VELO: 6/2014

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 22.05.2014 Úvodník: Když si průměry nerozumí

Popis

POČASÍ V TELEFONU
Díky chytrým telefonům vstoupilo do našich životů mnoho aplikací. K praktickým patří ty s předpovědí počasí. Jak jim lze věřit, kterým více a kterým méně? Jak si podle nich plánovat trénink? Kde se berou data a je vůbec možné, aby předpověď byla přesná? Bylo toho hodně, na co jsme se ptali profesionálního meteorologa.

 

CESTA JE CÍL aneb starou dodávkou napříč Asií
„Možná už jste taky zažili ten pocit co my. Prostě jsme chtěli odjet, bylo nám vcelku jedno kam a na jak dlouho. Nekonečné každodenní a bezvýznamné starosti nás tlačily k tomu, abychom už co nejrychleji nastartovali a vydali se za dobrodružstvím." Těmito slovy začíná reportáž z velmi neobvyklé výpravy dvou Čechů, za niž hovoří pár čísel. Celkem ujeto 42 500 km, autem 36 000 km, na kolech 2000 km, vlakem 2300 km, lodí 500 km, na motorce 1500 km, zbytek kamionem, rikšou, na slonu a paraglidu… Dvacetkrát svařovali výfuk, stihli vyhrát mistrovství Nepálu ve sjezdu atd.

 

 

ŽIVOT V KUFRU
Každý si umí jakžtakž představit, jak vypadá trénink profesionálního cyklisty. Aby však mohl své úsilí prodat, musí se dopravovat na závody. Napadlo vás někdy, kolik dní a hodin stráví profesionální cyklista na cestách?

 

 

NA VĚKU ZÁLEŽÍ
Sportovní i závodní cyklistika láká v každém věku, je ale rozdíl, jestli vám je dvacet anebo padesát let. Doktor a trenér v jedné osobě Ondřej Vojtěchovský ukáže na rizika a poradí v tématu věnovaném věku.

 

 

PROKOPŮV ROK JEDNA
Michal Prokop sice vstoupil už do druhé enduro sezony, ale tu první objel hlavně proto, aby se rozkoukal. Netajil se tím, že jde do učení. Jeho královská disciplína – four-cross – je na ústupu a on přijal novou výzvu. Zatím se učí rychle. V roce jedna, tedy 2014 už má za sebou tři velmi slušná umístění v evropských závodech – a míří výš!

 

 

CHRAŇTE SVÁ KOLENA
Koleno bývá při pádu často nejvíc na ráně, holdujete-li techničtějšímu ježdění, možná i vás zajímá jeho ochrana. Svolali jsme do testu osm párů chráničů kolen: Endura Singletrack, Fox Racing Launch Enduro, G-Form, GT/IXS Flow Hans Rey, IXS Hack, Nukeproof, One Industries Conflict a POC Joint VPD 2.0.

 

 

 

TESTY
◘ Sólo pro Cannondale Trigger 27,5 4 – velmi zajímavý univerzál se zdvihy 85/140 mm jsme do testu objednali v nejdostupnější verzi
◘ Sólo pro Bianchi Methanol 27,4 SX – karbonový hardtail s italskými kořeny v rozumné cenové hladině

 

 

◘ rubrika Souboj čtyř a trail/enduro biky v ceně zhruba 60 000 Kč: AGang Patriot 3.0, CTM Scroll Xpert, RB IQ 575 Race a Specialized Enduro EVO

 

 

◘ rubrika Double: XC fully a rozdíl jedné mzdy (40 000 Kč vs. 63 000 Kč a Ghost AMR 6559 vs. Kellys Tyke 50)

 

◘ rubrika Versus: „trail" přilby Bell Stoker a Uvex Quatro Pro; „trail" tretry Giro Terraduro a Specialized S-Works Trail

 

 

◘ rubrika Minitest: blatníček do vidlice Marshguard, napínák řetězu Exustar CCG20, dlouhoprsté rukavice Roeckl Mantua, přes které se opálíte

 

 

VELO TAKÉ ELEKTRONICKY

1. možnost – Floowie

2. možnost – Alza

 

 

S FABIENEM BARELEM GUATEMALOU
Na začátku byla soutěž, jíž se mohl zúčastnit každý. Fabien Barel, excelentní sjezdař a nyní enduro jezdec, vybral na základě videí vítěze a pozval ho ke společnému ježdění do Guatemaly.

 

 

NIPLE Z HLINÍKU, NEBO MOSAZI?
Mosazná klasika je na většině zapletených kol, hliník ale nabízí jednu důležitou vlastnost navíc – nízkou hmotnost. A ta je na obvodu kola znát při akceleraci. Neznamená to však, že by byl bez nevýhod.

 

 

ŠKOLA JÍZDY VOLÁ ZPĚT DO TERÉNU
Palety Pepy Dresslera jsou v garáži, Kamil Tatarkovič zve k výuce zpátky do terénu. V prvním dílu se zaměří na skok.

 

 

ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY ČESKÝCH HOR SE VRACÍ
Premiérový díl roku 2014 nás pozve do Beskyd za příběhem partyzánského hnutí.

 

 

JAK FOTIT MOBILEM
Mobilní telefon míváme stále při ruce, i v terénu. Schopnosti jeho fotoaparátu jsou omezené konstrukcí, ale to neznamená, že nelze udělat kvalitní fotku. Přesvědčí vás o tom a poradí fotograf Rob Trnka.

 

 

ZÁZRAKY Z KOŠE
Než vyhodíte starou duši, zamyslete se – nešla by nějak využít? Anebo ne, udělali jsme to za vás, a nejen s duší. Zkusili jsme využít vysloužilé díly a vyrobit z nich nové, veskrze praktické doplňky.

 

 

ABY PŘESMYKAČ FUNGOVAL
Mechanik Dan Boubín v seriálu servisních tipů poradí, jak správně seřídit přesmykač.

 

 

ZVEME NA STEZKY
– Vlakem za trailem jsme pod vedením Roba Trnky vyrazili na Plzeňsko na hravou vyjížďku
– Čtenář Míra nás pozval na okruh v okolí Chebu, do pohraničí, tam, kde kdysi bývala demarkační linie mezi východem a západem.

 

 

 

SOUTĚŽ O KOLO ZA 50 000 Kč
Soutěž Skládejte s Velem se překlopila do své druhé poloviny. Červnové Velo přináší takříkajíc oddychovou hádanku. Skládat můžete zde.

 

 

SPORTOVNÍ MOZAIKA – podrobněji než dosud
– Zmoklý rozjezd Gira
– Schurter na zkušené – Nino má za sebou první silniční závody a nevedl si vůbec špatně
– Cinkovo bikové dozrávání
– Pohárové nájezdy cizinců – citelně lepší konkurence v domácím ČP MTB XC
– Britská raketa hasne v německé záři? Je lepším spurterem Mark Cavendish, nebo Marcel Kittel?

ZDRAVOTNÍ GARANČKY
Že se s autem pravidelně chodí na garanční prohlídky, asi přijali se skřípěním zubů a průvanem v peněžence všichni motorizovaní za samozřejmost. Že by na preventivní sportovní prohlídku měli chodit alespoň občas všichni, kdo pravidelně sportují, už tak samozřejmé není. Přitom nám to v krajním případě může zachránit život úplně stejně. Pozor, nemluvíme o zátěžovém testu pro stanovení laktátové křivky.

 

 

KOLO A OBEZITA
Nadváha trápí velkou část populace, cyklisty nevyjímaje. Na co si dát pozor?

 

Menu