Mytí kola

29.5.2006
Jaký způsob mytí kola považujete za optimální – na jedné straně účinný, na druhé bezpečný z hlediska poškození vyplavením mazadel. Myjeme tak, že rozprašovačem na pokojové květiny nastříkáme prostředek typu Arva na celé kolo a opláchneme vodou. Ne proudem, jen stékající vodou. Vysušíme a promažeme. Může se tímto způsobem kolo poškodit? Co doporučujete?

Mytí kola je otázkou, která je schopna obec cyklistickou rozdělit na více táborů. Velmi účinné je mytí tlakem vody, „wapkou“, jen musíte být obezřetný a nesmíte mířit na ložiska, čepy, těsnění vidlice, vstupy do bovdenů, tedy všude tam, kde by tlaková voda mohla páchat zlo. Dodržením těchto jednoduchých zásad získáte jednoduchou a účinnou metodu, ale už sám výčet kritických míst naznačuje, že to nebude to pravé.
Jako nejosvědčenější se ukazuje kýbl s teplou vodou a trochou Jaru či podobného neagresivního mycího prostředku a kartáč. Po očistě stačí kolo opláchnout lehkým proudem vody. Na řetěz je dobrý štětec a miska nafty nebo pro tyto účely určeného biologicky odbouratelného čistidla, nebo samozřejmě myčka řetězu. 
Arva a podobné „agresivnější“ prostředky hrozí tím, že roztok pronikne do ložisek, odstraní z nich vazelínu a vy je budete muset častěji rozebírat a servisovat. Tento způsob bych proto ponechal jen pro opravdu silné znečištění. Kartáč a teplá voda si s běžnými nečistotami poradí perfektně.
Rudolf Hronza

kategorie dotazuTechnika

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu