Tréninkové plány ve Velu 2001/2002

9.1.2007
Každou zimu se vracím k těmto tréninkovým plánům od pana Matějky. Objemem, který jsem schopen najíždět, spadám přesně do skupiny „sportovec“ (neboli amatérský závodník). Velmi mě ale zarážejí uváděné intenzity. Podle mého laického názoru je nerozumné, aby se cyklista v prosinci pohyboval 20% z celkového měsíčního objemu (zhruba 10 hodin) nad aerobním prahem. V doprovodném textu se sice píše, že se máme zaměřit na aerobní vytrvalost, do ostatních pásem se prý dostaneme samovolně. Myslím, že toto by fungovalo akorát u začínajícího cyklisty, který není dostatečně vyježděný a ještě k tomu trénuje na horském kole. Pro toho však není tento plán určen. Ještě se mi nestalo (a doufám že ani nestane), abych se při tréninku dostal do pásma AnV, natož do MI, samovolně. K tomu je potřeba pořádný kus vůle. Opravdu přehané se mi zdají sobotní tréninky: 30 min KP, 75 min AV, 45 min SS, 30 min AnV, 5 min MI. To je podle mě trénink, který se svou intenzitou blíží rovinatému závodu. Jezdit toto v prosinci?? Závody začínají za 4 měsíce!! Dále nechápu nízký počet minut v kompenzačním pásmu. Zkoušel jste někdy objet 3 hodinový trénink po rovině ve skupině? Bez toho, aby jel člověk neustále na špici, není možné zůstat pouze zhruba 25–30% času (průměr z víkendových tréninků) v KP. Ještě jedno malé rýpnutí: U několika tréninků je u KP uvedeno pouze 15 min. Sám musíte vědět, že je to nesplnitelné. Sjezdy, křižovatky, pro cyklisty bydlící ve většich městech ještě semafory a kolony aut. To jsou všechno místa, kde se člověk dostane do KP i kdyby stokrát nechtěl. A ještě k tomu rozjetí+vyjetí, to se do plánu nepočítá? Zkoušel jsem podle Vašeho plánu jezdit v listopadu a prosinci v roce 2003, objem jsem dodržoval, intenzitu téměř také. V lednu jsem byl tak unavený, že jsem nebyl schopen dál podle plánu jezdit. Neříkám, že příčinou únavy byl výhradně trénink, hrál ale jistě významnou roli. V poslední letech se řídím pouze uvedeným objemem, intenzitu volím mnohem nižší. Čím více jezdím a závodím, tím více mi připadá, že je tento plán svou intenzitou trochu mimo. Nebo mi něco uniklo a něco jsem špatně pochopil?

Dobrý den, k tématu objemu tréninku v různých intenzitách:
Prosinec: přesto, že je tento měsíc zaměřen na aerobní vytrvalost, samozřejmě musí být zařazena i nějaká intenzita. Většinou tato intenzita není realizována na kole, ale jinou sportovní činností (především kolektivní hry – hokej, fotbal), ale také výběhy do kopce ap.
20% nad AP není opravdu mnoho, realizovat celý měsíc sportovní aktivity jen do AP povede ke stagnaci rozvoje sportovce.
Málo minut v KP.
Ano jistě jsem zkoušel objet tříhodinový trénink ve skupině a v rovinatém terénu. Čím víc dvojiček, tím příjemnější trénink, bohužel tréninkový efekt se zmenšuje s nárůstem doby stráveném v KP. Tak jako si hlídáme maximální intenzity při snaze se nepřetrénovat (jaro, léto), tak si i hlídáme nízké intenzity (zima) ve snaze udržovat a zvyšovat tréninkový efekt. Samozřejmě čím více trénujete a tím se zlepšujete, tak si musíte i hlídat efektivitu tréninku. Je na vás aby to procento v KP bylo co nejmenší.
Ale nevím, kolik je Vám let, jakou máte tréninkovou historii a mnoho dalších věcí, jistě chápete, že napsat nějaký smysluplný plán do časopisu, univerzální pro všechny, nebo rozdělen jen na dvě skupiny, je velice obtížné, pro ilustraci připojuji tříletou historii prosincových tréninkových objemů jednoho juniora-muže:

2004 v sezoně najel cca 17 000 km
prosinec hodin 78 hodin
KP 35 hodin
AV 27 hodin
nad AP 16 hodin

2005 v sezoně najel cca 20 000 km
prosinec hodin 60 hodin
KP 18 hodin
AV 31 hodin
nad AP 11 hodin

2006 v sezoně najel cca 22 000 km
prosinec hodin 80 hodin
KP 17 hodin
AV 43 hodin
nad AP 20 hodin

Na tomto příkladě vidíte, že naopak intenzita roste, ale je zastoupená především v AV a SS (setrvalé stavu – laktát 2–3 mmol), KP je snaha potlačovat.
Libor Matějka 

kategorie dotazuTrénink

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu