VELO: 11/2012

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 24.10.2012 Úvodník: KTERAK BIKER SILNICI (ZNOVU)OBJEVIL

Popis

ÚVODEM

 

PŘEDPLATNÉ 2013
S koncem sezony se blíží čas přemýšlet o té další. A platí to i pro předplatné časopisu Velo a dalších dvou titulů našeho vydavatelství. Letos můžete získat Velo výhodněji než kdy jindy a navíc s dárky
– šátkem a voucherem na 500 Kč jako základem, možností koupit výhodněji skvělý batoh jako bonusem.
Ovšem to nejdůležitější asi bude pro řadu z vás možnost získat přístup do elektronického archivu Vela tři ročníky zpět. Prohlédněte si naši nabídku v sekci předplatné, systém bude aktivní 28. 10. 2012.

 

VYLEPŠENÍ
Poměrně nedávno jsme začali s QR kódy coby rychlými odkazy na web, jež však byly použitelné jen pro majitele chytrých mobilů či tabletů. Nyní jsme k nim přidali tzv. web kódy – pokud článek doplníme o video, fotogalerie či další text a podobné rozšíření, stačí, když na serveru iVelo.cz zadáte do vyhledávače k článku přiložený web kód a on vás snadno dovede přímo k cíli. Žádné vypisování dlouhých adres, žádné klikání navíc.

 

Velo 11/2012 si můžete pořídit okamžitě – v elektronické podobě na www.floowie.com nebo na www.alza.cz

 

TÉMA ČÍSLA – BIKEŘI NA SILNICI
Existuje řada důvodů, proč mnoho vyznavačů terénu pošilhává po silnici jako po alternativním způsobu vyžití. Na téma jsme se podívali komplexně a z mnoha úhlů:
– od silničních tréninků na horském kole více, méně či vůbec upraveném na asfalt – možnosti úprav, dlouhodobé zamykání vidlic a jeho vliv na životnost, převody, užití silničních kol v MTB rámu apod.
– po obohacení vozového parku o další kus (možné dilema mezi silničkou a cyklokrosovým kolem, porovnání geometrií, převodů, výhod)
– názor přidá trenér (trénink na silnici umožňuje mnohem lepší kontrolu intenzity než terén)
– poradí fyzioterapeut (co s tělem udělá střídání silničního a horského kola, případně přechod z jednoho na druhé)
– odskočíme do profesionálního sportu – top 3 zdařilé (Hesjedal, Peraud a Kessiakoff) a top 3 nepovedené (Tomac, Martinez, Trofimov) přestupy bikerů mezi profesionální silničáře
– o zkušenosti jsme navíc požádali i naše čtenáře – příběh přeběhlíka, navrátilce a vyprávění o silniční 200 km dlouhé premiéře freeridera
– vše doplňuje test dostupných silničních a cyklokrosových kol (viz níže sekce testy)

 

 

 

NOVÝ TRÉNINKOVÝ SERIÁL!
Velem již proběhlo několik tréninkových seriálů, ten, který jste zde nacházeli tento rok, byl v jedné věci přelomový. Zaměřil se na nejširší skupinu cyklistů, na ty, co nemají příliš volného času, co je z toho důvodu možná ani nenapadlo doufat v přínos systematické přípravy a vůbec se o ni snažit. Velo trenér Libor Matějka jej ale zajistil už i u čtyř hodin týdně věnovaných tréninku, aspoň tak dedukujeme z vašich reakcí. Proto jsme se rozhodli pokračovat v započatém díle. Přinášíme vám nový tréninkový seriál, který je volným pokračováním předešlého, staví na jeho základech. Rozdělen je na rady pro dvě skupiny s odlišnými časovými možnostmi, přidává doporučení a plán pro mládežnické kategorie.

 

 

KDYŽ JÍZDA BOLÍ – průvodce signály cyklistova těla a jejich nápravou. Radí zkušený fyzioterapeut, který mimo jiné pečuje o Terezu Huříkovou.

 

 

VÝŽIVOVÁ PORADNA – tentokrát jsme zacílili na méně známý potravinový doplněk Tribulus terrestris a z potravin na povidla.

 

ROZHOVORY
Tereza Diepoldová – Přestože je jí teprve 24 let, v září se vrátila už ze své třetí paralympiády. V Aténách a v Pekingu závodila sympatická rodačka z Pardubic v plavání, ale vytouženou medaili jí přinesla až letošní silniční časovka v Londýně. Zatím svou nejúspěšnější sportovní sezonu završila celkovým vítězstvím ve Světovém poháru. Tereza Diepoldová je letos bezesporu jednou z nejvýraznějších tváří nejen sportu handicapovaných, ale i cyklistiky vůbec.
Jan Skřička, povoláním pořadatel Světového poháru MTB v Novém Městě na Moravě, člen organizačního týmu MS MTB v Saafeldenu, ale také organizátor podobně významných akcí v běhu, duatlonu, běžeckém lyžování či orientačním MTB. Honza v odpovědích dává nahlédnout do zákulisí.
♦ Martin Bína o 20 kg nadváhy a návratu zpět. Zdraví ho srazilo na kolena. Doslova. A několikrát za sebou. Přitom měl slušně nakročeno mezi největší esa svého sportu: například v Táboře 2001 získal titul juniorského mistra světa a znovu v Táboře mu později v souboji s fenomenálním Svenem Nijsem jen těsně unikla medaile na světovém šampionátu Elite.

 

 

 

PRVNÍ SROVNÁVACÍ TEST TELESKOPICKÝCH SEDLOVEK! Tento fenomén nejen, ale především technického ježdění již nebylo možné déle přehlížet. Přinášíme osm kusů v praktickém porovnání: Crankbrothers Kronolog, Dabomb Cannon-R, Fox D.O.S.S., Giant Contact Switch, Kind Shock Super Natural Remote, RockShox Reverb, X-Fusion Hilo a XLC SP-T04

 

 

TESTY

♦ SILNICI, NEBO KROSKU? Souboj čtyř dostupných možností: asfalťáky Giant Defy 2 a GT GTR (cena cca 25 000 Kč) vs. teréňáky Lapierre CX a Merida Cyclo Cross 4 Disc (cena 25 000-30 000 Kč)

XC: NENÍ 29 JAKO 29. Rubrika Double hostí Trek Rumblefish Elite a novinku Ghost AMR 2955

♦ rubrika Minitest: hustilka Topeak RaceRocket MT, vidlice RST F1RST 29 Air, silniční tretry Giro Apeckx a chrániče kolen Fox Launch Pro Knee/Shin Guard

♦ rubrika Versus: MTB přilby Uvex Ultrasonic a Met Crossover a brzdové destičky Kool-Stop aluminum ks-d296a a sintered ks-d200s (srovnání dvou různých materiálových verzí stejné značky přineslo značné rozdíly v účinnosti i životnosti)

 

 

 

NA CESTÁCH

ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY ČESKÝCH HOR – tentokrát jsme vyrazili do hor Javořích za kostely

TAM, KDE BRŇÁK DUŠI LÉČÍ – další čtenářský trail představuje okolí moravské metropole a tamní nádherné stezky

JAK SE JEZDÍ PO SOPKÁCH aneb Ekvádor tropický a vysokohorský. Jsou místa, na něž se většina z nás nikdy nepodívá, naštěstí tak může učinit aspoň díky reportážím těch, kterým se to povedlo. Jak vypadá bikování a sjezd z výšek 6000 m n. m.?

 

 

 

HLEDÁ SE NOVÝ ŠTYBAR! Kdo naplní cyklokrosové prázdno po šampionovi? Dříve nebo později ta chvíle přijít musela. Domácí cyklokros se bude muset obejít bez své výkladní skříně. Po jedenácti startech na světových šampionátech v jedné řadě a zisku osmi medailí, z toho čtyř zlatých, se v začínající sezoně poprvé budeme vyrovnávat s neúčastí Zdeňka Štybara. Náhrada se bude hledat těžko. Okamžitě i výhledově.

 

SBĚRATELÉ – nevšední medailové ohlédnutí za MS v silniční cyklistice.

 

 

 

MOZAIKA ZÁVODNÍ SCÉNY – krátce, leč výstižně
Kreuziger věří Riisovi
Cavendish bude po roce opět spoléhat na Raboně
Bakalova kontinentální farma v Česku
Ondřej Cink přestupuje, a přesto zůstává
2x na téma Lance Armstrong
České časovkářské zápisy na MS

 

PONĚKUD VZDUŠNÁ VÝSTAVA! Veletrh Bike Brno rozhodně s kvalitou nejde nahoru, ale právě naopak. Letos jsme opět zaznamenali úbytek vystavovatelů a otazníky. Přesto bylo v Brně leccos k vidění.

 

 

Velo 11/2012 si můžete pořídit okamžitě – v elektronické podobě na www.floowie.com nebo na www.alza.cz

Menu