VELO: 9/2001

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Neutuchající romantika

Popis

NENÍ TO TAK DÁVNO… Přestože můžeme stále mountain bike považovat za mladé odvětví, už je za čím se ohlížet. Víte, že první speciální MTB sada má za sebou už dvacet sezon, že V-brzdy zkonstruoval už v roce 1988, dávno před Shimanem, Keith Bontrager, že první sériový bike se prodával za 750 dolarů a v čem byly největší omyly horské cyklistiky? Kdo byl skutečně první, jak nyní žijí “otcové” horského kola, co dnes uznávaní konstruktéři tvrdili před patnácti lety, proč považujeme za největšího závodníka MTB všech Johnnyho Tomaca, jak odpověděla na naše otázky v původním rozhovoru jedna z legend tohoto sportu Thomas Frischknecht, co soudí bikové celebrity o tom, jak bude vypadat MTB v roce 2026 a kde lze hledat ve světovém mountainbikingu českou stopu? To všechno a ještě mnohem víc se dočtete na tuctu stran věnovaných pětadvacátinám horského kola.

FENOMÉN BRÝLÍ. Ještě před patnácti lety byl obrýlený cyklista spíše výjimkou, dnes prakticky nikdo bez této ochranné pomůcky nevyjíždí. Tvary, materiály, skla, odstíny, dioptrie, kontaktní čočky, zdravotní hlediska, reklama a skutečný stav věci. Výběr správnýcvh brýlí je věda, pokusíme se vám poradit.

ZVONKY NADĚJE. V tichosti a nenápadně pronikla do cyklistické veřejnosti informace o nové vyhlášce o technické způsobilosti vozidel včetně nemotorových, jinými slovy o nové podobě povinné výbavy jízdního kola. Tolik pozitivních změn pro cyklisty, po loňských policejních raziích, jsme si snad ani nemohli přát. Vyhláška je mnohem benevolentnější, společenský tlak a značná publicita vykonaly své. Všichni bez výjimky však musíme opatřit své miláčky zvonkem (hned si nějaký můžete vybrat v našem pohotově zařazeném typologickém přehledu). Výjimky jsou vůbec tabu, už nás nikdo nebude nutit si shánět svazovou licenci, ČSC skončily zlaté časy bezpracného růstu členské základny a po silnicích přestanou jezdit na trekkingu “závodníci” v teplákách a teniskách.

NOVINKY 2002. Je to tak, prázdninmy sotva odbyly svoji poslední hodinku a už nás nutí světoví výrobci přemýšlet o výbavě na sezonu příští. Nejvíc spěchají jako vždy producenti odpružených vidlic. A tak jsme navštívili prezentaci značky Manitou spojenou s jízdními testy ve švýcarském Bernu, prohlédli jsme si nové kousky od RockShox a Marzocchi a zařádili si na modelech kol 2002 Trek a Gary Fischer pod Zugspitze nedaleko Garmisch-Partenkirchenu. Jako první odborní žurnalisté v Česku jsme měli možnost otestovat totik očekávané biky Garyho F. na 29palcových kolech. Žhavé dojmy jsou tu!

(NE)SNESITELNÁ LEHKOST BYTÍ. Oslovili jsme dovozce a výrobce kol s požadavkem, aby nám dodali co nejlehčí kompletní sériová horská kola a naše překvapení bylo veliké. Celkem sedm kol kolem 10,5 kg, dva z biků dokonce spadají do kategorie pod deset! Test lehkých MTB přinesl zajímavé poznatky, zabýváme se také vlivem velikostí rámu na celkovou hmotnost kola, cenou jednoho gramu a rezervami v ještě intenzivnějším odlehčení.

PRÁZDNINOVÁ MARATONSKÁ HOREČKA. Hned čtyři závody Velo série, tři na silnici a jeden v terénu, jsme reportážně zachytili od naší poslední uzávěrky. Kdo nebyl na Rampušákovi, Beskyd Touru, Vysočině či Drásalovi, dozví se ve Velu to nejpodstatnější, včetně autentických prožitků redaktorů. jak jinak, Velo chce vždy všechno prožít na vlastní kůži…

OHLEDUPLNOST. Chtělo by se říct, že je to maličkost, ale když se pohybujetre ve skupině cyklistů, a to ať už v terénu nebo na silnici, nemůžete si dovolit někoho ohrozit. Objíždění, vyhýbání, ohlížení se, to jsou základní dovednosti každého cyklisty a také téma dalšího dílu naší školy jízdy.

K + K ANEB KDE JE PRAVDA? V redakci se nikdy nebráníme polemickým tématům, a to i tehdy, když je na jedné straně masivní reklama a komerční síla výrobců a na druhé jen nevýrazný hlas odborníé obce bez zázemí farmaceutických koncernů. Karnitin a kreatin jsou dnes jedny z nejfrekventovanějších termínů ve slovníku doplňkové výživy sportovce. Nespokojili jsme se však jen z frázemi z obalů komerčně nabízených produktů, ale oslovili odborníky a dali i slovo tomu, kdo se prodejen zmíněných preparátů zabývá. Úsudek o tom, kdo z nich má pravdu, je už na vás…

V ZÁKULISÍ. Od posledního prázdninového dvoučísla závodní sezona kulminovala. Celkem sedm závodů Světového poháru MTB, mistrovství republiky a evropské šampionáty v XC i DH, úspěchy českého downhillu, titul mistra Evropy pro Slováka na českém kole, juniorské ovládnutí starého kontinentu našimi dívkami, po všech stránkách úspěšné triatlonové ME v Karlových Varech, další ročník exhibičního dualu King of Monté Bú, prostě sportovních témat nespočet, ale jedno hraje každé léto jednoznačně prim – Tour de France. Nabízíme opravdu detailní pohled do zákulisí největšího cyklistického svátku roku: experti hodnotí Armstrongovu šílenou kadenci šlapání, zamýšlíme se nad tím, v čem vězí tajemství jeho úspěchu, vybíráme největší okamžiky letošního ročníku, objevili jsme dva Čechy na pařížských Champs Elysées v centru dění, kteří o sobě ani nevěděli, odhalujeme to, co se skrývá pod firemními nálekami smluvních partnerů profistájí na jejich zapletených kolech a co bylo v pozadí nečekaných pádů hvězd Ullricha či Jalaberta a ještě mnohem, mnohem více atraktivního čtení z “Grande Boucle”.

Menu