MS MTBO už brzy v Českém ráji

11.8.2023
Nedlouho po konání MS v cyklistice 2023 v Glasgow proběhne další cyklistické mistrovství světa. A to v MTBO, tedy v orientačních závodech na horských kolech, které hostí náš domácí Český ráj, Jičín a jeho okolí. O nejcennější medaile bude bojovat celkem 236 závodníků z 25 zemí. Mezi favority patří také závodníci českého týmu. Přinášíme vám informace, proč se do Jičína těšit a hlavně kdy tam vyrazit!

 

MTBO je zkratka pro mountain bike orienteering, tedy orientační závody na horském kole. A vrchol letošní MTBO sezóny startuje už tento srpen! Proběhne již 20.-26. srpna v Jičíně, Mostku, Jabkenicích a Nové Pace. MS v MTBO odstartuje divácky atraktivním závodem ve sprintu, který se odehraje přímo v ulicích Jičína a v přímém přenosu jej budete moci sledovat i z pohodlí domova, v České televizi. Po sprintu si závodníci dají den volna a přesunou se do arény v Mostku u Dvora Králové, kde se pojede dlouhá a krátká trať. Po dalším volném dni poměří závodníci síly v závodě s hromadným startem v aréně v Jabkenicích. Závěrečný závod štafet proběhne v Nové Pace.

 

 

Účast MTBO a na koho se těšit

Šampionátu se bude účastnit 54 žen, 88 mužů, 37 juniorek a 57 juniorů. Česká výprava patří mezi ty nejpočetnější, mezi osmičkou žen a deseti muži nebudou chybět ani mistři světa a medailisté z loňského světového šampionátu ve Švédska a letošního mistrovství Evropy v Portugalsku Kryštof Bogar, Vojtěch Stránský, Martina Tichovská a Veronika Kubínová. Dočkáme se v Jičíně dalších bojů o medailové pozice? Šance na dobré umístění určitě mají i oba šestičlenné juniorské týmy. Rozhodně je komu fandit!

Mezi největší soupeřky českých reprezentantek budou zřejmě patřit Dánky Nikoline Splittorff a Caecilie Christoffersen. Do bojů zřejmě promluví i Emily Benham-Kvale závodící za Velkou Británii. V mužích jsou ze zahraniční konkurence letos ve skvělé formě Finové Samuel Pokala, Andre Haga a Simon Hellmueller ze Švýcarska. Juniorské kategorie jsou velmi otevřené a šance zvítězit má mnoho mladých závodníků.

 

 

Doprovodné závody MTBO jsou pro všechny

Mistrovství není jen o špičkových světových jménech. Kromě elitního závodu pro nejlepší závodníky z celého světa pořadatelé připravují dva doprovodné závody. Jeden v Jičíně a druhý v Nové Pace, přímo na tratích, které předtím prolétne závodní elita.

Doprovodné závody jsou opravdu pro všechny a je to úžasná příležitost, jak v kulisách velké akce okusit, jak je orienťák zábavný,” sdělil o programu ředitel mistrovství Pavel Musil.

V Jičíně je připraven i podvečerní koncert v zámeckém parku a také další doprovodný program ve spolupráci s městem.

 

 

PROGRAM mistrovství světa v MTBO v Jičíně

  • 19. 8. Slavnostní zahájení – zámecký park Jičín
  • 20. 8. Závod ve sprintu, Jičín; Media race; závod pro veřejnost; medailový ceremoniál – zámecký park Jičín
  • 21. 8. Volný den
  • 22. 8. Závod na dlouhé trati, Mostek; medailový ceremoniál – zámecký park Jičín
  • 23. 8. Závod na krátké trati, Mostek; medailový ceremoniál – zámecký park Jičín
  • 24. 8. Volný den
  • 25. 8. Závod s hromadným startem, Jabkenice; medailový ceremoniál – zámecký park Jičín
  • 26. 8. Závod štafet, Nová Paka; Media race; závod pro veřejnost; medailový ceremoniál – zámecký park Jičín; zakončení – koncert v zámeckém parku

 

 

připravil: Martin Kuška

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu