VELO: 2/2007

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

HANS REY A STEVE PEAT V IRSKU aneb přijatá výzva stylových trailů a hospůdek nebo také Hansův a Peatyho puťák od jednoho barového pultu k dalšímu. Nechte se provést terénní nádherou Irska ve společnosti dvou jezdců, pro které nic není nemožné. „Tak, a mám toho dost. Po šesti dnech v karavanu s kralujícím sjezdovým světovým šampionem Stevem Peatem a irským fotografem a současně naším průvodcem Victorem Lucasem říkám jasně: Odteď žádné hospody, tak alespoň na měsíc. Nebo přinejmenším týden!“ Tolik Hans Rey ve své reportáži.

DVĚ CESTY LESEM. Jaké budou za pár let lesní stezky pro cyklisty? Jsou dva druhy cest, kterými může vést vaše každodenní vyjížďka. Více hledejte v ukázce z aktuálního čísla.

OSEDLEJTE TERÉN BEZ KOMPROMISŮ! Technika jízdy na horském kole se mimo jiné odvíjí od typu odpružení (předního i zadního). Je odlišné absolvovat kamenitou pasáž, sjezd či výjezd nejen v porovnání pevné kolo – celoodpružený bike, ale i při zadání vzduchové tlumení – pružina, přítomnost či nepřítomnost inteligentního tlumení, různé hodnoty zdvihu a podobně. A právě na tyto různosti jsme se zaměřili.

TŘETÍ POKUS – Jan Kopka je připraven konečně zdolat Aljašku. „Sama Aljaška rozhodne, kam až mě pustí,“ říká muž, co jí zcela podlehl. Kdo sleduje dobrodružné výpravy bikera bez hranic Jana Kopky, rozhodně ho nepřekvapí, že se svým návratem na magickou Aljašku dlouho neotálel. Před čtyřmi lety byl při své premiéře v závodě zamrzlou pustinou Iditarod Trail Invitational nucen kvůli nepřízni počasí ve dvou třetinách trati svou snahu ukončit a loni ho těsně před odjezdem na sever nepustilo na start nedoléčené zranění kolene. Výzvu jeho života to však oddálilo jen o dvanáct měsíců. Rok se sešel s rokem a Honza opět stojí před svou velkou cestou s nejistým koncem, zase o něco zkušenější a zanícenější.

POZOR, KOUČ SE DÍVÁ! Stratégové, co tahají za figurky v šachových partiích na dvou kolech, dělají z cyklistického soutěžení pokaždé novou šachovou partii skýtající nekonečné množství taktických variant, v níž se snaží svého krále za pomoci mnoha pěšáků dovést vítězně do cíle. Skoro by se mohlo zdát, že cyklisté už ani nemusí šlapat do pedálů. Koučování je alfou a omegou profesionální cyklistiky dnešních dní.

CESTA ZPĚT? Přes všechny výhody přední odpružené vidlice existují jedinci, kteří jsou ochotni se této vymoženosti dobrovolně vzdát a po vzoru silničních strojů ji nahradit pevnou variantou upředenou z uhlíkových vláken. Proč, co může nabídnout? Pokusili jsme se najít odpověď a přizvali do testu tři karbonové pevné vidlice pro horské kolo, dostupné na českém trhu: Bontrager Race X Lite Switchblade, Merida X-Mission a Ritchey WCS Carbon Mountain.

VELKÉ PŘEKVAPENÍ z kvality za rozumné peníze přinesl test dostupných XC fullů v cenové relaci 30 000 – 37 000 Kč. Najdete v něm následující modely: Giant Trance 3, GT i-Drive 4 3.0, Kelly´s Wandal a Kona Kikapu Deluxe.

VELO STARS 07 – LOOK 595! V historii to byl právě Look, kdo začal produkovat první modely nášlapných pedálů, ale také začal právě s konstrukcí celokarbonových rámů. Od roku 1986, kdy na prvním takovém rámu vyhrál Greg Lemond Tour de France, již uběhlo hodně vody, ovšem tento technologický počin znamenal i obrovský skok v technice. Nyní Look, byť nebyl první, silou svého jména podporuje další zajímavé řešení rámu bicyklu – prodlouženou sedlovou trubku. Především pro ni a jako zástupce celé této moderní skupiny jsme Look 595 vybrali mezi Velo stars 2007.

ZÁVOD MÍRU – PO KRÁTKÉM VZKŘÍŠENÍ OPĚT NAD PROPASTÍ! Tak už je to jisté. Jediný kvalitní mezinárodní etapový podnik na českém území se letos po předloňské pauze opět neuskuteční. Potvrdilo to Prezidium Českého svazu cyklistiky na svém lednovém jednání, ale rozhodnuto o letošním osudu Závodu míru bylo již dávno. Bohužel.

UCI vs. GRAND TOURS – PŘITUHUJE! Tímto jedním slovem se dá označit momentální stav napětí mezi Mezinárodní cyklistickou unií zaštiťující projekt seriálu Pro Tour a pořadateli největších etapových závodů, kteří se k němu dosud oficiálně nepřipojili a jejich členství je pouze formální.

CYKLOKROS – domácí mistrovství, návrat Petra Dlaska a další zprávy. Část článku najdete i v ukázce z aktuálního čísla.

PŘÍNOS JISTÝ, PŘESTO S OTAZNÍKEM – tak lze stručně charakterizovat speciální vzorky MTB plášťů do bahna. Rozdíl mezi univerzálem a speciálem sice může být i propastný, stále ale zůstávají mnohá proti.

PRO TY, KDO VĚDÍ – test krosových kol v ceně 20 000 – 27 000 Kč: Amulet Voyager, Hercules Cheetah, Merida Crossway TFS 800, Superior RX650, Trek 7500 SLR.

MEZIVRSTVA TÉMĚŘ NEPOSTRADATELNÁ – spodní funkční kalhoty mají mezi cyklisty stejně rozhodné odpůrce jako i zastánce. Především ti uvítají praktický test dvanácti spodních kalhot s dlouhými nohavicemi.

MEZI ANDĚLY A ĎÁBLY, MEZI DEN A NOC – přesně tam vás zavede putování Žďárskými vrchy v seriálu o přejezdech pohoří. Tentokrát jsme zavítali do teritoria vpravdě bikového, vyžadujícího zručnou pilotáž.

MOŘE NA DOSAH aneb bikový revír okolo vodní nádrže Lipno, která se chlubí primátem nejrozlehlejší vodní plochy českého území. Nechte se zavést na samotný spodní cíp jihočeského moře a uvěřte, že ne nadarmo se mu tak začalo říkat.

OSTROV NAPLNĚNÝCH SNŮ aneb manuál cyklistovy cesty na Mallorku. Pokud byste nechali hlasovat cyklisty (přinejmenším ty evropské) v anketě o nejoblíbenější destinaci pro jarní ježdění na kole, vyhrála by jednoznačně Mallorca. A hlasování by dopadlo stejně, pokud byste se ptali těch nezkušených na vysněný cíl jejich cesty v tomto období. Mallorku jsme vybrali i my za královnu lokalit pro první jarní kilometry a připravili pro vás, kteří tam míříte, komplexní manuál pro cestu.
POZOR – jako bonus přidáváme další praktické informace k ostrovu zde na stránkách (třetí ukázka) a hlavně také GPS mapky tras uvedených ve Velu (sekce Stahuj). Užijte si svůj pobyt a až se vrátíte, pochlubte se – vašimi zážitky i fotkami!

JEN ČISTÉ MŮŽE BÝT ZDRAVÉ. Máte zdravotní problémy, které se vám stále vrací? Scénář je v podobných případech stále stejný – nemoc, doktor, prášky, nemoc, doktor, prášky, pořád dokola. Trvalý výsledek se takto podaří docílit málokdy. Řešení podobných problémů ale může být i snadné a současně dlouhodobě úspěšné. Klíčem k uzdravení může být pročištění organizmu, jeho detoxikace.

VYŠŠÍ ŠKOLA DOMÁCÍHO MECHANIKA se tentokráte zaměřila na servis řadících páček Shimano RapidFire – pro jejich dokonalou a dlouhodobou funkci je třeba se vypravit až do jejich samotného nitra. Odpovědi na další dotazy z oblasti techniky pak najdete v rubrice POD LUPOU REDAKTORŮ.

JAK LÉPE PŘEŽÍT ZIMU – hrst tipů pro boj s nástrahami chladného období.

Menu