Karbon – mechanické vlastnosti

9.1.2007
Chtěl bych se zeptat na pár věcí kolem „mystického“ materiálu-karbonu: Má nějaký vliv nízká teplota? Jaká je únavová křivka? Jaké jsou vlastnosti spojení karbon/dural. Co různá tepelná roztažnost?

Máte pravdu, že černý materiál ještě bude pro mnoho cyklistů mystický. Odpovím dle bodů:
1. Dle zkušeností a všech informací o materiálu nemá, pokud se nebavíme o laboratorních extrémech. Karbonové díly používá například i Jan Kopka na svých polárních výpravách, kde teplota mnohdy dosáhne až mínus čtyřiceti stupňů, a bez problému.
2. Výsledky dlouhodobých laboratorních testů hovoří o tom, že únavová křivka je téměř nulová. V počátcích však tato tvrzení srážela k zemi kombinace karbonu s hliníkem a jejich nevhodné spojování. Karbon se sice neunavil, hliník o něco více, kritickým místem ale byl spoj.
3. Trochu jsem odpověděl už v předchozí reakci. V případě kombinace těchto materiálů byl kritickým místem spoj, ale nikoliv kvůli rozdílné teplotní roztažnosti, ale pro rozdílnou tvrdost (kompozit je mnohem tvrdší, hliník se často vymačkal). V současnosti však technologie spojů postoupila mnohem dál, používána jsou elastická lepidla a podobně (řečeno hodně laicky). Druhou otázkou je ale přínos kombinace materiálů – například kompozit u zadních vzpěr hliníkového rámu mnohdy nepoznáte, navíc téměř vždy je kombinovaný rám těžší než kvalitní jednomateriálový. Pro karbon obecně platí, že záleží kus od kusu, model od modelu, jaké kolo je.
Rudolf Hronza 

kategorie dotazuTechnika

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu