„Když nemůžeš, tak ještě třikrát můžeš!“ „Co bolí, to roste!“ Nebo: „Začneme naplno a budeme postupně přidávat!“ Taky znáte podobné hlášky trenérů z doby aktivního sportování, ať už z vlastní zkušenosti či zprostředkovaně? Dnes je známo, že existují i efektivnější metody tréninku než takzvaná sovětská škola. Jednou možností, jak docílit efektivního tréninku, je použití chytré sportovní elektroniky.
Mezi chytrou sportovní elektroniku patří chytré cyklopočítače, fitness náramky, a především chytré hodinky. Právě chytré hodinky se sportovním zaměřením mají největší potenciál pro vedení tréninku. Je to proto, že jsou schopné měřit nejen četnost, délku a intenzitu tréninkové zátěže, ale při celodenním nošení umějí nepřetržitě monitorovat a vyhodnocovat zdravotní data svého uživatele.
Mezi taková patří srdeční tep, zatížení organizmu nebo například délka a kvalita spánku. Pojďte se podívat na praktické ukázky vybraných funkcí chytrých hodinek, které slouží právě k dosažení efektivnějšího tréninku. Pokud chytré hodinky sami používáte, jistě jste na ně narazili – ale možná někdy tápete, jak s nimi naložit.
- Správný poměr intenzit tréninku
Sportovní trénink by se měl skládat ze správného mixu různých intenzit zátěže. Jednou ze skvělých funkcí chytrých hodinek je možnost analýzy historie tréninků dle intenzity a současně i doporučení ideálního poměru intenzit. To vše na základě znalosti historie tréninků, výkonnosti a profilu sportovce.
Na obrázku je vidět čas v minutách tréninku strávených v nízké, střední a vysoké intenzitě za poslední čtyři týdny tréninku. Časy jednotlivých hladin intenzity by měly být ve šrafovaných oblastech. Sportovci z obrázku chybí trénink ve střední intenzitě (málo vysoce aerobní zátěže).
2) Připravenost k tréninku
Funkce Připravenost k tréninku vyhodnocuje více faktorů a na jejich základě určuje, zda je sportovec připravený absolvovat intenzivní trénink. Mezi tyto faktory patří délka a kvalita spánku za poslední noc, dodržení doporučené doby regenerace po posledních trénincích, stav variability srdečního tepu (riziko přetížení), míra krátkodobé tréninkové zátěže, týdenní historie spánku (délka a kvalita) a sedmidenní historie zatížení organizmu (dle variability srdečního tepu).
V případě, že hodnota připravenosti k tréninku je nízká, je na místě se zamyslet nad tím, který faktor ji snižuje, proč a zda je intenzivní trénink na místě.
3) Doporučená doba regenerace
Po každé sportovní aktivitě jsou hodinky na základě znalosti profilu sportovce schopné doporučit dobu potřebného odpočinku. Neznamená to, že by po doporučenou dobu neměl sportovec trénovat, ale je dobré doporučené době regenerace přizpůsobit intenzitu tréninku. S ohledem na zdravotní data sportovce (variabilitu srdečního tepu, kvalitu spánku apod.) jsou hodinky schopné doporučenou dobu odpočinku průběžně zkrátit nebo prodloužit. Nezapomínejte, že i trénink o nízké intenzitě může být vhodnou regenerací.
4) Variabilita srdečního tepu (VST)
Možnost průběžného, celodenního měření variability srdečního tepu ze zápěstí patří k jednomu z největších pokroků chytrých hodinek v oblasti měření zdravotních dat za posledních zhruba pět let. Vyhodnocení variability srdečního tepu dokáže indikovat přetrénování, blížící se virózu nebo prozradit mnoho o životním stylu sportovce. Na příkladu z obrázku jsou hodinky schopné doporučit zónu, ve které by se hodnoty VST měly pohybovat.
5) Vedení tréninku
Trenéra zdarma, kdykoli po ruce? Takového, co reaguje na vaše aktuální tréninkové zatížení a podle něj upravuje další tréninkové jednotky, plánuje na míru právě a jen vám? Co zohledňuje stav regenerace, kvalitu spánku a další důležité faktory? Sci-fi? Kdepak. Vítejte v současnosti. Nastínili jsme ji loni v našem testu chytrých hodinek Garminu. Modelový příklad? Víte, že vás za čtyři měsíce čeká závod – ať už nejdůležitější z těch, co jezdíte, anebo jediný v sezoně. Uložíte ho do kalendáře a spustíte trenéra v hodinkách či aplikaci. A necháte se vést, budete poslouchat doporučení, plnit denní dávky. A za čtyři měsíce možná zazáříte víc, než jste mysleli.
Poznámka: V oblasti sportu udává tempo americký Garmin, který se blíže zaměřuje na celodenní analýzu variability srdečního tepu a související vyhodnocení únavy a regenerace organizmu. Pro ukázky funkcí a vyhodnocení dat v tomto článku jsme sáhli právě k chytrým hodinkám z jeho produkce.
Načíst si nositele
Při využití chytrých hodinek v tréninku je dobré mít na paměti, že se tento přístroj potřebuje „naučit“ profil svého nositele/sportovce. Takové učení trvá obvykle okolo tří až čtyř týdnů, během kterých hodinky potřebují se sportovcem absolvovat co nejvíce různorodých tréninků. Současně by měly být nošené na ruce po celý den, včetně noci.
Co to vlastně je, to VST?
Regenerace, připravenost na další trénink, intenzita, to vše jsou snadno představitelné pojmy. Ale VST?
Představte si, že vaše srdce tepe 60 úderů za minutu. Jednoduše by se dalo napsat, že to znamená, že se srdeční sval stáhne jedenkrát za vteřinu. Ve skutečnosti jsou ale prodlevy mezi jednotlivými tepy nepravidelně delší nebo kratší. Nazývá se to variabilita srdečního tepu, ve zkratce VST.
Sledováním VST je možné zjistit míru zatížení organizmu, přetrénování nebo například blížící se virózu. Na druhé straně nám ale VST může také poskytnout informace o kvalitě spánku nebo poměru zatížení a regenerace sportovce. Stačí, aby hodinky měly dostatečnou výdrž a sportovec je na ruce nosil nepřetržitě. To proto, že i během noci získávají velmi cenná zdravotní data – nabíjením přes noc se o ně připravíte.
Garmin zahrnuje výsledky těchto zdravotních dat, včetně měření VST, do svých tréninkových algoritmů a snaží se propojit svět sportu a zdraví. Na nejnovějších modelech proto najdeme vyhodnocení připravenosti k tréninku, sledování úrovně tělesné baterie nebo automatické, individuální zpracování tréninkových doporučení založených na tréninkové historii, úrovni kondice, závodním kalendáři a měření zdravotních dat, včetně právě VST.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Glukometr jako další trend
Jedním z aktuálních trendů vrcholového sportu je propojení chytrých hodinek s glukometry, které umožňují přímo během výkonu sledovat změny hladiny glukózy v krvi sportovce.
Zapojení glukometrů do sportovního tréninku je mírně kontroverzní oblastí. Jelikož se jedná o invazivní metodu (vyžadující zásah do lidského organizmu), je v řadě sportovních disciplín využívání glukometrů při závodech zakázané. V rámci zdravotních funkcí ale stojí za to tuto metodu zmínit.
Využití glukometrů je nejčastěji spojované s pacienty, kteří trpí cukrovkou. Pomocí glukometru si kontrolují hladinu cukru v krvi a v případě potřeby ji korigují vhodným způsobem, včetně například inzulínu.
Moderní glukometry mají podobu podkožních čidel (čidlo vyžaduje invazivní aplikaci pod kůži, která je v rozporu s některými soutěžními pravidly). Takové čidlo dokáže nepřetržitě vysílat informaci o hladině cukru a tuto informaci je možné zobrazit například i na displeji sporttesteru. Znalost hladiny cukru v krvi umožňuje efektivně dávkovat zátěž a včas během sportovního výkonu doplňovat energii. Vybrané sporttestery Garmin umějí komunikovat s glukometry značky Super Sapiens, která je známá ze sportovního prostředí, nebo značky Dexcom, známou z oblasti lékařství a léčení problémů s diabetem.
To už se ale asi dostáváme za hranice amatérského sportování, i když je otázkou, zda nějaké hranice existují – leckterý amatérský závodník si dopřeje minimálně stejně podmínky jako profesionál.
Připravil: Petr Hronza
Foto: archiv Garmin, Rudolf Hronza
PRODUKTOVÝ TIP
Garmin Forerunner 965
Právě tenhle přístroj jsme měli možnost otestovat, proto zaznívá i v článku, a proto ho nyní přidáváme jako tip pro ty, kdo by chtěli využívat moderní možnosti sledování svého zdraví či tréninku. Jde o prémiový GPS sporttester vhodný pro amatéry i výkonnostní a vrcholové sportovce. Mezi jeho přednosti patří ultra lehké provedení, zářivý, skvěle čitelný Amoled displej nebo bohatá nabídka zdravotních funkcí. Hodinky i přes svůj výkon vydrží až 23 dní provozu v režimu chytrých hodinek na jedno nabití. K dispozici jsou ve více barevných provedeních.
cena 14 990 Kč
FOTOGALERIE
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT