TEST balanční podložka ROCKITO ROCKER PLATE

10.11.2022

Pro maximální efekt z tréninkových bloků na domácím trenažéru slouží originální balanční podložka Rockito Rocker Plate, která je vyrobena z dřevěné překližky. Její dvojdílná konstrukce využívá pro propojení obou samostatných desek kovové objímky svírající centrální kovovou tyč a fixované podle pozice do horní nebo dolní desky. Součástí tohoto spojovacího segmentu jsou pak i vsazené pružiny, umožňující díky pohybu na zmiňované tyči horní desce pohyb v předozadním směru v rozsahu až deset centimetrů.

Ve spojení s touto úpravou se do vlastností balanční desky zapojuje i možnost stranového náklonu 10° na obě stany, jehož progresivita je nastavitelná tlakem ve dvou malých nafukovacích míčcích umístěných mezi obě desky. Spodní z nich nechybí dostatek gumových opěrek pro zajištění stability na podlaze a současné zamezení nechtěného pohybu. Pro fixaci pozice vlastního trenažéru je pak svrchní deska doplněna o protiskluzovou povrchovou úpravu v podobě kříže sloužícího současně i jako ochrana proti poškození od západek treter, nechybí v ní ani řada otvorů pro možnost jeho znehybnění nastavitelnými pásky s pojistkou proti uvolnění. K usnadnění manipulace nebo přenášení slouží několik dalších otvorů oválného tvaru.

Před prvním usednutím je třeba provést ještě několik úkonů. Těmi jsou fixování předního kola stejným páskem, jaký je určen pro znehybnění trenažéru, a následně přizpůsobení tlaku v obou míčcích nejen s ohledem na hmotnost jezdce a požadovanou výchylku, ale i proto, aby byla deska po usednutí jezdce v rovnováze. Nastavení znamenalo několikerou opravu tlaků, neboť až několik minut jízdy potvrdilo případnou lehkou nerovnováhu. Jízda také odhalila, že odpor a poddajnost obou míčků v závislosti na tlaku do pedálů znamená opačný efekt výkyvu kola, než je tomu na reálné silnici. To vyžadovalo více soustředění na práci těla, ale postupně dostalo šlapání standardní podobu.

Jízda na podložce po celou dobu testování nutila k větší pozornosti než při šlapání na klasickém trenažéru. Tato odlišnost ale nijak nesnižovala tréninkový efekt, šlo naopak o potvrzení účelu podložky, tedy zapojení více svalových skupin a posilování stabilizačních svalů. Opomenout pak nesmíme ani předozadní pohyb podložky, který znamenal další přiblížení realitě. Zapření do řídítek při změně pozice na sedle, nebo při intenzivním šlapání na špičce sedla tak připomínalo stejnou situaci při skutečné jízdě. Po době používání balanční desky Rockito jsme se naopak cítili poněkud „ošizeni“ ve chvíli, kdy jsme se vrátili k tradičnímu trenažéru. Přijatelnou daní za užitné vlastnosti je horší skladnost této tréninkové pomůcky.

VÝHODY

› udržování soustředění

› reálnější pocity z jízdy

› možnost úpravy progresivity výkyvu

NEVÝHODY

› zdlouhavější nastavování před prvním použitím

› prostorové nároky pro uskladnění

 

TECHNOBOX materiál dřevěná překližka

doplňky stabilizační pásky, hustilka, balanční míčky

rozměry 149x84x10 cm

hmotnost 17,7 kg

barva černá, přírodní dřevo

cena 18 990 Kč

připravil: Eda Pinkava

foto: Lubomír Severin

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu