Legendy konečně uviděly Tour de France

19.7.2021

A přece se dočkali! Cyklisté Jan Smolík, Antonín Bartoníček a Jiří Škoda vyrazili na Tour de France,kterou jim během kariéry režim zapověděl. Ve 108. ročníku závodu se objevili v pelotonu jako hosté Škoda Auto.

V rámci projektu „Legendy Závodu míru, vy patříte na Tour“, projeli každý jednu etapu a navrch se na kole svezli s někdejším vítězem Tour Andym Schleckem. „Vrátil jsem se domů s výjimečnými zážitky,“ říkal Smolík, který v roce 1964 jako druhý československý cyklista vyhrál Závod míru zvaný Tour de France východního bloku.

Jiří Škoda

„Nikdy jsem nezažil nic tak precizně organizačně zvládnutého,“ skládal zase poklony Škoda, v roce 1984 nejlepší amatérský cyklista planety. „Tour je neuvěřitelný kolos,“ připojil Bartoníček, vítěz šesti etap Závodu míru.

Právě on coby vyhlášený spurter po 3. etapě stál na pódiu při předávání zeleného trikotu lídrovi bodovací soutěže, mistru světa Alaphilippovi. „Třásla se mi kolena.“ A ještě z jednoho momentu. To když ho potkal a poznal dvojnásobný vítěz Tour Bernard Thévenet. „Vybavil si mě ze Závodu míru. Francouzi k nám jezdili pravidelně, aby se v rámci přípravy rozjeli.“