Velikost kola, výběr vidlice.

19.10.2006
Měl bych dotaz ohledně velikosti rámu kola. Chci si pořídit MTB Kellys Magic model 06. Měřím 186 cm a prodejce mi doporučil velikost rámu 21,5", což mi ale připadá moc, cítím se na kole příliš natažený. Četl jsem také, že pro MTB je vhodnější mít raději rám o něco menší, aby kolo bylo lépe ovladatelné. Musí tu určitě také být nějaký rozdíl ve hmotnosti různě velkých rámů. Druhá otázka se týká odpružené vidlice. S kolem je standardně dodávána RockShox J2 100 mm se zamykáním. Její zdvih mi ale připadá příliš velký. Existuje v podobné cenové relaci nějaká uzamykací 80mm vidlice?

Dle mého soudu by vám měla stačit velikost 19,5″, pokud ale nemáte příliš dlouhé nohy. Vyzkoušel bych proto, zda při nastavení správného posedu na kole menší velikosti (19,5″) není sedlovka vytažená až příliš blízko svého limitu. Pokud se cítíte na kole příliš natažený, můžete si pomoct také otočením představce nahoru, kola Kelly’s jej mají často standardně směřující dolů, nebo jeho výměnou za kratší. Co se týká zdvihu vidlice, hodnota 100 mm rozhodně není přehnaná, navíc pokud by jste jí na tomto kole vyměnil, změní se také geometrie a kolo může být až příliš zbrklé a vratké při řízení. Jinak ale vidlic se zdvihem 80 mm a zavíráním existuje v této cenové relaci poměrně velký počet. U modelu RockShox J by navíc mělo být možné její zdvih snížit vnitřním přestavením. To je pro odborný servis poměrně snadný zákrok.
Štěpán Hájíček
Možná ještě o trochu více pomohu s výběrem velikosti – měřím také 186 cm (chvílemi i 187 :-)) a v případě Kellysu bych volil velikost 19,5“, a to následně zkušeností jak z jednotlivých redakčních testů, tak z dlouhodobého testu z před tří let.
Rudolf Hronza 

kategorie dotazuMTB technika

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu