Naučte se plánovat trasy pro Garmin

před 2 týdny
Máte Garmin hodinky nebo cyklopočítač? Většina Garminů má navigační funkce a dovolím si napsat, že řada uživatelů neví, jak správně navigaci využívat. Přitom právě funkce navigace po trase je při jízdě na kole velmi užitečná. Navigaci využijete nejen při jízdě v neznámém terénu, ale i při jízdách ve známém prostředí pro správné rozvržení sil nebo času.

 

 

Co je dobré vědět o plánování tras pro Garmin?

• Funkce navigace po trase není vázaná na nutnost mít hodinky nebo cyklopočítač s podrobnými mapami. Mnoho nemapových Garminů nabízí navigaci po naplánované trase.

• Mapové Garminy často nabízejí možnost naplánování a výpočtu trasy přímo v hodinkách nebo cyklopočítačích. Podrobné plánování trasy v mobilu nebo počítači ale poskytuje lepší přehled a kontrolu nad naplánovanou trasou. Trasy se v mobilu nebo počítači také snadněji upravují, práce je rychlejší a trasy se dají připravit předem.

DŮLEŽITÉ! Při využití naplánované trasy je v Garminu výhodné (řekl bych dokonce nutné…) vypnout funkci automatického přepočtu při odbočení z trasy. Je dobré nastavit přepočítání trasy „na dotaz“ nebo „nikdy“. Proč? Pokud si dáte práci a trasu si podrobně naplánujete, nechcete, aby při prvním chybném sjezdu z trasy hodinky nebo cyklopočítač trasu přepočítaly a vy jste v tu chvíli netušili, kudy trasa dále povede. Starší modely Garminů mohou mít navíc omezený výkon a automatický přepočet takové trasy může být velmi pomalý!

 

 

Jakou vybrat plánovací aplikaci?

Mezi nejoblíbenější aplikace, které uživatelé Garminů pro ukládání a vyhodnocení záznamů používají, patří Garmin Connect a Strava.

Obě aplikace nabízejí možnost plánování tras, ale v obou případech existují určitá omezení. Strava má plánování tras k dispozici jen v prémiové verzi, která vyjde na 999 Kč na jeden rok. Pokud ji máte, můžete trasy ve Stravě plánovat projetím prstem nad podrobnou mapou a Strava trasu automaticky uchytí na cesty/silnice a odešle do aplikace Garmin Connect, odkud jde trasa odeslat do Garmin zařízení. Garmin Connect má plánování trasy k dispozici v bezplatné verzi, ale není tak pohodlné jako ve Stravě. Strava i Garmin Connect používají mapový podklad OSM (OpenStreetMap), který je dostatečně dobrý pro jízdu po silnicích a důležitých polních/lesních cestách, ale nemusí obsahovat podrobnosti českých turistických nebo cykloturistických map.

 

 

Alternativou pro zmíněné globální aplikace jsou české Mapy.cz. Podobně jako Strava a Garmin Connect, také Mapy.cz existují jako webová stránka nebo jako mobilní aplikace.

V obou prostředích je možné podrobně plánovat trasy. Mobilní aplikace nabízí navíc možnost off-line uložení podrobné mapy do paměti telefonu. Mapy.cz využívají své vlastní zdroje podrobných map, mají k dispozici podrobnosti na úrovni turistických map, včetně značených turistických a cyklistických tras. To vše nejen v Česku nebo na Slovensku, ale i kdekoliv jinde v zahraničí. Pokud jezdíte na horském kole nejen po silnicích, ale máte rádi i jízdu v terénu, jsou Mapy.cz nejlepším nástrojem na podrobné plánování tras.

Aplikace Mapy.cz kromě plánování a exportu tras nabízí možnost uložení map do paměti telefonu a šetření datových přenosů. Tato možnost je skvělá zejména při vyjížďkách do zahraničí, kde se často hůře shání mapové podklady a datová připojení.

 

 

Podrobný postup, jak plánovat trasy pro Garmin pomocí mobilní aplikace Mapy.cz:

1. Do mobilního telefonu s operačním systémem Android nebo iOS si stáhněte mobilní aplikaci Mapy.cz.

2. V menu aplikace je možné si stáhnout požadované území mapy do paměti telefonu (odkaz Offline mapy). Práce s mapou bude potom rychlejší a nebudete závislí na datovém připojení.

3. Naplánujte trasu – prstem v mapě ukažte na cílové místo a klikněte na ikonu Trasa. Můžete zvolit, zda trasa bude navržena pro auto, silniční/MTB kolo, pěší turistiku a další způsoby pohybu. Standardně se trasa plánuje z vaší aktuální pozice, ale pomocí vložení a odstranění bodů v trase je možné trasu změnit a tvarovat.

4. Export trasy – vytažením spodní lišty nahoru se dostanete k dalším volbám. Volba Exportovat umožní trasu uložit, ale také otevřít v jiné aplikaci. U Android telefonů potvrďte volbu Sdílet.

5. Otevřít v aplikaci „Connect“ – po volbě exportu trasy se na displeji telefonu ukáže ikona tréninkového deníku Garmin Connect. Otevřete trasu v této aplikaci. Tento krok vyžaduje, abyste měli v mobilním telefonu nainstalovanou mobilní aplikaci Garmin Connect Mobile, která slouží jako tréninkový deník a základní nástroj pro vyhodnocení a práci se sporttestery Garmin. V této aplikaci je také potřeba mít zaregistrované/ připojené vaše hodinky nebo cyklopočítač.

 

 

6. Zadání typu trasy – po otevření trasy v tréninkovém deníku se Garmin Connect zeptá na typ trasy pro její správné zařazení. Zvolte odpovídající trasu, např. Horská cyklistika. Tato volba slouží především pro možné budoucí vyhledávání trasy. Tlačítkem Uložit trasu uložíte.

7. Název trasy a soukromí – v následujícím kroku můžete trasu přejmenovat a nastavit, zda má být trasa vaše soukromá, nebo viditelná i pro ostatní uživatele deníku Garmin Connect. Pokud byste chtěli trasu sdílet s kamarády, je potřeba ji nastavit jako veřejnou.

8. Úprava a odeslání trasy do hodinek/cyklopočítače – na další stránce je opět vidět náhled na trasu nad podrobnou mapou. Můžete si zde si prohlédnout výškový profil trasy (vysunutím spodní lišty), případně délku a celkové převýšení trasy. Současně je možné trasu odeslat do paměti hodinek nebo cyklopočítače. Využijte pro to ikonu tří teček v pravém horním rohu displeje a vyberte volbu Odeslat do zařízení. V zobrazeném seznamu vyberete svoje hodinky nebo cyklopočítač, pod jeho názvem máte navíc k dispozici informaci, zda je vaše zařízení aktuálně připojeno k telefonu.

9. Synchronizace – trasa se objeví v paměti hodinek/cyklopočítače po ukončení nejbližší synchronizace. Synchronizace se spustí automaticky, nebo ji můžete vyvolat ručně kliknutím na modrou ikonu se šipkou v pravém horním rohu domovské stránky aplikace Garmin Connect Mobile.

10. Spuštění trasy v hodinkách/cyklopočítači – posledním krokem je nalezení trasy v paměti sporttesteru a spuštění trasy. U hodinek řady Fénix můžete při spuštěném záznamu aktivity podržením levého středního tlačítka zobrazit menu a v něm najít odkaz Navigovat – Oblíbené – Trasy. U cyklopočítačů Edge je možné mít na úvodní obrazovce odkaz na navigaci a uložené trasy nebo ze spuštěného záznamu aktivity zobrazit menu s možnostmi a volbou Najít trasu.

 

 

Jelikož se trasy z aplikace Mapy.cz exportují včetně výškového profilu, bude možné na displeji Garminu (pokud tuto funkci podporuje) sledovat za jízdy i vaší pozici v rámci výškového profilu a mít přehled o tom, kolik výškových metrů musíte ještě do cíle zdolat a jaký tvar má terén před vámi. Novější sporttestery s funkcí ClimbPro navíc poskytnou podrobnou analýzu jednotlivých kopců.

(red)

Foto: Martin Kučera a Garmin


TIP NA VHODNÉ ZAŘÍZENÍ

Garmin Edge Explore 2

cena 7190 Kč

www.garmin.cz 

Chytrý GPS cyklopočítač s přehledným 3“ dotykovým displejem a intuitivním ovládáním, které kombinuje dotyk i klasická tlačítka. Umožňuje snadné plánování tras přes oblíbené Mapy.cz a poskytuje detailní navigaci i v terénu. Funkce ClimbPro zobrazí výškový profil kopce před vámi, takže víte, co vás čeká. Edge Explore 2 je kompatibilní s radary, wattmetry i externími senzory srdečního tepu nebo kadence. Odolná konstrukce a výdrž až 16 hodin na jedno nabití z něj dělají ideální volbu pro každého cyklistu, který hledá spolehlivý a cenově dostupný navigační počítač.

 

 


FOTOGALERIE

 

 


 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu