Nová verze Trek Supercaliber vzkazuje, že štěstí přeje rychlým

10.8.2023
Americký Trek je se svými koly na závodních tratích vždy nebezpečným soupeřem. Nyní se rozhodl ovládnout světový šampionát v cross country se zbrusu novým modelem Supercaliber. Ten by měl být díky velké modernizaci a přizpůsobení současným tratím rychlejší než dříve. Nová verze Supercaliber získala jak další milimetry zdvihu vpředu i vzadu, tak i řadu dalších novinek. Třeba rámy rovnou ze dvou různých typů karbonu. Ale to rozhodně není všechno. Pojďte s námi na představení tohoto závoďáku.

Supercaliber byl a stále je kolo především pro ty, kteří chtějí co nejlehčí závodní stroj. A rám druhé generace modelů Supercaliber byl přepracován tak, aby předchozí slova ještě podtrhl. Nové cross country kolo z Waterloo toho má nyní zvládnout víc, ale přitom zůstat stejně rychlé. Zdvih vpředu byl zvýšen na 110 mm a modernizovaný zadní prvek IsoStrut (tlumič vsazený do rámu, který vznikl ve spolupráci s Fox) si nově připisuje zdvih 80 mm, namísto dosavadních 60 mm. Geometrie rámu je po modernizaci koncipována tak, aby udržela jezdce v sedle při stoupání a zároveň usnadnila kontrolu nad kolem v tak náročných pasážích, které můžete při sledování současného XC sledovat.

 

Lehký a lehčí

Již jsme zmínili, že jednou z novinek je možnost výběru mezi dvěma typy karbonových rámů. Lehký model Supercaliber SL umožní bikerům zdolávat traily na plný plyn. Ještě lehčí je potom verze Supercaliber SLR. Ta jezdci dopřeje pravé hmotnostní a rychlostní parametry hodné závodů světového poháru. Dosažení tokového odlehčení proběhlo následovně – u modelu SLR byla vynechána vodítka na vnitřní vedení kabelů a výrobce pro výrobu rámu využil menšího množství karbonu s vyšší schopností pružnosti. Obavu z kompromisní tuhosti ale mít nemusíte. Supercaliber SLR má díky moderním technologiím zpracování karbonu stejnou tuhost jako karbon u verze SL.

 

 

A ještě jednou k IsoStrut

Připomněli jsme, že tento prvek odpružení, který tak trochu dělá z hardtailu malý full, byl vyvinut ve spolupráci s Fox. Nový Supercaliber však kromě vyššího zdvihu rámu nese zmodernizovaný IsoStrut s tlumičem RockShox SIDLuxe. Inovovaný systém IsoStrut podle výrobce i přes vyšší zdvih přináší stejnou efektivitu šlapání i účinnost zadního odpružení jako předchozí verze. Díky laserem znázorněným značkám zanoření a očíslovanému kolečku odskoku se navíc mnohem snáz nastavuje.

 

 

Ostrý test na MS

Pokud vás baví sledovat závody v cross country, můžete si na nich nové modely Supercaliber prohlédnout v ostrém testu už nyní, na probíhajícím světovém šampionátu, který se za účasti týmu Trek Factory Racing koná od 3. do 12. srpna ve skotském Glasgow.

Nové modely Trek Supercaliber jsou dostupné u vybraných prodejců Trek a na vybraných trzích i na stránkách www.trekbikes.com.

připravil: Martin Kuška

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu