Elastické, nebo volné kraťasy?

30.10.2006
Chci se zeptat – už jezdím asi tři roky v elastických cyklistických kraťasech a uvažuju o koupi volných kraťas. Je to velký rozdíl? Vadí to třeba při sjezdu nebo tak?

Pokud jsou kraťasy dobré, to znamená, že nejsou příliš volné v rozkroku a dobře se přizpůsobí tělu a drží na něm, ve sjezdu určitě nevadí, ale ani třeba při změně pozice – za sedlo se s nimi v prudkém sjezdu můžete přesunout zcela bez problémů. Chce to ale dobře vybrat, zvolit odpovídající velikost. Přesto mají elastické kraťasy i v tomto směru navrch, byť nijak podstatně.

Rozdíly ale určitě jsou. Pro delší vyjížďky bych rozhodně doporučoval elastické kraťasy – nabízejí především mnohem lepší prodyšnost, ale i vyšší komfort. Zatímco do řekněme 40–50 km jízdy dvojí materiál (vnitřní elastické kalhoty s vložkou a vnější volné) tolik nevadí, při více hodinách v sedle jej pocítíte. Z toho vyplývá také doporučení do horkých dnů – elastické kraťasy -, ale i do studených – volné kraťasy přinesou lepší ochranu citlivých míst před chladem nejen v přechodných obdobích.

Pod volné kraťasy sice není problém použít návleky, nedrží ale tak dobře jako pod elasťáky, to je další věc hodná zmínky. 

Volné kraťasy jsou tedy trochu v některých ohledech méně praktické, nabízejí za to jako náhradu civilnější vzhled cyklisty a jistou image.

Přeju šťastnou volbu, pokud ale mohu, doporučuji nezbavovat se elastických kraťasů, pouze rozšířit šatník, pokud chcete i volný model.

Rudolf Hronza   

 

kategorie dotazuOstatní

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu