Nový Sram Red AXS představen

před 5 dny
Právě v těchto chvílích byla světu představena zcela nová podoba nejvyšší komponentové řady amerického Sramu, RED AXS. Dá se ale ještě vylepšit něco, co jen v minulém roce 2023 napomohlo jezdcům k vítězství ve 475 závodech nejvyšší kategorie?

 

Samozřejmě, každá součást nové sady byla vylepšena tak, aby ještě usnadnila dosažení výkonnostních cílů. Pohodlná ergonomie, plynulé řazení na převodnících, plně bezdrátové připojení a rozšířené možnosti řazení. Současně se ale soustředí i na stále aktuální potřebu odlehčování, která „postihla“ prakticky každý komponent.

Páky a třmeny

Ergonomie, to je zaklínadlo, které je vždy na prvním místě úprav. Nové tvarování páky padne do ruky všem velikostem rukou a umožňuje zároveň snadný přístup k výkonnému citlivému ovládání pák z jakéhokoli úchopu. Nechybí nezávislé nastavení dosahu a kontaktního bodu. Bonusem je pak ovládací spínač na vršku páky, kupříkladu pro snazší ovládání zařízení ANT+. Součástí jsou i brzdové třmeny, kdy bylo dosaženo nejen vyšší tuhosti pro dokonalý přenos brzdné síly, ale i hmotnostní úspory – u páru 83 g.

Dalším komponentem, který prošel „dietou”, je přehazovačka, která je oproti předchozí generaci o 16 g lehčí, nechybí jí kompatibilita se silničními kazetami 10-28 zubů a současně s kazetami 10-36 zubů. Je univerzálně využitelná pro jedno- i dvojpřevodníkové systémy. Jistě zaujmou i větší kladky pro snížení kloubového ohybu řetězu pi jeho procházení. A potěší i fakt, že přehazovačka je kompatibilní se stávajícími bateriemi AXS.

Hračky pro velké kluky

Opomenout ale nesmíme ani měřič výkonu, který je v nové podobě i díky nové karbonové konstrukci klik o 29 gramů lehčí. Jeho přesnost je velmi zajímavých +/-1,5 % a není ovlivněn změnami teploty. Samozřejmostí je také nezávislé vyhodnocování práce levé a pravé nohy. Konzistentní rozdíl 13 zubů na jednodílných převodnících klik zajišťuje rychlé, spolehlivé a plynulé řazení. Kliky s wattmeterem budou k dispozici v délkách 160, 165, 167,5, 170, 172,5 a 175 mm.

Spojení se světem 

Se sadou Red přichází nový cyklopočítač Hammerhead Karoo. S displejem ve smartphonové kvalitě a celodenní výdrží baterie nabízí Karoo také bezkonkurenční propojení s produkty Sram AXS a zcela novou aplikaci Hammerhead Companion App, která poskytuje nejpokročileji integrovaný zážitek z jízdy na kole.

A jed toho ještě mnohem více, prakticky na každém detailu nové konstrukce objevíte něco, co posouvá hranice již tak dokonalé kvality funkce. Na první redakční test této novinky se můžete těšit v nejbližším čísle časopisu 53×11.

Připravil: Eda Pinkava

foto Sram

.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu