Kdo maže, ten jede

25.8.2006
Měl bych tři krátké dotazy 1. Mám vidlici Fox Talas RLC. Zajímá mne, zda něco pokazím, když na nohy vidlice (po umytí) aplikuji mazadlo WD-40? Může to nějak uškodit prachovkám nebo vnitřku vidlice, pokud by se tam část mazadla dostala? Nebo tím nic nezkazím? 2. Používám pračku řetězu a k praní používám naftu či benzín, jen na poslední propláchnutí použiji technický benzín a poté řetěz namažu. Zkazím běžným benzínem či naftou něco? 3. Třetí otázka je spíše o vkusu. Považujete také blatníky na MTB za cosi zcela nebikerského?

1. Mazivo WD-40 není zrovna ideální na odpružené vidlice vzhledem k lehce agresivnímu složení. Ideální je olej silikonový, který není problém koupit v jakém jakémkoliv obchodě s nářadím. Silikonový olej totiž ošetřuje všechny pryžové součásti, zejména pak stírací kroužky.
2. Z běžných prostředků na čištění řetězu je nejvíce doporučovaná nafta, jelikož například technický benzín řetěz až příliš vysuší. Poté je nutné ho opravdu řádně namazat, aby se mazivo dostalo i dovnitř čepů. Určitý problém je ale u těchto látek s likvidací. Například na láhvi s technickým benzínem najdete doporučení, že se nemá vylévat do odpadu apod. Částečně dražší, ale rozhodně k přírodě šetrnější je použití některého z moderních, biologicky snadno odbouratelných čistidel. Osvědčil se například český CycloStar, který navíc není drahý.
3. Blatník možná na horském kole nevypadá nijak úžasně, čistý obličej a suché sedlo při ježdění za mokra ale jsou dostatečně pádnými důvody pro jeho nasazení. Obecně se kloníme spíše k rychlonasazovacím krátkým verzím než k celoobvodovým blatníkům.
Štěpán Hájíček

kategorie dotazuMTB technika

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu