Pozvánka na Šumavský MTB maraton České spořitelny

23.7.2019

V sobotu 27. července nabere seriál Kolo pro život směr jih. Na letošní devátý podnik populární bikerské série zvou pořadatelé velké i malé příznivce cyklistiky do chladivé šumavské přírody.

Každé hory mají svá tajemství, svoje kouzlo. Šumava patří mezi ty nejmagičtější. Nepopsatelná atmosféra místních hlubokých údolí a kopců, zlatonosné řeky Vltava či Otava, ale také horské bystřiny, slatě, bažiny a jezera, sto tisíc hektarů Chráněné krajinné oblasti s vrcholy Pancíř a Špičák, pralesem Boubín a největší vodní plochou v ČR – lipenskou přehradou. K tomu další přírodní rarity v národním parku, přírodních rezervací, řada historických památek, lanovky, rozhledny, aquaparky, muzea a penziony v tradičních roubenkách …  To všechno si můžete užít v rámci populární cyklistické akce na Šumavě, která je určena jak pro aktivní jezdce, tak pro amatéry, sváteční jezdce, děti i jejich doprovod.

Šumavský MTB maraton se jede pod hlavičkou Kola pro život počtrnácté, ale ve skutečnosti je už dávno dospělý. Letní obdoba zimního Šumavského skimaratonu vznikla v roce 1998. Zkušeností se závody mají proto místní pořadatelé ze Ski klubu Šumava Vimperk víc než dost. Závod je vždy výborně připravený, včetně pečlivého značení, občerstvovacích stanic a dalších služeb pro závodníky a doprovod na trati i v útulném zázemí Lyžařského areálu Zadov – Churáňov, ukrytém mezi vysokými smrky. Navíc letní horské teploty, které nikdy neatakují tropických 30 stupňů, lákají v polovině prázdnin stále větší počet zájemců, aby se vydali na jedinečné trasy, které vedou z velké části CHKO Šumava. Přichystané jsou dvě závodní trasy v okolí Zadova, Churáňova a Vimperku v délce 54 km a 29 km, nezávodní vyjížďka trasy D – tzv. Family jízda na 16 km, dětská maratonská trasa pro starší děti na 16 km a závody dětí v 6 věkových kategoriích na okruhu v lese.

Start hlavního závodu trasy B (54 km) s převýšením 1579 m je v 11:00 z parkoviště pod sjezdovkou Kobyla s pořádným výjezdem na Churáňov. Okořeněný je tradičními prémiemi pro nejrychlejší. Po vyšplhání na lyžařský stadion trať pokračuje dalším těžkým výjezdem až na Sedlo pod Přilbou, teprve pak se srovná a tep bikerů trochu uklidní. Na 8. kilometru následuje atraktivní sjezdovka na Nových Hutích, která se jede z kopce dolů a končí příjemným osvěžením v brodu přes Kaltenbach. Techničtější pasáž najdou vyznavači terénu na přejezdu Světlé hory cca na 25. km, kde je pěkný „singlík“. Krásný je i průjezd zámkem a historickou částí Vimperku s občerstvovací stanicí, kterou je dobré využít.  Do cíle na stadionu už je to v podstatě jen do kopce.

Start kratší trasy C na 29 km (převýšení 694 m) je v 12:00 z běžeckého stadionu na Zadově, kde je umístěna cílová brána pro všechny trasy. Céčko je kratší a lehčí variantou Šumaváka. Úvodní část kopíruje dlouhou trasu a vychutná si rychlost na sjezdovce v Nových Hutích. Od trasy B se odděluje na Šindlově. Poté jezdce čekají lesní cesty s příjemným profilem. Významnější stoupání lze čekat mezi 22. – 27. kilometrem, kdy se bikeři musí vysápat zpátky na Zadov. Trasu určitě zpříjemní občerstvovací stanice na 24. kilometru.

 

Před dvěma roky si odbyla premiéru nová nezávodní trasa šumavské Family jízdy (trasa D na 16 km, 331 m převýšení)), která je vedena tak, aby ji zvládly rodiny s dětmi, které se nebojí jízdy v terénu. Startuje se v prostoru lyžařského stadionu směrem na Roviny. Trasa vede převážně po lesních cestách a pěšinách. Do šestého kilometru se v podstatě stále klesá, zbytek trasy je naopak do mírného kopečku. Za těžší pasáže pro výletníky lze považovat sjezd sjezdovky na Popelné, kde se jede jen po louce bez nějaké velké techniky, rozhodně se to rozjede cca na 5. km! Občerstvovací stanice Lesy ČR je umístěna na Studenci v polovině trati a stojí za to se zde zastavit, odpočinout si a pokochat se výhledem do krajiny. Tuto trasu si kromě rodin určitě užijí i sváteční jezdci, začátečníci, senioři bez závodních ambicí, zkrátka všichni pohodáři.

Stejnou trasu mají na programu také mladíci a slečny ve věku 8 – 16 let v rámci závodu pro mládež, ČD Cargo Junior Trophy Marathon. Dětská maratonská trasa kopíruje trasu D, ale jede se tu naplno a vyhlašují se na ní 3 nejrychlejší kluci a dívky v kategoriích 8 – 9, 10 – 11, 12 – 13 a 14 – 16 let. Start je v první vlně před Family jízdou v 12:30 ze zázemí akce.

Neopakovatelné závody jsou přichystané pro děti od 1 do 13 let! Dětský seriál ČT 😀 Junior Trophy se právě na Zadově koná výhradně v lese a děti si unikátní trať spolu s rodiči a fanouškovským kotlem parádně užijí. Jízda pod korunami vzrostlých stromů po jehličím vysypaných cestách a s menšími kořenovými pasážemi jsou bikerskou specialitkou mezi travnatými závody „Jétéčka“. Starty dětských kategorií jsou od 9:20 do 12:00.

Pro nejrychlejší závodníky z jednotlivých kategorií jsou připravené poctivé medaile a ceny, pro všechny účastníky bohatá tombola! Každý účastník Junior Trophy dostanou v cíli pamětní medaili. Těšit se samozřejmě můžete na bezchybné zázemí, nabitý doprovodný program a nadstandardní servis pro závodníky, včetně kvalitního občerstvení. Na své si přijdou milovníci borůvek a hub, kterých jsou plné lesy. Kdo by si nevystačil s přírodními hodnotami Šumavy, může využít například lanové centrum Proud cca 300 m od zázemí závodu. Dále je možné se vydat na rozhlednu na Zadově, která je na sjezdovce Kobyla. Sladkou odměnu za námahu poskytne cukrárnu Ella (cca 400 m od zázemí), která má v nabídce úžasné dorty, zmrzlinu, variace káv, domácích limonád i další místní dobroty a sezení uvnitř i venku s úchvatným výhledem.

(tz)

foto archiv KPŽ

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu