Kondice – lepší ze silničního, nebo z horského kola?

22.8.2006
Někde jsem četl (snad dokonce v nějakém cyklistickém periodiku), že dobrou kondici lze získat ježděním na silničním kole. Že i MTB borci využívají silniční kola na udržení a zvýšení kondice. Je to pravda? Lze zvýšit kondici silničním kolem? Jeden můj známý silniční cyklista tvrdí, že na MTB nemůžu nikdy získat takovou kondici jako na silnici. Jak to tedy vlastně je?

ANO, dobrou kondici lze získat tréninkem na silničním kole. ANO, i závodníci MTB využívají silničky pro trénink. NE, na MTB můžete také zvyšovat svoji kondici. ANO, tréninkem na silničním kole zvyšujete kondici. ANO, všechno je to pravda.
Ale vážně – silničáři v podstatě trénují jen na silničních kolech a závodníci MTB pro trénink převážně využívají silničky, to je pravda. Na silničce lze totiž mnohem lépe simulovat potřebné zatížení, na horském kole to jde mnohem hůře. Pokud máte v tréninku jet velký objem malou intenzitou, tak si vyrazíte na sinlici do rovinatých terénů a intenzitu udržíte nízko, pokud vjedete do terénu, je velice obtížné udržet nízkou intenzitu. Ale platí to až při cíleném tréninku a poměrně velkém tréninkovém objemu. Pokud si vyjedete 2×-3× do týdne na dvě hodiny, budete zvyšovat kondici stejně na MTB jako na silnici.
Libor Matějka

kategorie dotazuTrénink

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu