TEST SUPERIOR eXF 8089

27.6.2023

Elektrifikaci u značky sídlící v Kopřivnici tvoří celkem dvacet modelů rozložených do kategorií hardtail se šesti zástupci, touring s deseti koly, urban má šest e-biků s nízkým nástupem. U firmy geneticky spojené se sportem ale nemohou chybět celoodpružená elektrokola, a to konkrétně čtyři modely, z nichž eXF 8089 tvoří základní kámen řady vybavené motory Shimano. Poměrem ceny, výkonu, designu a jízdními vlastnostmi patří mezi nepřehlédnutelnou nabídku.

www.superiorbikes.com

 

 

Technický popis: rám Alu X6 Ultralite, 130 mm * vidlice RockShox Recon Silver, 140 mm *tlumič RockShox Deluxe Select R * sedlovka * kliky Shimano CRE80, 34 z. * řazení Shimano Deore, 1×11 * přehazovačka Shimano Deore * kazeta Shimano Deore, 11–51 z. * brzdy Shimano MT420, čtyřpístkové, 180 mm * ráfky StarsJ30D * pláště Schwalbe Smart Sam, 29,2,6“ * velikost 19“ * hmotnost 22,8 kg * motor Shimano Speps EP8, 85 Nm * baterie Darfon, 504 Wh * cena 112 990 Kč

První dojmy testerů

Karel: Pocitově nijak zvlášť výkonné, ale v terénu dokázal opak, v žádném stoupání nebyl problém, motor zabíral plynule, předvídatelně. Kvalitní osazení komponenty, doplnil bych je teleskopickou sedlovku.

Petr Č.: Pro mě spíše sportovně laděný ebike, vhodnější na rychlou jízdu, nikoliv na traily. Motor krásně táhne, je jemně vyladěný, i při maximálním nastavení dopomoci čitelný.

Veronika: Příjemný motor s dostatkem síly, asi bych měla něco vytknout, ale není co, možná trochu hlučnější motor.

Hanka: Obratné, šikovné kolo, příjemný posed.

Mikuláš: Líbil se mi, hravé kolo s výbornou geometrií, dojížděl jsem bez energie v baterii, ale jelo velmi lehce.

 

Komplexní hodnocení

Asistence motoru při jízdě po rovině (asfalt)

Jaký byl váš pocit z jízdy po rovině? Zabíral motor rovnoměrně a plynule, nebo příliš brzy, příliš pozdě, vypínal nebo „cukal“?

4,5

Asistence motoru při trekingové jízdě (šotolina do mírného stoupání)

Jaký byl váš pocit z trekingové pasáže? Zabíral motor rovnoměrně a plynule, nebo příliš brzy, příliš pozdě, vypínal nebo „cukal“?

4,66

Asistence motoru při terénní jízdě (prudké stoupání)

Jaký byl váš pocit z terénní jízdy do stoupání? Byl výkon motoru dostatečný, dynamický, nebo „vadnul“?

5

Jízda bez motoru (200 metrů)

Je jízda bez motoru snadná, nebo lze šlapat jen ztěžka? Cítili jste nějaký odpor motoru?

4,16

Hlučnost/vibrace

Jaká byla subjektivní hlučnost motoru? Cítili jste vibrace? 3,83

Ovládání elektrokola

Jak složité bylo elektrokolo zapnout a za jízdy ovládat?

5

Dojezdová vzdálenost: 51 km

Celkový počet bodů: 4,52

Verdikt: Superior potvrdil, že sport a pohodlí se nemusí vylučovat, a pokud se k tomu přidá optimálně vyladěný pohon, který je i při nastavení maximální pomoci motoru čitelný. Je tu elektrokolo, které se v konkurenci renomovaných značek neztratí, navíc s bonusem made in Czech.

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu