Nový Canyon Neuron chce být maximálně všestranný

21.3.2023
Canyon právě odhalil inovovaný model Neuron. Horká novinka nechce být revoluční, ale snaží se sečíst maximální počet dovedností. A tak to vlastně u tohoto trail biku platilo doposud. Co se na jednom z nejoblíbenějších kol v portfoliu MTB Canyon změnilo? Díky čemu je nový Neuron lehčí, rychlejší, odolnější a schopnější, než jeho předchůdce?

Canyon Neuron pro rok 2023 má podle německého výrobce jasné poselství. Takové, které se může zamlouvat i našim domácím jezdcům. Neuron má jezdce motivovat k tomu, aby šlapali vstříc novým obzorům, aby se ponořili do zážitků a vychutnali si místa a traily, nad kterými dosud ani nepřemýšleli. Canyon zároveň věří, že mimořádné kolo je víc než jen kombinace karbonu, hliníku a oceli. A podle toho vyvinul i novou generaci oblíbeného trailového fullu, který vzhledem evokuje evoluci modelu stávajícího. I tak je ale nového více, než se může zdát. Neuron přijíždí s řadou optimalizací, nových funkcí a také s přepracovanou geometrií.

Nový Canyon Neuron ve svém oblíbeném prostředí.

Vzbudit v jezdci sebevědomí

Aby byl tento trailový full připraven na větší, delší a divočejší dobrodružství než kdy předtím, sáhli inženýři ve vývoji na mnohé. Ač jde o mnohdy drobné retuše, na první pohled nezřetelné. Lehčí a více chráněný je samotný rám, jehož designový étos vysvětluje Kerstin Kaufmann, Brand Manager MTB ve společnosti Canyon Bicycles, takto: „99 % dobrodružně smýšlejících bikerů chce dnes jedno skvělé kolo, které splňuje všechny jejich požadavky. A to je přesně to, co jsme udělali i s novým Neuronem – lehkým, pohodlným a sebevědomým trailovým kolem, které umí všechno podstatné. Díky řadě vylepšení ve srovnání s jeho předchůdcem jsme zároveň hrdí na to, že můžeme říci, že toto je nejdobrodružnější MTB, jaké jsme kdy v Canyonu vyrobili.“

Canyon Neuron 2023 ve srovnání s předchozí generací

Ve srovnání s předchozí generací nový Neuron posouvá věci vpřed v první řadě především díky zásahům do geometrie. Osazení si tedy nechme na později. S kratší sedlovou trubkou (-20 mm v M, L a XL) a delším reachem jezdec získá více prostoru pro manévrování v technicky náročných pasážích. Díky uvolněnějšími úhlu hlavy Neuron zároveň hraje na notu vyšší stability, jak je dnes obecně trendem. Přímější je ale sedlový úhel, takže šlapání má být nyní snazší a účinnější.

Další kapitolou je rám samotný. Například u verze Neuron CF je nyní o celých 200 g lehčí, a to i přes robustní utěsnění ložisek, zesílené šrouby nebo jiná těsnění čepů z důvodu omezení vnikání nečistot. Pokročilá je také ochrana náchylných částí rámu. Chránič řetězové vzpěry je dnes standard, ale nově je k dispozici také diskrétní a výměnná ochrana spodní trubky z průhledné fólie.

Karbon, hliník i nový hrdina Neuron Young

Vrchol nabídky tvoří Neuron CF 9 SL. Označení pro znalce značky nijak nové. Jeho cena je stanovena na 4 999 EUR (120 000 Kč) a balíček obsahuje “kashimovské” odpružení Fox Factory, bezdrátový Sram GX AXS, výkonné brzdy Sram Code RSC a lehká karbonová kola DT Swiss XMC 1501. Dostupnější hliníková varianta Canyon Neuron 7 je kromě unisex verze k dispozici i ve speciálním ženském střihu WMN. Za 2 699 EUR (65 000 Kč) je kolo osazeno “dvanáctkou” Shimano SLX 1×12, vidlicí Fox 34 Float Performance, robustními hliníkovými koly DT Swiss XM 1700 a má teleskopickou sedlovku. Canyon myslí také na mladé jezdce. Pro ně je nově k dispozici Neuron Young, zábavný stroj s 27,5” koly a stejnou geometrií a kinematikou odpružení Triple Phase Suspension jako plnohodnotný Neuron. Neuron Young Hero bude k dispozici za cenu 1 599 EUR (38 400 Kč).

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu