L’Etape Czech Republic by Tour de France 2024 ozáří Alberto Contador

12.6.2024

Hvězdy světové cyklistiky, které zanechaly zásadní stopu v historii Tour de France, pojedou v sobotu 15. června L’Etape Czech Republic. V pelotonu největšího tuzemského závodu pro amatérské cyklisty bude při Kopcovité etapě se startem na pražském Strahově i Alberto Contador, dvojnásobný vítěz Staré dámy.

Čtvrtý ročník závodu, na jehož uspořádání se podílí hlavní město Praha a Středočeský kraj, přilákal na start téměř tři tisíce závodníků. Všichni mají jedinečnou šanci na třech trasách zažít atmosféru cyklistického závodu na uzavřených silnicích pod patronací Tour de France.

„Obrovský zájem cyklistů nás nesmírně těší. Tím spíše, že Střední trasa byla vyprodána už v průběhu zimy. Projekt se za tři předešlé ročníky stal naprostým fenoménem. Jasnou prioritou je pro nás bezpečnost, takže opět platí, že silnice budou kompletně uzavřené. V tomto nemáme mezi cyklistickými závody v Česku konkurenci,“ řekl Tomáš Pravenec, spolumajitel a výkonný ředitel pořádající společnosti Petr Čech Sport.

Punc absolutní výjimečnosti dodávají závodu hvězdní ambasadoři. V jejich čele stojí Alberto Contador, španělský cyklista a vítěz Tour de France z let 2007 a 2009, který dvě celková prvenství slavil na Giru a tři na Vueltě. „Jsem šťastný, že pojedu poprvé cyklistický závod v České republice. Od organizátorů z ASO jsem na pořadatele české L’Etape slyšel jen slova chvály. Za tři roky se projekt dokázal vyšvihnout z nuly na jeden z nejlépe hodnocených na světě. Těším se, až si v pelotonu popovídám s ostatními závodníky, fanoušky podél trati a v cíli. Prý jich budou tisíce, což je skvělé,“ těšil se Alberto Contador, když si v dubnu projížděl klíčové pasáže závodu.

„Zapojení dvojnásobného vítěze Tour de France do našeho projektu bereme jako posun na další level. Věříme, že naše nadšení ze spojení s Albertem budou sdílet i cyklisté při závodě, stejně jako fanoušci kolem trati,“ prohlásil Přemysl Novák, šéf projektu L’Etape Czech Republic by Tour de France.

„Myslím, že akce jako je L’Etape Czech Republic by Tour de France jsou velmi důležité pro děti a mladé závodníky. Jsem rád, že mohu být ambasadorem a jít mladým cyklistům příkladem. Všem závodníkům budu přát hodně štěstí a doufám, že předvedou to nejlepší. Ale nejdůležitější je, abychom si to všichni užili a vzpomínali na tenhle zážitek ještě dlouho. Moc se těším, bude to krásný závod,“ uvedl španělský matador v pozici Ambasadora Škoda We Love Cycling Česká republika a L’Etape Czech Republic.

Po jeho boku budou stát další cyklistické hvězdy. Zdeněk Štybar, vítěz etapy na Tour de France, šampion klasik E3, Omloop a Strade Bianche či trojnásobný mistr světa v cyklokrosu.

Nejvíce cyklistických zkušeností z ambasadorů L’Etape 2024 má Ján Svorada, který se v pětapadesáti letech pyšní stále skvělou kondicí. Na Tour de France vyhrál tři dílčí dějství, přičemž v roce 2001 dominoval nejslavnější sprinterské etapě planety s dojezdem pod Vítězným obloukem v Paříži.

Tomáš Bábek, bývalý český dráhový cyklista, se pyšní triumfem z Evropských her 2019 (kilometr s pevným startem), dvakrát získal titul mistra Evropy (keirin, kilometr s pevným startem), na mistrovství světa vybojoval stříbro (kilometr s pevným startem) a bronz (keirin).

Tři zlaté olympijské medaile má doma Martina Sáblíková. Sedmatřicetiletá rychlobruslařka se pyšní i výjimečnou bilancí ze silničních závodů v cyklistice, kde vybojovala šest titulů domácí šampionky v závodě s hromadným startem a má stejný počet titulů v časovce.

Takzvaný Road gang L’Etape Czech Republic doplňuje Tereza Vlk Huříková, bývalá juniorská mistryně světa v časovce, která měla duhový dres i z cross country na horských kolech. Jednou ovládla celkové pořadí Světového poháru do 23 let.

Kopcovitá etapa L’Etape Czech Republic by Tour de France, která se pojede 15. června 2024, zahrnuje tři varianty: Dlouhá trasa (130,6 kilometrů/1900 výškových metrů) odstartuje v 9.30 hodin, Střední trasa (105,7 kilometrů/1400 výškových metrů) v 10.30 hodin, Krátká trasa (61 kilometrů/700 výškových metrů) ve 12 hodin.

Součástí závodu je stejně jako při každé etapě Tour de France startovní vesnička. Ta pro L’Etape Czech Republic otevře brány už v pátek 14. června v 15 hodin na Strahově a dostupná bude až do 20 hodin. Součástí je muzeum Tour de France, gastro zóna, stánky všech partnerů závodu, proběhne zde Riders briefing, představení závodů a také beseda s Albertem Contadorem a Terezou Vlk Huříkovou. Ta je zároveň ambasadorkou srpnové Horské etapy. Po besedách plynule naváže autogramiáda ambasadorů.

Během soboty budou pochopitelně klíčové závody, které odstartují vedle strahovského stadionu. Vesnička L’Etape Czech Republic myslí i na nejmenší, proto bude pro děti připravený celodenní doprovodný program Kubík Tour. Součástí programu bude i tombola, kde na výherce čeká kolo Van Rysel RCR. Proběhne zde slavnostní vyhlášení vítězů a předání dresů Tour de France, vítězů kategorií a týmů.

Akce, jejíž bezpečnost a pohodový průběh zajišťují stovky pořadatelů, se může uskutečnit i díky významné podpoře velkých partnerů, kteří jsou spojeni s cyklistikou.

„Jsme nesmírně hrdí, že máme možnost být od samého začátku generálním partnerem tohoto svátku všech cyklistů, protože navazuje jak na naše partnerství s Tour de France, tak na širokou podporu cyklistiky v Česku. L’Etape Czech Republic se s naší podporou jede už počtvrté a barvy Škoda We Love Cycling budou ve startovním poli reprezentovat taková jména jako Alberto Contador, Zdeněk Štybar, Jiří Ježek nebo Michal Kamermeier alias Majk na cestách. Kromě nich vyrazí na závodní trať také flotila 14 vozů Škoda Enyaq, Kodiaq a Superb, aby se postarala o hladké zajištění průběhu závodu. Vítěze sprinterského segmentu letošní L’Etape napříč všemi druhy tras navíc přivezeme přímo na 14. etapu slavné Tour de France a dáme mu možnost ochutnat tu pravou atmosféru nejslavnějšího cyklistického závodu světa,“ prozradila Kateřina Cermanová Smolová, koordinátorka sponzoringu Škoda Auto ČR.

„L’Etape Czech Republic dělá něco, co je nám v PPF velice blízké. Je to český závod světové tour, který propojuje českou cyklistiku s tou zahraniční. Umožňuje českým cyklistům zažít etapový závod na uzavřených silnicích, potkat se v jednom závodě s mezinárodními hvězdami, letos třeba s Albertem Contadorem, a zažít atmosféru a profesionální zázemí, které si v ničem nezadá s velkou Tour. Projekt

vznikl v Čechách, ale je postavený na zahraničním know-how, což reflektuje program naší Nadace, která spolupracuje s L’Etape už od jejího vzniku v roce 2021. Dělá nám radost vidět, jak celý projekt za ty tři roky s naší pomocí vyrostl, a kam ho pořadatelé dostali,“ řekla Jana Tomas Sedláčková, ředitelka pro neziskové projekty skupiny PPF.

Závod se jede na uzavřených silnicích, přičemž omezení neplatí na vozidla integrovaného záchranného systému. Komunikace budou uzavírány v daných místech vždy jen na nezbytně dlouhou dobu, přesný čas dopravních omezení je k dispozici na stránkách závodu www.letapeczech.cz.

Pro fanoušky je připraven bohatý doprovodný program nejen na Strahově, ale i v rámci dalších dvanácti oficiálních fanpointů, kde se mohou těšit na dotované pivo, gurmánské zážitky či soutěže pro děti. Jeden z třinácti oficiálních fanpointů organizuje Chyňava, která ani jednou nechyběla na trase největšího tuzemského závodu pro amatérské cyklisty. „U nás si občané vzali závod doslova za svůj. Mnozí právě díky L’Etape objevili kouzlo samotné Tour de France. A pro některé šlo dokonce o impuls, aby osobně vyrazili a okusili atmosféru na Tour de France. Chod obce tahle akce poznamenala jenom pozitivním způsobem,“ podotkl Zdeněk Steiner, starosta Chyňavy.

Kopcovitá etapa je prvním z letošních závodů L’Etape Czech Republic by Tour de France. V Prachaticích se 17. srpna pojede Horská etapa dlouhá 101 kilometrů s převýšením přesahujícím 2100 výškových metrů.

(tz)

foto Matěj Třešňák/L´Etape Czech Republic

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu