Jedna vysočina, šest výletů – a pořád nebudete mít dost

před 2 týdny
Zapomeňte na zástupy cyklistů v serpentinách Šumavy nebo nekonečné roviny jižní Moravy. Jestli hledáte kraj, kde asfalt střídá šotolinu, kopce nejsou jen kulisa a za každým horizontem čeká nový výhled i příběh, jste tu správně. Vysočina je ten typ cyklodestinace, který vás nenápadně dostane. Nejdřív vás překvapí. Pak prověří. A nakonec si ji zamilujete.

 

 

Za studánkami a výhledy na Křemešník

Pelhřimovsko / 31 km / převýšení 450 m / středně náročná trasa

Tato trasa má všechno, co od poctivé vyjížďky čekáte. Výšlap, při kterém se zapotíte, ticho lesů a krásné výhledy. Startovní čára je v Pelhřimově, městě rekordů. Úvodní kilometry přes Řemenov, Putimov a Proseč pod Křemešníkem vás zahřejí, ale to hlavní přijde, když se začne zvedat profil ke Stříbrné studánce. Je to první ze tří zastávek, které dávají trase jméno.

 

 

Druhá, Zlatá studánka, je známá také jako Zázračná a poslední zastávkou ve studánkovém trojlístku je Studánka u buku. Po náročnějším výšlapu až na vrchol vás čeká zasloužený odpočinek. Na Křemešníku můžete navštívit poutní kostel Nejsvětější Trojice, rozhlednu Pípalka, lanový park a restauraci. Zpáteční část trasy vás vezme přes obec Sázava, kolem židovského hřbitova v Pavlově a místy bývalé sklářské hutě. Krajina se tu vlní jako na horské dráze, ale všechno se odehrává na zpevněných cestách nebo klidných asfaltkách. Finále přes Nemojov a Skrýšov zpět do Pelhřimova už je spíš volnější tempo – ideální na rekapitulaci zážitků a první zmrzlinu po návratu.

 

 

 

 

Podél řeky do Luk nad Jihlavou

Jihlavsko / 24 km / převýšení +230/–270 m / snadná trasa vhodná i pro děti

Ideální volba na klidnější den v sedle. Nečekají vás žádné extrémní výkony, zato příjemný terén a malebná krajina. Pokud hledáte výlet, který zvládne celá rodina, nebo si chcete jen vyčistit hlavu po náročnějším týdnu, právě jste ho našli. Startuje se v Jihlavě, odkud se napojíte na cyklostezku podél řeky Jihlavy. Povrch je asfaltový, trasa vede převážně lesem, a tak i v horkých dnech nabízí příjemný stín. Cestou minete skálu pro horolezce nebo chatovou oblast Jeclov, což jsou příjemné body, kde se dá zastavit na fotku nebo malou svačinu. Před příjezdem do Luk nad Jihlavou se určitě zastavte u pumptracku, který nadchne hlavně mladší účastníky výletu. Cílem je legendární restaurace Kolnička. Zpátky se můžete pohodlně vrátit vlakem nebo si výlet protáhněte až ke zřícenině hradu Rokštejn.

 

 

Z Třeště do Telče přes Roštejn

Telčsko / 23 km / převýšení +310/–330 m /

středně náročná trasa

Jako vystřižená z pohlednice je trasa, která začíná v Třešti. Projedete lesem, navštívíte hrad, vykoupete se v rybníku, a nakonec sjedete do jednoho z nejkrásnějších měst v Česku. Doporučujeme začít pohodově – třeba ranní zastávkou u kované pohlednice „Pozdrav z Třeště“, kde si uděláte stylovou fotku s výhledem na město.

 

 

A pokud jedete v létě, rovnou si poznamenejte přírodní biotop Malvíny. Nachází se kousek od centra a po návratu z Telče vás perfektně zchladí. Vyjíždí se z Třeště po zpevněných cestách přes Čenkov do hlubokých lesů, kde vás čeká první větší zastávka – hrad Roštejn. Odtud pokračujete krátkým sjezdem k Velkému Pařezitému rybníku, který v letních dnech láká ke koupání. A pak už jen pár posledních kilometrů a jste v cíli – v Telči, perle renesanční architektury a města UNESCO. Projeďte se kolem Štěpnického rybníka, dál pokračujte přes náměstí s podloubím a zakončete den dobrou kávou nebo zmrzlinou. Zpátky do Třeště se snadno vrátíte vlakem, nebo si trasu protáhněte až k prameni Dyje – záleží, jak moc budete mít chuť.

 

 

Po stopách sklářů

Žďársko / 34 km / převýšení 255 m / snadná trasa pro rodiny s dětmi

Start ve Škrdlovicích, cíl ve Škrdlovicích. Mezitím: rybníky, rašeliniště, skleněné pece a výhledy, které stojí za to. Profil trasy je mírně zvlněný, ideální na pohodovou celodenní vyjížďku. Začíná se stylově – u sklářské huti U Hrocha, kde si můžete prohlédnout výrobu barevného skla nebo si rovnou zarezervovat workshop a zkusit si vyrobit skleněný výrobek pod dohledem zkušeného skláře.

 

 

Odtud míříte lesy směrem na Světnov a Stržanov, kde se poprvé otevřou výhledy na kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – ikonický poutní kostel zapsaný na seznamu UNESCO. Krátký sjezd vás dovede do areálu Pilské nádrže, kde to žije – občerstvení, dětské hřiště, pumptrack, a hlavně voda. Pokud jedete v létě, počítejte s tím, že vás to bude lákat si zaplavat. Pak už vás čeká Velké Dářko, přezdívané „moře Vysočiny“. Kolem něj vede naučná stezka přes rašeliniště, kde si můžete dopřát krátkou procházku a nabrat síly před dalším šlapáním. Z Radostína vás cesta protáhne zpátky přes Karlov a poslední kilometry vedou přes Cikháj.

 

 

Kolem Dalešické přehrady

Třebíčsko / 40 km / převýšení +430/–480 m / středně náročná trasa

Tahle trasa má všechno – výhledy, vodu, kopce, pivo i historii. Pojedete po hrázích, mezi lesy a obcemi, kde se točí nejen kliky, ale i piva. Tady si šlápnete, ale rozhodně nebudete litovat. Start je ideálně ve Studenci, kde se můžete naladit návštěvou Technického muzea. Pak už ale vzhůru do sedla – směr Hartvíkovice a Kramolín, kde začíná přehradní část. U Dalešické hráze stojí za to sesednout – je to nejvyšší sypaná hráz v Česku a výhledy z ní jsou famózní. Kousek odsud se můžete i nalodit – výletní loď Horácko vás proveze přehradou a vezme i vaše kola. Z vody na pevninu a dál k srdci výletu – cílem je Dalešický pivovar. Kdo má rád Postřižiny, bude doma. Expozice pivovarnictví, stylová restaurace a nádvoří, které zve na delší pauzu. Ta končí ve Stropešíně, kde na vás čeká výživný kopeček do Kozlan. Závěr trasy vede do Vladislavi, kde můžete naskočit na vlak, nebo to vzít zpět na kole.

 

 

Křížem krážem Vysočinou: Via Czechia v sedle

74 km / převýšení +845/–880 m / náročná trasa

Pokud už máte projeté kratší trasy a láká vás celodenní výzva, zamiřte na trasu Via Czechia po Českomoravské hranici. Startuje se v Jihlavě, která láká nejen středověkým centrem, ale i příjemnou atmosférou na startovní kávu. Trasa vede k Brdičkovu mlýnu (Šlakhamru – expozici železářské tradice), a o kus dál vás přivítá i známý mamut od Michala Olšiaka. Další kilometry vás zavedou k zámku Rudolec, přezdívanému Malá Hluboká, a pak dál do Polné, města s bohatým židovským i městským dědictvím. Projedete kolem hradu a zámku, židovského hřbitova a vyhlídkové věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Závěr patří Třešti – místu, které už dobře znáte z předchozích tras, ale kde se dá vždycky najít něco navíc. Empírová synagoga, sluneční hodiny, Muzeum techniky – a samozřejmě koupání v biotopu Malvíny a dobrá zmrzlina na závěr.

(red)

 

 


Pořád nevíte kam? Mrkněte na další trasy na www.vysocina.eu nebo sledujte profil Dovolená na Vysočině na Facebooku a @vysocinaregion na Instagramu a inspirace vám bude padat přímo do feedu.


FOTOGALERIE

 

 


 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu