Nový Liv Devote – design zaměřený na výkon

11.10.2023
Značka Liv, tedy dámská odnož Giantu, představuje nové kolo z čím dál oblíbenější kategorie gravel. Seznamte s inovovanou generací modelu Liv Devote. Řada zahrnuje zcela nový, ultralehký Devote Advanced Pro, Devote Advanced a dostupný hliníkový Devote. Všechny dámské “štěrkolety” přichází i na český trh, a to s přepracovanou agresivnější geometrií, integrovaným úložným prostorem ve spodní rámové trubce či možností jednoduše měnit rozvor kola. Seznamte se…

 

Odnož Giantu Liv se vnímá jako společnost zaměřená na získání více žen do cyklistiky. Produkuje dámské, výrazně upravené verze klasických Giantů a nejnověji si její vývojáři vzali do parády model Devote. Tato řada gravel kol má uspokojit široké spektrum cyklistek, od ostřílených výkonnostních nadšenkyní až po ženy, které teprve objevují svět gravel ježdění a závodění. Ve všech specifikacích, které si zde představíme, mohou cyklistky u novinky očekávat především agilitu, velmi dobře odladěné ovládání a všestrannost bez ohledu na terén.

 

Liv Devote Advanced Pro

 

Ludi Scholz, Liv Global Gravel & Off-road Manager o novém Devote řekl:

“Rozsah řady Devote zaujímá v sestavě Liv významné místo. Nejnovější přírůstek, tedy řada Devote Advanced Pro, je navržena tak, aby cyklistky mohly soutěžit a růst ve sportu, jakým je gravel. Celkově řadu Devote a všechna do ní spadající kola vnímáme jako pozvánku pro cyklistky, které hledají komunitu i konkurenční výhodu, která jim umožňí usilovat o umístění na stupních vítězů na jejich příštím gravel závodě.”

 

 

 

Hra s kompozitem i hliníkem

Pokud se podíváte na nejdražší specifikace, a to na Devote Advanced Pro i Advanced, najdete rámy z ultralehkého kompozitu, který je ručně vyráběn ve vlastní továrně Giant Group. Podle výrobce tento materiál poskytuje výjimečnou pevnost a zároveň nízkou hmotnost, což má přispět přenosu síly, agilitě a efektivitě. Na Advanced Pro je kompozitní vidlice třídy Advanced SL. Řady Devote Advanced a Devote se potom dodávají s kompozitní vidlicí Advanced-grade. Všechny vidlice disponují technologií Overdrive. Jde o oversize sloupek vidlice. Toto řešení umožňuje osadit hlavovou trubku oversize ložisky vyrobenými z nerezové oceli. U všech tří řad má pak rámový set nehledě na materiál přepracovanou geometrii, která jezdce staví do agresivnější pozice. Cílem zásahu bylo zvýšit trakci, stabilitu a také umožnit větší kontrolu rychlosti ve sjezdech.

 

 

 

D-Fuse opět v akci

Na silničních kolech a v posledních letech i na gravelech je velmi populární používat profily trubek ve tvaru D. A Devote není výjimkou. Specifikace Advanced Pro je vybavena řídítky Contact SLR XR D-Fuse a Devote Advanced a Devote mají řídítka Contact XR D-Fuse. Sedlovky D-Fuse jsou pak k dispozici v každé specifikaci kola a pokud vám nebudou vyhovovat, lze je vyměnit za kulaté sedlovky či teleskopy o průměrech 30,9 mm nebo 27,2 mm. Dodáváme, že komponenty D-Fuse byly navrženy tak, aby fungovaly jako systém absorbující otřesy a vibrace z různých povrchů a zajistily tak komfortnější jízdu bez nutnosti použití složitých tlumících prvků.

 

 

Využití spodní rámové trubky

Důležité vylepšení nových gravelů s kompozitovými rámy je integrované úložiště ve spodní trubce. Po otevření víka cyklistky odhalí vnitřní přihrádku, která obsahuje voděodolnou tašku, do které lze uložit základní věci včetně duše, CO2 patron, montpák na pláště, ale uschovat lze také občerstvení nebo multifunkční nářadí. Kryt přihrádky slouží zároveň jako všestranný držák na láhev. Je možné ho zároveň i otočit a měnit tak umístění láhve dle potřeby jezdce.

 

 

Flip chip mění délku rozvoru

Měnit rozvor kola je doménou spíše u MTB, ale Liv prvek Flip chip zapracoval i do svého nového gravelu. Prvek je nově přidaný do všech specifikací nehledě na materiál rámu. Úprava délky rozvoru a vůle pláště v zadní stavbě probíhá pomocí offsetového, dvoupolohového excentru. Zkrácená zadní stavba zlepšuje ovladatelnost a pomáhá akceleraci, přičemž pojme pneumatiky o průměru až 45 mm. Poloha pro delší rozvor poskytuje větší stabilitu při rychlosti a vůli pro pláště o průměru až 53 mm.

 

 

Nejdůležitější novinky na Giant Devote 2024:
 • nová agresivnější geometrie, vhodná na gravel závody i na dobrodružné vyjížďky
 • integrovaný úložný prostor ve spodní rámové trubce (platí pouze pro kompozitové modely)
 • prvek flip chip zadní patky pro změnu rozvoru kola
 • bowdeny a hadice vedou do rámu skrz představec Giant Contact Aero Light (platí pouze pro kompozitové modely)
 • možnost použít klasickou sedlovku 30,9 mm (tedy i teleskopickou) nebo sedlovku D-Fuse, která pod zátěží mírně pruží
 • řídítka Giant Contact XR D-Fuse, která pomáhají tlumit vibrace

Specifikace a ceny:
 • Devote Advanced Pro (Carbon/Chrome) = 172 999 Kč
 • Devote Advanced 1 (Ice Age) = 83 999 Kč
 • Devote Advanced 2 (Kelp Forest) = 76 999 Kč
 • Devote 0 (Sandshell) = 47 499 Kč
 • Devote 1 (Charcoal Plum) = 45 999 Kč
 • Devote 2 (Shale Green) = 38 699 Kč

Liv Devote na oficiálních stránkách Giant / Liv

 

 

připravil: Martin Kuška

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu