VELO: 6/2008

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

228 stran!

NĚKOLIK ČLÁNKŮ NA PODOBNÉ TÉMA: CYKLISTICKÁ DOVOLENÁ 2008

 • S CESTOVKOU, NEBO NA VLASTNÍ PĚST? Při výběru cyklistické dovolené narazí nejeden cyklista na nutnost rozhodnout se mezi dvěma směry – svěřit svůj volný čas cestovní kanceláři, nebo začít shánět průvodce a mapy a naplánovat si dovolenou zcela podle svých představ, tedy i se skupinou lidí jemu známých a blízkých. Každá z variant má svá pro i proti, ostatně jako vše.
 • ZA HRANICE S KLIDNOU MYSLÍ Při běžném cestování po zemích Evropské unie a několika dalších státech si vystačíme se svým běžným (českým) zdravotním pojištěním, samozřejmě pokud máme vystavenu „evropskou” kartičku. Přesto se vyplatí přidat ještě komerční pojištění. Řekneme vám proč a jaké.
 • ALPY – SPLNĚNÝ BIKERŮV SEN Je jen málo krátkých slov, neřku-li slov pouze čtyřpísmenných, která dokáží tolik rozbušit srdce cyklistů, jedno zda holdujících asfaltu či terénu, naplnit jejich mysl očekáváním a nechat oko zalesknout chtíčem. Alpy nabízejí cyklistům opravdu hodně, od náročného terénu po skvělé přírodní scenérie, a je úplně jedno, zda mluvíme o Alpách v Rakousku, Francii či Itálii. Červnové Velo přináší tipy na deset tras ve francouzské a italské části pohoří.

ZAJÍMAVÉ POZNATKY

 • I VELMI DOSTUPNÝ JE DOBRÝ! Průvodce výběrem a využitím měřičů tepové frekvence ukáže, že i cenově velmi zajímavé produkty na hranici 1000 Kč lze plnohodnotně využívat nejen pro hobby ježdění, ale i pro sportovní přípravu. Z uvedeného vyplývá, že právě tyto přístrojky jsou naprosto dostačující pro většinu sportovců.
 • HOUSKA MÍSTO ENERGY BARU?! OPRAVDU?! Jistěže ano! Požádali jsme odborníka na sportovní výživu, aby vám poradil, jak nemuset zbytečně utrácet peníze za mnohdy drahé speciální doplňky výživy. Z jeho slov vyplývá, že to skutečně jde bez problémů.

NEJ ZE SPORTU:

 • TAK BLÍZKO! Historický úspěch Romana Kreuzigera v Pro Tour byl vpravdě na dosah – o rozruch se postaral především svým umístěním v závodě Kolem Romandie, kde jeho druhá příčka v konečném hodnocení dva dny před 22. narozeninami znamená dosavadní české maximum v nedlouhé historii Pro Tour, nicméně napětí kolem Romana Kreuzigera panovalo i těsně před startem právě nyní vrcholícího Giro d’Italia. O účasti v něm původně vůbec neuvažoval, ale nechybělo mnoho a mohl se na Sicílii překvapivě postavit na start, aniž by ohrozil svoji očekávanou premiéru na Tour de France… ČTĚTE ZAJÍMAVÝ ROZHOVOR S ROMANEM KREUZIGEREM A DOZVÍTE SE MNOHEM VÍCE!

NĚKOLIK ČLÁNKŮ NA PODOBNÉ TÉMA: ŽENA A KOLO

 • NEMÁLO DŮVODŮ BÝT SPOKOJENA. Také máte někdy pocit, že téma žena a kolo je nejen v odborných cyklistických médiích často propíráno? Ano, je do jisté míry oprávněný, ale není se čemu divit: píše, a následně i rádo čte, se právě o tom, co žije, vyvíjí se, je aktuální. Cyklistika spojená s něžným pohlavím je právě ten případ. Cyklistické kolekce roku 2008 jsou důkazem – zvláště pak v případě kol lze vysledovat jakousi další vývojovou fázi.
 • NEŽ SE NARODÍ DALŠÍ CYKLISTA ANEB KOLO, ŽENA A MATEŘSTVÍ. Sportování v těhotenství podle doktorů není problém (pokud je žena zdravá a těhotenství bezproblémové), vyžaduje však dodržování některých pravidel.
 • LADY FASHION 2008 – zkuste si vybrat z našich tipů, co by nejlépe sedělo vám!
 • ČTYŘI ŽENY, ČTYŘI PŘÍBĚHY, ale také čtyři osudy spojené s kolem aneb čím vším může být pro ženu kolo – životní cestou (Kája Polívková), zaměstnáním (Kateřina Duchková, Duratec), nástrojem pro udržení fyzičky pro zaměstnání (kaskadérka Hana Dvorská) či prostým zdrojem zábavy (Lenka Jandurová).
 • TEST DÁMSKÝCH FULLŮ – Specialized Safire Expert, Giant Cypher a Trek Fuel EX 5.5 WSD

SÁM, VE DVOU, NEBO VE VÍCE? Jezdíte si nejraději sami čistit hlavu? Či snad raději vyrážíte s kamarádem, protože ve dvou se to lépe táhne? Nebo vás ještě více táhne větší skupina cyklistů? Kombinujete podle nálady? Ať tak, tak nebo onak, každý způsob jízdy má svá pro i proti, s nimiž vás seznámíme z psychologického hlediska.


TESTY, TESTY, TESTY

 • SOUBOJ ČTYŘ: DLOUHOZDVIHÝ XC KVARTET fully pro všechny příležitosti, zdvihy 145-160 mm, cena 53 000-60 000 Kč: FELT Compulsion Two, GT Force 2.0, HARO Xeon a MERIDA One-Five-O 800-D
 • NEJDOSTUPNĚJŠÍ VZDUCH nejdostupnější MTB HT modely (vybraných značek kol) se vzduchovou vidlicí, cena 20 000-25 000 Kč: AMULET 11.400 Sram, AUTHOR Modus, CROXO Headliner, GARY FISHER Tassajara Disc a KELLYS Imagine

TECHNIKA

 • MODELKA MARTA – diskomechanický servisní seriál pokračuje tipy pro opravu a údržbu kotoučových brzd Magura.
 • SILNICE: RŮZNÉ CESTY ZA KOMFORTEM. Většina výrobců silničních (samozřejmě nejen jich) rámů prezentuje své produkty nízkou hmotností a vysokou tuhostí, na komfort přitom jakoby zapomíná. Je to ale u některých modelů jen zdánlivé: stačí vyjmenovat zajímavé technologie, jejichž prostřednictvím je zvyšována úroveň pohodlí jízdy. Tento článek je však vedle rámů věnován i doplňkům a komponentům.

ROZHOVOR: ROBERT ŠTĚRBA – VŽDYCKY JSEM RÁD DĚLAL RUKAMA. Dá se předpokládat, že se objeví řada dotazů a připomínek typu: Proč právě on? Proč právě Štěrba, člověk, jehož jméno je spojováno s jedním z pražských cyklistických obchodů? Proč ne majitel obchodu například u nás ve městě? Lidé mají tendenci považovat rozhovor s člověkem za jeho „pí ár”, za reklamu, znáte to, i s herci se dělají rozhovory těsně před tím, co vstoupí na trh nový film, v němž hrají hlavní roli. Lidé těžko věří, že se člověk objeví v médiích prostě jen proto, že je dost zajímavý, že je osobnost, že má co říct. Důležité je, že my víme, proč nás zajímají životní i pracovní osudy Roberta Štěrby a věříme, že nás takových přibude i po jejich přečtení.


REPORTÁŽE ANEB BYLI JSME U TOHO!

 • VELO CAMP – Hracholuská přehrada zažila nejen nápor příznivců kol a nádherné počasí, ale také rekord jak v účasti, tak i v počtu kol, jež byly na místě k dispozici pro celodenní testování. Bylo jich více než 200! Reportáž čtěte i v ukázce z aktuálního čísla zde na našem webu.
 • LAGO DI GARDA je stále stejně dobrý festival. Také jste tam letos nemohli být, stejně jako my, redakční většina, trochu závidící dvěma kolegům, kteří letos byli „odměněni” reportážním výjezdem? Máme pro vás dobrou zprávu: pozveme vás do Itálie reportáží sestávající z rozhovorů a testů novinek či produktů a kol, na něž se ve Velu z různých příčin běžně nedostává. A že například rozhovory nejsou jen tak ledajaké, napovídá seznam značek silného renomé a zatím slabého rozšíření v Evropě, u nichž jsme vyzvídali: Ibis Bicycle, CorAir, Canfield Brothers, ale navíc z jiného soudku i třeba Marin, Campagnolo či Fulcrum. Testu neušly produkty a kola Bionicon Supershuttle, Rocky Mountain Slayer SXC 70, Marin Wolf Ridge, Manitou Minute MRD Absolute či novinka Hayes Stroker Ace a Stroker Gram.

NA CESTÁCH

 • NA HRANICI TŘÍ STÁTŮ putování českými pohořími a Jablunkovská vrchovina
 • KLÁCENÍ KŘIVOKLÁTSKEM – domácí bikový revír v nádherné lokalitě

FITNESS

 • SESKOKY BEZ PADÁKU – v druhém dílu nové školy jízdy učí extratřída mezi profesory Kamil Tatarkovič dropovat jednoho z redaktorů. Chybělo málo, aby tento po jednom seskoku z výšky větší než malé byl na pár týdnů na neschopence – i to zachytil objektiv fotografa.
 • OD ZÁVODU K ZÁVODU: tréninkový seriál Libora Matějky pokračuje sezonním tématem
 • KDYŽ ZA KRKEM ZABOLÍ aneb cyklistické bolístky pod dohledem lékaře. V dalším dílu se podrobněji věnujeme problémům s krční páteří, které trápí především silničáře, ovšem nevyhýbají se ani bikerům.

SPORT

 • Z ODVRŽENÝCH VYVOLENÍ A NAOPAK – Giro d’Italia a nečistá hra v zákulisí týmových pozvánek.V silniční cyklistice je už možné opravdu všechno. Rošáda s tolik a tak dlouho přetřásanými pozvánkami na Giro d’ Italia o tom znovu přesvědčila. Profipeloton je proklamovaným jasným pravidlům nasazování stájí na nejvýznamnější podniky vzdálen víc než kdykoliv předtím.
 • BMX NA CESTĚ K OLYMPIJSKÉ PREMIÉŘE – 3. ČÁST: Magie pěti kruhů ve čtyřech názorech Funguje magie pěti kruhů jako univerzální zaklínadlo a všelék na neduhy libovolného, nově olympijského sportu? Nemůže nakonec pravidly sešněrovaná olympiáda udusit sport stojící sice do té doby na okraji veřejného zájmu, nicméně na vlastních nohou? Může Peking vystřelit BMX na oběžnou dráhu, kam by se nikdy sám nedostal a ze které se odrazí až ke hvězdám? Nebo bude po raketovém startu následovat tvrdé přistání na skaliska reality všedního dne?
 • MS MTB opravdu v České republice? Ano!
Menu