Korutany – ráj trailů na jihu Rakouska

13.7.2022

Vyjet až na samotné vrcholy skalnatých hor nebo travnatých kopců, zastavit se, zklidnit dech i mysl a rozhlédnout se po krajině. Tam dole se modrají jedno vedle druhého korutanská jezera, nad nimiž se postupně zvedají nejprve mírné kopce a pak stále strmější hory. Horští cyklisté se mohou v Korutanech vydávat dle chuti, nálady a kondice na túry všeho druhu.

Díky středozemnímu podnebí mohou bikeři a cyklisté v Korutanech na jižní straně Alp začít jezdit už koncem března. Ať už si zvolíte horské, silniční nebo trekingové kolo, tři věci vás při jízdě v Korutanech budou doprovázet na každém kroku – nádherné panorama hor a jezer, vůně regionální korutanské alpsko-jadranské kuchyně a možnost koupání v čistém prohřátém jezeře. Milovníci cyklistiky budou v Korutanech nadšení, třeba nejdelším flow trailem na světě v jihokorutanském Petzenu, krásným výjezdem na horskou chatu Naggler Alm, odkud vede jeden z nejnovějších trailů až k jezeru Wiessensee, či pohořím Nockberge, kde naleznete přes 350 km tras a stezek, včetně nejdelšího flow country trailu v Evropě.

MTB ZONE Bikepark Petzen

Zážitek v jižní části Rakouska

Na hoře Petzen, nedaleko od nejteplejšího jezera ke koupání v Rakousku – Klopeiner See –, byla v roce 2014 otevřena nejdelší bikerská downhillová trať nejen v Evropě, ale i na světě – Flow Country Trail Petzen. Základní parametry – délka kolem 12 kilometrů a převýšení 1000 metrů – naznačují její výjimečnost. Byla postavena speciálně pro mountainbikery s důrazem na architektonické provedení, které na trase zachovává průběžný pravidelný rytmus, jehož výsledkem je příjemný pocit z jízdy jako na horské dráze. Díky vynikající kvalitě povrchu je sjízdný bez jakýchkoli omezení i za deštivého počasí. Trail ovšem není určen jen skutečným profesionálům, nýbrž na své si tu přijdou i úplní začátečníci bez znalostí specifických technik jízdy. Jezdci i s koly nejprve nastupují do lanovky Petzen-Bergbahn, která je pohodlně vyveze na start trailu na vrcholu hory. Cestou dolů do údolí mohou pocítit na vlastní kůži, jak se jezdí na fenomenální trati a zkusit na vlastní kůži všechny její nástrahy. Obtížnost trailu si každý cyklista definuje individuálně regulací rychlosti. V průběhu sjezdu se otevírají také vskutku pohádkově krásné výhledy na panoramata okolní krajiny jihokorutanských jezerních údolí, které zvou k další návštěvě. Spolu s trailem byl v dolní části areálu vybudován praktický dětský zkušební parkur včetně oblíbeného Dirt & Pump parku, kde si mohou i absolutní nováčci vyzkoušet techniku jízdy v různých typech terénů. Již při tvorbě tohoto areálu bylo rozhodnuto, že se bude nabídka tras neustále rozšiřovat. U horní stanice lanovky Petzen Bergbahn byl uveden do provoz nový trail „Thriller“ určený pouze zkušeným bikerům, v plánu jsou ještě další tři cross country traily s převýšením 200 m a délkou čtyři kilometry. Jako držitel ocenění IMBA Model Trail Awards se stal Fow Country Trail Petzen jednou z mountainbikových tratí doporučených asociací IMBA a neměl by chybět na seznamu povinně navštěvovaných míst každého skutečného mountainbikera. Flow Country Trail Petzen je prvním areálem Flow Country Trail v Rakousku a teprve druhým takovým zařízením v Evropě, které je držitelem tohoto ocenění v kategorii Flow Trail.

Délka: 25 km MTB trailových cest

Obtížnost: od lehké po náročnou

To nejlepší: Gravity Card Member

Na kole podzemím

Na kole podzemními štolami? Proč ne, v jižních Korutanech to možné je, a to labyrintem, kde se kdysi dobývaly zinkové a olověné rudy. Celkem sedm kilometrů dlouhá trasa bez velkých převýšení vede skrze důlní dílo s kamennými formacemi a prostornými až třicet metrů vysokými halami – zato s odborným výkladem průvodce. Každý jezdec získá mnoho zajímavých poznatků z dávné historie dolu, a přestože důl je už přes 20 let nefunkční, stále se v něm nacházejí staré důlní stroje a předměty tak, jak je horníci opustili. A jen tak mimochodem, důl je přeshraniční, vstup do štol je totiž už na slovinské straně hranice  Nenechte si ujít toto nezvyklé dobrodružství, které ocení celá vaše rodina (www.stollenbiken.at).

Region horských kol Weissensee

Na MTB u průzračného jezera

V přírodním parku Weissensee pod vrcholy Gaitalských Alp je možné ideálním způsobem zkombinovat cyklistiku s koupáním ve Weissensee – nejvýše položeným jezerem v Alpách. Okolní krajina je pak skutečným rájem pro horské cyklisty. Příjemným zážitkem je túra na chatu Naggler Alm, kam se lze dostat po pohodlných cyklostezkách. Čekají tam na vás skutečné kulinářské hody, ale sportovci možná hned dají přednost tříkilometrovému parkúru s technickými prvky simulujícími klasické terénní nástrahy. Budou se hodit na 3,5 kilometru dlouhém „Flow-Trailu“, jehož trasa vede od Naggler Alm až dolů k jezeru Weissensee. Pěšiny s kořeny, klopené zatáčky, prudké odbočky, zvlněný terén, dřevěné mosty, to vše vás čeká na více než 370 metrech převýšení. Trail Weissensee byl postaven v souladu s přírodou a využívá terén, aby i začátečníci mohli vyzkoušet jízdu na singl trailu. Zkušení bikeři si ale na skocích a v prudkých zatáčkách také přijdou na své. Downhillové nadšence doveze čtyřmístná sedačková lanovka s vlastním převozem horských kol za dvanáct minut od břehu Weissense nahoru ke startu.

Velikost: 10 MTB tras, 3 traily & 1 pumptrack

Délka: 160 km přímo u jezera Weissensee a 650 km v okolních údolích

Charakteristika: štěrk, kořenovité cesty, otočky, klopené zatáčky – a přesto je region vhodný i pro rodiny!

Nock/bike: jezero Millstätter See – Bad Kleinkirchheim

Traily pro všechny úrovně

Ne nadarmo se této oblasti měkce zvlněných travnatých kopců přezdívá „Nockbike“. V jejím centru leží středisko letních a zimních sportů Bad Kleinkirchheim a rozlévá se překrásné a tajemné jezero Millstätter See. Všude kolem se rozplétá klubko více než stokilometrové sítě značených tras pro bikery. Některé vedou rovinatým nebo lehce kopcovitým terénem, přes šťavnatě zelené horské pastviny, kolem starobylých vesniček a napříč temně zelenými lesy, jiné vyžadují zvládat příkré vertikály, aby se cyklistům otevřely zcela nové horizonty. K velké radosti technicky a sportovně zdatných bikerů, kteří zvládají jízdu v extrémním terénu, se neustále rozvíjí i výstavba nových jednosměrných tras, tzv. single trailů. Na některých bikerských „sjezdovkách“, které byly v roce 2016 součástí největšího etapového závodu na horských kolech v Evropě s názvem „Bike Four Peaks“, je třeba překonat výškový rozdíl až 1100 metrů. Pro ty, kdo nadšeně dobývají horské vrcholy, jsou v rámci projektu „The Nock Five“ připraveny nabídky s kompletními ubytovacími a stravovacími službami, které umožňují za doprovodu zkušeného průvodce během čtyř dnů zvládnout výjezdy na pět nejkrásnějších vrcholů pohoří Nockberge. Lákavou sportovní výzvu představuje i „Túra Franze Klammera“, při níž se bikeři vydávají na lyžařskou sjezdovku, na níž se v zimě jezdí soutěže Světového poháru FIS ve sjezdu. Při panoramatické túře kolem jezera Millstätter See si cyklisté mohou odpočinout a naplno si užívat úchvatných pohledů na jezero a horské masivy, které jej obklopují.

Dalším zlatým hřebem oblasti Nockbike jsou bikerské túry na trasách Alpe-Adria-Transalp. Bikeři bývají nejprve rozděleni do odpovídajících výkonnostních skupin, poté šlápnou do pedálů a hurá na jih. Atraktivní trasy je dovedou z Bad Kleinkirchheimu až k moři. Tyto túry lze absolvovat pouze v doprovodu profesionálních průvodců, neboť vedou z ekologického hlediska velmi citlivým územím (Biosférický park Nockberge nebo řečiště alpské řeky Tagliamento), kde je třeba mimořádně dbát na to, aby nebylo narušeno životní prostředí.

Délka: 750 km MTB tras

Traily: celkem 7 přírodních singletrailů

Zajímavost: nejdelší flow country trail v Evropě

Foto: Kaernten Werbung Heiko Mandl; Gert Perauer; Leropold Hermann; Wolfgang Watzke; Franz Gerdel; Martin Steinhalter; Tine Steinhalter

  • komerční prezentace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu