KORUTANY a horská kola

11.4.2023
Pilně šlapat do pedálů horských kol a postupně se dostávat stále výše až na samotné alpské vrcholy. Zastavit se, zklidnit dech a rozhlédnout se: před očima bikerů defilují obrazy, které nikdy neomrzí. Tam dole se v lůně nádherné krajiny modrají jedno vedle druhého teplá korutanská jezera.

Milovníci horských kol mají v nejjižnější rakouské spolkové zemi nejen k dispozici celkem 3800 kilometrů legálních stezek a několik desítek trailů, ale i nejdelší flow country trail v Evropě v Bad Kleinkirchheimu (15 km), letní Bike Card na lanovky v pěti střediscích.

Pohoří Nockberge je ráj bikerů

Zelené alpské pastviny a pohoří Nockberge nedaleko Bad Kleinkirchheimu a Millstätter See jsou eldorádem pro nadšené bikery. Síť tras o celkové délce několik stovek kilometrů je výborně značená. Zahrnuje jak obtížné horské úseky, tak pohodové vyjížďky v okolí malebných vesnic a překrásných lesů. Zaručeně se vám tu bude moc líbit. Také neustálá výstavba nových single trailů se těší velké oblibě. Některé sjezdy mají převýšení až 1100 metrů.

V centru Nockbike ve sportovní škole Krainer je o bikery skvěle postaráno (info na www.nockbike.at). Kromě běžné půjčovny kol jsou v nabídce každodenní vedené túry na horských kolech ve dvou skupinách dle výkonnosti. Můžete se zúčastnit profesionálního tréninku techniky jízdy, nebo na zkoušku vyrazit na nenáročnou vyjížďku. V Bad Kleinkirchheimu máte možnost otestovat nejdelší flow country trail v Evropě. Sjezd vede z Kaiserburgu ve výšce 1800 metrů přibližně 15 km až k dolní stanici lanovky v centru Bad Kleinkirchheimu.

Flow Country Trail v Südkärnten

Na hoře Petzen byla v roce 2015 slavnostně otevřena jedna z nejdelších bikerských downhillových tratí v Evropě. Jejím autorem není nikdo jiný než slavný Diddie Schneider, jeden z nejlepších designérů bikerských sjezdových tratí na světě. Trať není určena jen skutečným profesionálům, na své si zde přijdou i úplní začátečníci bez specifických znalostí jízdních technik. Jezdci i s koly nejprve nastupují do lanovky, která je pohodlně vyveze na start trailu na vrcholu hory Petzen. Cestou dolů do údolí mohou jezdci pocítit na vlastní kůži, jak se jezdí na fenomenální trati. Nejprve pomalu a opatrně, postupně však již rychleji a odvážněji sjíždějí metr za metrem stále níže a níže. Jedna za druhou se střídají uhlazené klopenky a jejich plynulý tok přerušují občasné vlny a skoky, které někdy následují i v rychlém sledu za sebou. Pocity euforie, které umocňují i úchvatné výhledy na horská panoramata a na teplá korutanská jezera, jsou zaručeny.

Na úpatí hory byly rovněž vybudovány jak cvičný parkúr s dirt parkem a pump parkem, tak i cvičný parkúr určený dětem. Zde si budou moci méně zkušení jezdci procvičit techniky jízdy v různých typech terénů. V roce 2020 a 2022 se na těchto přeshraničních trailech konaly závody Enduro World Series. Nejlepší jezdci endura na světě složili poklonu perfektním trasám v této oblasti Korutan.

Bikerské zážitky ve štolách

Už jste někdy projížděli na kole podzemními štolami? Připadá vám to nemožné? Nuže, vězte, že v jižních Korutanech to možné je. Vyzbrojeni přilbou a čelní baterkou projíždějí bikeři podzemním labyrintem štol v dole, kde se kdysi dobývaly zinkové a olověné rudy. Ze sportovního hlediska žádná velká výzva – pouhých 7 km dlouhá trasa bez velkých převýšení skrze důlní dílo s kamennými formacemi a prostornými až třicet metrů vysokými halami, zato s odborným výkladem průvodce.

Každý jezdec získá mnoho zajímavých poznatků z dávné historie dolu. A jen tak mimochodem, důl je přeshraniční, vstup do štol je totiž už na slovinské straně hranice. Nenechte si ujít toto nezvyklé dobrodružství, které ocení celá vaše rodina.

MTB v Gailtalských a Karnských Alpách – Nassfeld/Weissensee

Gailtalskými a Karnskými Alpami prochází síť MTB tras o délce 950 kilometrů s 46 rozmanitými túrami různých úrovní obtížnosti. Rozmanitý alpsko-jadranský region nejlépe poznáte na přeshraniční túře vedoucí do Itálie, kde se na atraktivních trasách seznámíte s kulturou a gastronomií obou zemí. Nabídku doplňuje sedm nových přírodních trailů v Nassfeldu a 3,5 km dlouhý flow trail k dolní stanici lanovky v Tröpolachu. V oblasti Naturpark Weissensee v okolí nádherných Gailtalských Alp si vychutnáte jedinečné traily na horských kolech a koupání. Weissensee je nejvýše položené jezero ke koupání v Alpách.

Překrásná příroda v okolí jezera je ráj pro všechny bikery. Doporučujeme vám túru k Naggleralm. Hned vedle salaše se nachází tři kilometry dlouhý parkur pro trénink techniky jízdy na horském kole, který napodobuje klasické terénní překážky. Je volně přístupný všem bikerům. Jeden ze tří přírodních flow trailů vede přímo od Naggleralm k jezeru Weissensee.

Lake.bike v regionu Villach

Díky velkému úsilí v posledních letech vznikla atraktivní síť tras pro horská kola s více než desítkou trailů a četnými túrami v okolí jezera Faaker See. Mezinárodní bikerská scéna si dává dostaveníčko v bývalém lyžařském centru Baumgartnerhöhe, aby si v úžasné korutanské přírodě mezi horami a jezery užívala vyjížďky na horském kole. Tato nabídka se stále rozšiřuje. Další zajímavostí je trailový a cvičný park Area One na okraji Villachu. Od roku 2022 jsou v provozu nové traily na jižním břehu jezera Ossiacher See. Mezi bikery velmi oblíbený je nový Prolitzen-Trail z vrcholu hory Gerlitzen k severnímu břehu Ossiacher See s převýšením 1100 m.

Turracher Höhe Trail

Od roku 2020 je v provozu Turracher Höhe Trail Area, která se hodí jak pro náročné bikery, tak pro začátečníky. Přírodní flow trail Kornock (délka 7 km, úroveň obtížnosti modrá, převýšení 400 m) se klikatí přes zvlněný terén, sjízdné doubles, klopené zatáčky a dřevěné lávky k dolní stanici lanovky Kornockbahn. Díky nádherným výhledům na okolní Nockberge a Turracher See se na kole budete skvěle bavit.

Bikerští začátečníci každého věku mohou sbírat první trailové zážitky na cvičných trailech přímo u dolní stanice lanovky společně s MTB průvodci a poté se na trailu Üwi u vleku na tréninkové louce (úroveň obtížnosti zelená/modrá, délka 600 m, převýšení 85 m) připravit na flow trail Kornock.

Nejkrásnější cyklistické trasy, navigace GPS, mapy, profily tras získáte na webu www.korutany.com/cyklo

(tz)

FOTOGALERIE

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu