VELO: 10/2003

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 25.09.2003 Ukázka z časopisu: Cukr i sůl

Popis

OCHUTNÁVKA Z VELA 10/2003:
Říjnové číslo Vela je vždy výjimečné – přináší totiž reportáže ze světových výstav a je nabité technickými novinkami pro příští sezonu. Ani tato “desítka” nebude jiná. Mnohé novinky se už začínají objevovat i na pultech českých obchodů. Když přidáme trochu toho (přehled odpružených vidlic z modelové řady 2004), trochu onoho (další díl putování podél českých řek, domácího bikového revíru, zážitků z Maroka či ze závodu divočinou Kanady Trans Rockies) a k tomu i další přísady (exkluzivní reportáže z českých výrobních hal, původní reportáže z ME a hlavně MS v MTB, odkud naši borci přivezli dvě zlaté medaile), stává se s mnoha dalšími ingrediencemi z Vela 10/03 lákavá podzimní chuťovka pro všechny cyklisty!

Jedna z nejvýznamnějších světových cyklistických výstav – Eurobike ve Friedrichshafenu každoročně přináší kompletní obraz toho, co se bude příští rok odehrávat v cyklistické technice. Stejně jako loni chyběl výrazný revoluční tahák typu 10 převodů Campagnola či jednonohé vidlice a dalších, ovšem o to více se odehrálo na poli všemožných inovací. Celou výstavu jasně prosvítil karbonový trend – tento materiál se objevuje téměř všude a u mnoha značek. Na poli odpružení je patrná snaha eliminovat odezvu systémů na podněty jezdce a přitom maximálně zachovat citlivost pružení. Výrazným trendem jsou jednoznačně ženy, dále zaměření na doplňky, funkční oblečení. Je toho mnoho a vše, jak na konkrétních fotografiích, tak i v plošném zhodnocení trendů najdete na stránkách Vela s číslem 10! Tak obsáhlá reportáž tu ještě nebyla!

První jízdní test nové sady Shimano XT! Více snad netřeba dodávat. Nové XT jsme měli k dispozici po dostatečně dlouhou dobu, takže vám můžeme přiložit poznatky z ostrého jízdního testu.

Jako i minulý rok je právě říjnové Velo číslem, které odhaluje kompletní přehled odpružených vidlic dostupných na českém trhu s vyčerpávajícím úvodem, který zahrnuje všechny podstatné trendy i změny u jednotlivých značek. Některým z nich jsme věnovali i větší prostor v samostatných článcích.

Zlomek léta byl doslova nabitý vrcholnými podniky v závodním MTB. Jak Evropa, tak i Mistrovství světa se konalo poměrně blízko, takže z obou podniků přinášíme původní reportáže nabité rozhovory se zajímavými personami a protknuté mnoha postřehy. Zvláště řádky z 4X a z XC se psaly skoro samy – český mountainbiking poprvé v historii zaznamenal opravdu výrazný úspěch, ze švýcarského Lugana putovaly do Čech hned 2 zlaté medaile! Vivat Prokop a Kulhavý!

V kolonce Test kol se poprvé objevuje nezvyklá kategorie – test kol redaktorů Vela. Každý z nás, kdo pro vás časopis už několik let připravujeme, představuje svůj bike. Jak a proč volí komponenty i kola ti, kteří se dennodenně pohybují mezi cyklistickou technikou, proč konkrétní materiál, systém atd.? Ani jedno z kol nelze označit za sériové ani náznakem, což samo o sobě svědčí o pečlivém výběru při sestavování. Podle jakého klíče? Odpovědi leží v řádcích v novém čísle.

Jízdními testy prošly v průběhu září především doplňky. V rubrice Na kost to byly různé systémy rámečkových nášlapných pedálů. Rozsáhlý je test vest, které jsou právě v tomto období aktuálním a velmi praktickým doplňkem cyklistova šatníku. S ním souvisí i další článek věnovaný tipům, jak se s podzimem vypořádat tak, aby i v tomto období neznamenala jízda na kole ohrožení zdraví – od oblékání přes stravu po nápravu prochladnutí při vyjížďce.

Kdo si rád počte o tipech na výlety s kolem, čeká na něj další díl seriálu Povodím českých řek na kol, tentokráte podlehla našim pneumatikám Ohře se všemi svými paradoxy. Další seriál, Domácí bikový revír, si vzal na mušku Beskydy, cyklisty přeci jen ještě málo objevené. Kdo raději exotiku, může si přečíst o všech krásách Maroka, kdo pro změnu raději dobrodružné sportování v divočině, může se ponořit do zážitků účastníků Trans Rockies odehrávajícího se v kanadské divočině.

Zcela jiného ražení jsou naše původní reportáže z továrních prostor karvinského Shimana a kopřivnického Bike Fun. A nutno dodat, že jde i o reportáže exkluzivní – v ani jedné z továren nezůstalo místo, kam bychom nemohli, stejně tak nezůstala jediná nezodpovězená otázka. Přinášíme tak zvláštní kontrast dvou světů – továrny postavené na zelené louce, jejíž prostory připomínají čistotou spíše nemocnici (Shimano) a na pozůstatcích starých dob fungující moderní provoz (Bike Fun). Blízký tématem je i původní rozhovor s evropským manažerem značky Fuji, Arminem van Hoogstratenem, který mimo jiné bez obalu osvětluje, jak chodí některé věci ve světě velkého cyklistického byznysu.

Další odstavec, další společné téma – Velo marathon série. Pro tentokráte jsme opět oslavovali jubilejní desátý ročník Author Krále Šumavy, v tomto případě silniční verze, a také jsme se podívali na po loňských povodních opět oživený Rock Machine Středohořím. Ten se z pouhého maratonu vyprofiloval do velmi zajímavé víkendové akce zastřešující na jednom místě více disciplín. Malinko z jiného soudku je reportáž z Marosana DH Campu – poprvé se v Čechách uskutečnil tréninkový kemp zaměřený na DH a freeride s opravdu vynikajícími učiteli typu Michala Marošiho.

Menu