VELO: 12/2001

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Ostrý jako břitva – Cannondale Scalpel Snad titulní strana posledního Vela roku “jedna” bude dostatečně odlišná od toho minulého i na pultech prodejen. Barevností číslo podzimní, jedenácté přece jen připomíná, avšak tuzemské hvozdy tentokrát střídají typicky šedomodré kmeny stromů coloradského lesa a romantickou dvojici na výletě Michal Maroši (na trati MS ve Vailu). Na to vše dohlíží “pan doktor”, který se se Scalpelem v ruce podíval pod kůži nejnovějšímu vynálezu cyklistické techniky a zároveň kolu, které doposud u nás bylo prodáno za vůbec nejvyšší cenu.

Jaká byla? Ohlédnutí za sezonou plnou otazníků a cyklistické nespokojenosti přináší překvapivovou odpověď – sezona 2001 byla úplně normální! Pokud pršelo, pak jen tam, kde jste zrovna projížděli a ve dnech, kdy jste usedali na kolo a pokud se vám zdálo, že letos nějak silněji fučelo, pak je vždy ve protisměru zrovna té vaší jízdy. Ostatní na tom byli přesně opačně (pokud jeli opačným směrem…) Pohled meteorologa, doplněný tuzemskou i zahraniční top desítkou událostí přináší ostrý obraz o tom “jaká byla”.

Výsledky dlouhodobých testů testy, které byly připraveny již na začátku roku, se dostaly do finále, kotoučové brzdy a náboje putovaly do odborného servisu, sedla zpět do krabic… Výsledky celoročního používání jsou přinejmenším překvapivé. Ano, dalo se očekávat, že mechanický systém brzd bude zastíněn hydraulickým, ale že ukazatelů potvrzujících tuto teorii bude tolik a tak a přesvědčivých, by si nedovolil tipnout asi nikdo. Test sedel zase ověřil, že výběru této součástky je nutné věnovat nemenší pozornost, než třeba odpružení, jsou totiž typy, které jednomu jezdci dokonale sedí (lépe řečeno, jemu se lépe sedí…) a jinému naopak překážejí – nezbývá, než vyzkoušet!

Moab – velká písečná placka Jan Němec se potuloval po legendárním Slick Rock Trailu pěšky, jeho doména je však ve focení. Autentické fotografie věrohodně zachycující půvab tohoto bikerského svatostánku, doplněné vlastní dojmologií zhmotňují sny snad každého bikera.

Co dýcháme? Raději nevědět… Titulek vystihuje vše. Dýchání je alfou a omegou cyklistiky, schopnost dýchání je měřítkem výkonu jízdy na kole, nedá se zastavit ani omezit. Jedu na kole = dýchám. Důležité je však nejen jak hodně a rychle, ale také co? A jaký vliv má vůbec dýchání toho, co se v ovzduší vyskytuje na zdraví člověka?

Čtyřiadvacítky Toto označení už nezní nijak žoviálně, jednalo-li by se o označení věkové skupiny děvčat (přece jen “..náctky” jsou doslova knižním pojmem…). Čtyřiadvacítky jsou ale horská kola na kolech o průměru 24 palců, ta byla předmětem redakčního testu – i když testu…, věková skupina kolem osmi deseti let napatří do stabilního redakčního kolektivu… Výsledek? Poznatek? Přečtěte si.

Dílna Nový fotografický seriál, který možná zlomeček čtenářů pohorší svou polopatičností, avšak drtivvou většinu uspokojí návodností jak bezpečně a jednoduše provést základní technické úkony na svém kole. Dotazy na čištěni, mazání či rozebírání nejjednodušších součástek neberou konce, tu je na ně odpověď. Tentokrát začínáme článkem řetězu.

Čapí nohy Dokud se nezačaly “elasťáky” běžně nosit pod sukně nebo na aerobik byli cyklisté v čapákách, dlouhých přiléhavých kalhotech, vyvinutých speciálně pro jízdu na kole, označováni hanlivě za “baletky”. Jízda v čemkoliv jiném je ale nepříjemná, skoro by se dalo říci nemožná. Přehled dostupných čapáků, typologie a návod ke kombinování s vhodným prádlem přijdou před zimou jistě vhod.

Lyže jako plnohodnotná náhrada Na poradě s bývalým excelentním lyžařem Mildou Bečvářem jsme nahlédli pod pokličku zimního tréninku na sněhu – vhodné pro chvíle, kdy na kole opravdu vyjet nelze. O doplňkových sportech a potřebě pracovat aerobně, vytrvalecky hovoří i další pokračování tréninkového seriálu Libora Matějky, opět doplněné o detailní tréninkový plán.

Sport je jen vrcholem ledovce Jako vhodný doplněk tréninkových rad poslouží příklad opakovaných testů dvou veteránksých jezdců. Byli v laboratoři oměřeni na začátku i na konci sezony, což dokonale odhaluje správnost a průběh jejich výkonnostního růstu. Nezbývá, než si vzít příklad, vybavit se radami dietoložky doktorky Dlouhé, pro dlouhé zimní večery vybrat některý z přehledu trenažerů a pak už jen snít o svých velkých cyklistických vzorech, jichž je na sportovních stranách opět dostatek.

Menu