Cykloturistika: 3/2012

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

domácí výšlap
Pepř nad zlato

Královské horní město Jílové bylo za časů panování Karla IV. nejbohatším zlatonosným nalezištěm ve střední Evropě. Dnes tu s pánví u potoka natrefíte jen občas nějakého romanticky založeného trempíře. Vzpomínky na zašlou slávu ale můžete oživit ve zdejším muzeu a celý zlatonosný kraj si pak prohlédnout z výšky díky rozhledně na kopci Pepř.

příběh jízdního kola (147)
Sériově vyráběné měniče převodů

Po podrobném seznámení s trendy amerického trhu s jízdními koly v desetiletích kolem poloviny minulého století, kterým bylo věnováno několik předcházejících pokračování Příběhu, se vraťme zpět k dění v Evropě. V evropských zemích se výrobci kol nezabývali tolik jejich vnějším vzhledem, nekladli tak velký důraz na jejich design jako v USA, ale zaměřovali se spíše na technické zdokonalování jejich komponentů. Nejlepším příkladem může být vývoj měničů převodů, který byl čistě evropskou záležitostí, a Amerika, i při své vysoké technické vyspělosti, byla dlouhá léta závislá na jejich dovozu, především z Itálie a Francie.

malý výlet s dětmi
V kraji hrdých Chodů

Zvolání „Lomikare, Lomikare. Do roka a do dne zvu tě, Lomikare, na Boží súd" je díky Aloisi Jiráskovi jednou z nejotřepanějších frází klasické české literatury, kterou znají snad všechny školou povinné děti. Pojďme se vypravit do kraje nepoddajného chodského sedláka Jana Sladkého Koziny, do míst, kde Český les přechází Všerubskou vrchovinou v Šumavu.

malý výlet s dětmi
Po Zlaté stezce kolem Stožce

V místech, kde se Studená a Teplá Vltava k sobě přibližují, aby se mohly spojit v nejdelší český tok, jim v cestě stojí Stožec. Tento výrazný, 1065 metrů vysoký vrchol, je poslední překážkou, kterou obě říčky před společným soutokem obtékají. Při tomto výletě se budete pohybovat v samém srdci Šumavy, pojedete po části historické Zlaté stezky a navštívíte také Stožeckou kapli.

Kde vás dobře nakrmí? Restaurace U Sumečka
Jihočeské rybí hody ve Staňkově

„Pojedeme do Staňkova, je tam dobrej rybí stánek." Tímto začal kamarád plánovat náš další cyklogurmánský výlet. Namísto návštěvy klasické restaurace jsme se tentokrát vydali poznat něco trošku jiného.

rozhovor
Bambukolo

láska na první pohled
Dva, co předtím jezdili na kole jen po městě, se na něm vydali do Jižní Ameriky. A rovnou na tři měsíce. A ještě k tomu na dopravním prostředku, který by mnozí z vás jistě hledali možná tak v muzeu kuriozit. Jenže bambusová kola v posledních několika letech naprosto ohromují cyklistický svět a je docela dobře možné, že jakmile ho jednou vyzkoušíte, budete ho chtít taky, stejně jako se to přihodilo Markétě Čeřenové, se kterou si povídala o cestování na bambukole Argentinou, Bolívií a Brazílií naše externí autorka Tereza Šírová.

S mapou na cestách – 3. Díl
Jak je to daleko?
aneb Měření vzdáleností na mapách

Jednou z nejdůležitějších znalostí práce s mapou je správné odečtení vzdálenosti mezi dvěma místy. Většinou nás ovšem nezajímá vzdušná vzdálenost, ale vzdálenost po trase, kterou musíme absolvovat. Existuje několik osvědčených způsobů, jak správnou vzdálenost v mapách změřit. Vyplatí se jich naučit více, protože podle použité mapy i situace je možné použít nějakou konkrétní metodu anebo jeden způsob zjištění vzdálenosti ověřit druhým.

cyklostojánky
Aby kolo stálo

Jízdní kolo, jak už název napovídá, je určeno především k jízdě a pohybu, ale často se stává, že je nutné s ním někde zastavit a nechat jej stát. Ono když se to tak vezme, tak většinu svého života kolo někde stojí, visí nebo je opřeno. Proto se není čemu divit, že mnozí z nás řeší ten správný cyklostojánek.

Světové dědictví UNESCO
Za skvosty švýcarského kantonu Graubünden

Z celkem deseti švýcarských zápisů na prestižním Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO se nacházejí čtyři v kantonu Graubünden. Rozmanitostí odpovídají charakteru země, zahrnují přírodní krásy, technické památky i kulturní historii. Všechny jsou dostupné po cyklostezkách, pěšky, vlakem nebo poštovním autobusem a mohou být báječným cílem vaší aktivní poznávací dovolené.

zahraniční cyklotrasa řeka Sára – Francie a Německo
Cyklostezka se čtyřmi hvězdičkami

Na výpravách po sousedním Německu jste si už zvykli, že snad téměř všude vedou úžasné cyklostezky, a nejen podél každé řeky či trošku většího potoka. Velmi často na sebe stezky navazují, křižují se či mezi nimi stačí překonat několikakilometrový úsek po vedlejší silnici, a tak lze trasy donekonečna kombinovat a vymýšlet si kratší či delší okruhy. Možnosti jsou neomezené a netýkají se jen samotného Německa. Jedním z regionů napěchovaných cyklostezkami a značenými cyklotrasami je pomezí Lucemburska, Francie a Německa.
Při jednom z výpadů za poznáváním zahraničních cyklostezek Evropy se cyklocestovatelé Lucka Kovaříková a Michal Jon vydali k trojmezí u Schengenu, kde je čekala cyklostezka podél řeky Sáry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu