vůbec nenašli nedostatek, tedy když se smíříte s nemalou investicí. Ze začátku jsme si pouze zvykali na to, že když jsme jeli na slunci, byl v kontrastu tmavší zorník a svítivě oranžový nosník. A taky na odpojitelné stranice. V určitých situacích – typicky vyndávání brýlí zapíchnutých stranicemi do průduchů přilby – jsme je nechtěně odpojili.

výhody

› zcela nezkreslený výhled › univerzální zorník pro většinu podmínek plus čirý zorník v setu

› perfektní usazení

› nízká hmotnost

› velké krytí očí

nevýhody

› zpočátku občas nechtěné odpojení stranic

TECHNOBOX

materiál stranic Bio-Grilamid zorníky Clarity, UV400 (kompletní UVA a UVB ochrana)

barevná provedení celkem sedm různých kombinací barev zorníků a nožiček (testovaná verze se jmenuje Fluorescent Orange Translucent Violet Gold Mirror)

hmotnost 23 g

cena 6340 Kč

webové stránky 

Připravil: Rudolf Hronza

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu